Türkiye, 31 Mart 2024 günü yerel seçimler için sandık başına gidecek. İkamet adresi değişen vatandaşların adres değişikliği yapması gerekiyor. Resmi Gazete’de 6 Nisan 2022’de yayımlanan Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’u olan “Mahalli idareler genel seçiminde, birinci fıkra gereğince yerleşim yeri adresine göre oluşturulan seçimin başlangıç tarihinden üç ay önceki seçmen kütüğü üzerinden güncelleme işlemleri yapılır.”’a göre, Yerel seçimlerde farklı bir adreste oy kullanacak olan seçmenlerin seçim takviminin başlangıcından üç ay önce adres değişikliğini yapmaları gerekiyor ve yasa gereğince bu işlemleri yapmak için son tarih 1 Ekim 2023. Bu tarihten sonra yapılacak adres değişiklikleri, oy kullanma adresi olarak kabul edilmeyecek.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından pek çok yurttaş başka şehirlere yerleşti. Adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar, E – Devlet üzerinden giriş yaparak “Adres Değişikliği Bildirimi (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)” ekranına giderek işlemini gerçekleştirebilir.

SİYASİ PARTİLERDEN ÇAĞRI

Seçmenlerin adres bildirimlerini yapmaları için siyasi partilerden de çağrı gelmeye başladı. CHP Fethiye İlçe Teşkilatı ve İyi Parti Fethiye Teşkilatı seçmenleri uyararak, E-Devlet’ten adres değişikliği yapmaları gerektiğini vurguladı.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com