Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ve Meclis Başkanı Kemal Karadenizli, üreticilere kuraklık uyarısında bulundu. Karayiğit, “Bütün çiftçilerimize suyu düzgün kullanmalarını tavsiye ediyorum” ifadelerinde bulunurken, Meclis Başkanı Karadenizli ise, “Artık çılgın sulamayı, su sarf etmeyi bir tarafa bırakıp, suyumuza sahip çıkmamız lazım” dedi.

Fethiye Ziraat Odası Meclisi, Meclis Başkanı Kemal Karadenizli yönetiminde toplandı. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’in de katıldığı toplantıda konu kuraklık idi. Toplantı sonrası gündeme dair açıklamalarda bulunan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Ülke genelinde ve Fethiye’de son 30 yılın en ciddi kuraklığının yaşandığını söyleyerek, “Bütün çiftçilerimize suyu düzgün kullanmalarını tavsiye ediyorum. Artık çılgın sulamayı, su sarf etmeyi bir tarafa bırakıp, suyumuza sahip çıkmamız lazım” diye konuştu.

Karayiğit açıklamasında, “İlçemizde ekonominin lokomotifi olan turizmin  ardından, en çok istihdam sağlayan ve katma değer üreten sektör, tarım sektörüdür. Binlerce üreticimiz, yılda iki  defa ürün hasadı yapılan arazilerimizden elde edeceği gelire ümit bağlamıştır. Bu beklentinin boşa çıkmaması için şimdiden çiftçilerimizin bazı önlemleri alması hayati önem arz etmektedir. Tarım Bakanlığımız, 2021-2022  tarım sezonunda kuru tarım yapılan alanlarda, iklim değişikliği nedeniyle yağışların uzun yıllar ortalaması altında kalma riski bulunduğunu, bu nedenden dolayı, mısır, yonca ve şeker pancarı gibi su ihtiyacı fazla olan bitkiler yerine, arpa, korunga ve fiğ gibi ürünleri yetiştirmelerini tavsiye etmiştir. Bakanlığımızın ve bilim adamlarının uyarılarını dikkate almak, alın terimizin boşa gitmesini engelleyecektir. Şimdiden üreticilerimize, kazasız belasız, bol ve bereketli üretim sezonu dilerim” dedi.

Özellikle buğdaylar da kuraklığın daha hissedilir derecede olduğunu söyleyen Karayiğit, “Buğdaylarımızın boyları çok kısa kaldı ve başak çevirmede sıkıntı yaşandı. Geçen yıllara oranla bu yıl buğday hasadında hissedilir  derecede düşüş olması planlanıyor. Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda yaşanan kuraklıktan dolayı zarar gören çiftçilerimize Tarım Bakanlığımızdan ve hükümetimizden afet olaraktan dönümde 200 TL, destek talebi var. Genel Başkanımız bu isteğini Tarım Bakanımıza da iletti. İnşallah hükümetimizden şimdiye kadar uyguladığı aynı duyarlılığı,tekrar gösterir ve üreticilerimizin bir nebze de olsa yüzleri güler “ diye konuştu.

Fethiye Ziraat Odası Meclis Başkanı Kemal Karadenizli ise, Türkiye genelinde yaşanan kuraklığa dikkat çekerek “Ne yazık ki kış aylarında ülkemiz gerekli yağışı alamadı. Korkarız ki tarımsal kuraklık kendini gösterecektir ve bunun bir sonraki adımı maalesef gıda krizi olacaktır. Artık çılgın sulamayı, su sarf etmeyi bir tarafa bırakıp, suyumuza sahip çıkmamız lazım” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com