26-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek YKS için geri sayım başladı. Boğaziçi Eğitim Kurumları tarafından, sınav esnasında yaşanacak heyecanın kötü bir şey olmadığına değinerek kaygının strese dönüşmesinin engellenmesi gerektiği yönünde sınav adaylarına tavsiyelerde bulunuldu.

3 milyona yakın öğrenci için geri sayım başladı. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS), 26-27 Haziran’da yapılacak. Boğaziçi Eğitim Kurumları,Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına (YKS) girecek öğrencilere sınava sayılı günler kala tavsiye verdi. Kurum yönetimi  öğrencilere günlük rutinlerini bozmamalarını önerdi.

Boğaziçi Eğitim Kurumları sınava girecek öğrencilere aşağıdaki tavsiyelerde bulundu.

“Sınav yılının sonuna geldiğimiz bu günlerde yapılması gereken yada yapıldığı zaman olumlu yönde getirisi olan bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle değerli öğrenciler çok klasik bir söylem olsa da sınav son süreçte kazanılır. Çünkü son zamanda stres ve kaygı düzeyinin en yükseklere ulaştığı bu süreçte uygulanan verimli teknikler size başarıyı getirecektir. Yapacağımızı en önemli tekniklerden birincisi tabi ki günlük olarak çözmeniz gereken bir gün TYT ve AYT olmak üzere tam denemelerdir. Deneme çözümü yaparken de bazı noktalara dikkatinizi çekmek istiyoruz.

1.Her denemeyi gerçek bir sınavmış gibi ciddiyetle çözmek gerekir.

2.Sınav başlama saati ve bitiş saati baz alınarak çözmek öğrencilerimizin uyku planlamasını da düzene sokmaları açısından önemlidir.

3.ÖSYM’ nin sizlere verdiği, özellikle süre anlamında YKS kuralları çerçevesinde uygulama yapılmalıdır.

4.Kişisel ihtiyaçlarınız (tuvalet vs.)sınav kurallarına riayet etmek gerektiğini unutmayalım.

Peki deneme çözdük ve bitti mi? Hayır, asıl önemli olan deneme çözdükten sonraki analiz kısmıdır öğrencilerimizin mutlaka denemelerini soru sorup analiz etmeleri, yanlış ve boş sorular üzerinden konu tekrarlarına dönmeleri gereklidir. Yapılacak bu konu tekrarları öğrencilerin kendi bireysel eksikliklerine göre detaylı yada daha yüzeysel olarak değişiklik gösterecektir. Ayrıca bu son süreç öğrencilerimizi n kendilerini her anlamda düzen ve planlamaya dahil etmeleri gerekliliğini bizlere göstermektedir. Yani sürekli deneme çözmeleri, belirli bir uyku düzeni ve kahvaltı/ yemek gibi alışkanlıkların sürece dahil edilmesi gerekir.Özellikle sınavın son haftasında yeme içme durumuna çok dikkat edilmesi ve ağır, yağlı, sindirim sistemini etkileyecek besinler tüketmemeye çalışılmalıdır . Çünkü sınav günü yaşama ihtimaliniz olan ekstra kaygı ilk olarak sindirim sistemini ve türevlerini etkileyecektir. Sınav sabahı da elinizden geldiğince normalin dışında çıkmayarak hafif bir kahvaltı yapılabilir ve bir fincan kahve tüketilebilir.

Sürecin sonuna geldiğimizde ise sınav anında yapılabilecek ve kendinizi motive hissederek sınavı çözmenizi sağlayacak birkaç önerimiz de şu şekildedir`;

. Lise hayatınız boyunca bu sınav için az veya çok, ama çalıştığınızı ve sınavın sınavda kazanılabildiğini kendinize hatırlatabilirsiniz.

. Sadece sizin değil, sınava giren tüm öğrencilerin aynı anda, aynı heyecanı ve stresi yaşadığını unutmayınız.

. Sınav anında soruları okuma-anlamada yaşadığınız sıkıntının farkında olup, kendinize nefes terapisi tekniğini uygulayarak 15-25 saniyelik aralar verebilirsiniz.

. İlk gün TYT nasıl geçerse geçsin ikinci bir gün daha olduğunu ve sınav sonucuna etki oranı daha fazla olan AYT’yi çok daha iyi geçirmeyi hedefleyiniz.

Fethiye BEK Boğaziçi Eğitim Kurumları olarak şimdiden YKS’de başarılar diler ve yolunuzun açık olmasını temenni ederiz. Sağlıcakla kalın”

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com