Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı, her yıl yaptıkları ve geleneksel hale getirdikleri Karaçulha Yörük Şöleninin bu yıl 24-25 Temmuz tarihlerinde yapılacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl pandemi süreci nedeniyle yapaılamayan ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleşecek olan Yayla Karaçulha Yörük Şenliği 24-25 Temmuz tarihlerinde Yayla Karaçulha Güreş Sahası Meydanında yapılacak.  Normalleşme süreci ile birlikte dernek yönetim kurulu toplantısını pandemi kuralları çerçevesinde yaptıklarını ve Karaçulha Yörük Şenliğinin gerçekelşemesi için kararları aldıklarını belirten Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı, “İnşallah yine bu yıl çok güzel bir şenlik yapacağız ve pandemi sürecinde sıkıntılı günler geçiren halkımıza, o süreci unutturacağız “ ifadelerinde bulundu.

Yayla Karaçulha Yörük Şenliklerinin bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştireceklerini söyleyen Hancı, “Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, Yörük kültürünü yeni nesillere aktarmak için düzenlediğimiz Karaçulha Yörük Şölenimizi bu yıl her yıl aynı tarihte olduğu gibi bu yılda 24-25 Temmuz tarihlerinde düzenleme kararı aldık. Yine her defasında olduğu gibi dolu dolu bir şölen olacak. Büyüklerimizin çocuk yaşlarda oynadığı ve unutulmaya yüz tutmuş oyunları ve yarışmaları düzenleyeceğiz. 24 Temmuz Cumartesi günü akşam yöresel sanatçılarımız  ve Erzincan bölgesinden 2 aşık ozanımız sahne alacak ve yaren gecesi düzenlenecek. 25 Temmuz Pazar günü öğle saatleri itibari ile yöresel gelin alma geleneğimizi canlandıracağız. Ardından da Yayla Karaçulha Güreş Sahası meydanında halkımızın yapacağı yarışmalarımız olacak. Aynı günün akşamında mahalle halkımızdan oluşan tiyatro ekibimiz sahne alacak ve ardından da sürpriz bir sanatçımız sahne alacak ve şölenimizi dolu dolu yaşayacağız. İki yıldır yaşadığımız pandemi sürecinde evlerine kapanan halkımıza bu sıkıntılı günleri şenliğimizde unutturmayı hedefliyoruz” dedi.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com