Seydikemer İlçesinde her yıl hayvanlarını otlatmak amacıyla zengin bitki örtüsüne sahip Girdev Yaylası eteklerindeki yaylalara çıkan küçükbaş hayvan yetiştiricileri, Kurban Bayramı’na kadar ellerindeki kurbanlıkları satmayı hedefliyor.

Fethiye ve Seydikemer İlçelerindeki yaylalarda küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilerin en büyük umudu, Kurban Bayramı öncesi satışlar oldu.

Yaylacılar dört gözle Kurban Bayramı’nı bekliyor.

Seydikemer İlçesinde  her yıl hayvanlarını otlatmak amacıyla zengin bitki örtüsüne sahip Akdağ ve Girdev Yaylası  eteklerindeki yaylalara çıkan küçükbaş hayvan yetiştiricileri, yılın büyük bir kısmını bu yaylalarda geçiriyor. Akdağ ve Girdev Yaylası eteklerinde ellerindeki hayvanlarını Kurban Bayramı için yetiştiren üreticiler, bayrama kadar ellerindeki kurbanlıkları satmayı hedefliyor. Girdev Yaylasında  hayvanlarını otlatan Soner Kabaca, yaklaşık 6 aydır yaylada otlattıkları hayvanlarını Kurban Bayramı’nın gelmesiyle satışa sunduklarını söyledi.

Kurban Bayramı’ndan umutlu olduğunu anlatan Kabaca, küçükbaş hayvanlarını 1200 TL ile 3000 lira arasında fiyatlara satışa sunduklarını belirtti.

Vatandaşların yavaş yavaş yaylaya kurbanlık almak için çıkmaya başladıklarını ifade eden Kabaca, genellikle son günlerde kurbanlıkların satışının arttığını kaydetti.

Kurbanlık olarak yaklaşık 250 koyunu bulunduğunu anlatan Kabaca, şöyle konuştu:

“Yaylada 30 yıldır küçükbaş hayvan yetiştiriyorum. Şu anda elimde 400 koyun ve 300 de kuzusu bulunuyor. Bunlardan 250’si kurbanlık için satılacak. Şu anda kurbanlık fiyatları 1200’den başlayarak 3000 TL’ye kadar gidiyor. Taban fiyatımız 1000 TL’den başlıyor. Geçen yıllarda ithal kurbanlıklar ve pandemi nedeniyle umduğumuzu bulamamıştık. İnşallah bu yıl koyunlarımızı satacağız. Şimdiden tek tük satılmaya başlandı. Hayvanlarımızı özellikle Akdağ eteklerinde ve Girdev Yaylasında  doğal ortamda yetişiyoruz. Aynı çobanın hayvanları otlatması, annelerini sürekli emmeleri ve organik beslenmeleri hayvanlarımızın kalitesini artırmaktadır. Yaylada otlayan koyunların eti her zaman daha lezzetli oluyor. Bunu bilen vatandaşlar yaylaya gelerek kurbanlıklarını buradan alıyor.”

Büyükbaş kurbanlık fiyatlarının yüksek olmasının küçükbaş hayvan satışlarını artıracağını kaydeden Kabaca, “Hayvanlarımızı satabilmek için dört gözle Kurban Bayramı’nı bayramını bekliyoruz. Bir kısmını burada satıyoruz büyük çoğunluğunu da Fethiye ve Seydikemer’e  götürüyoruz. Bayrama 3 gün kala burada satılmayan hayvanlarımızı Fethiye’ye pazara indiriyoruz. Doğal ortamın zorlukları oluyor, yaylanın soğuğunda, rüzgarında bu hayvanları otlatıyoruz. Kurban Bayramı’nı iyi geçirip emeğimizin karşılığını almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com