Fethiye’de bulunan Varçın Tarım işletme sahibi Murat Varçın, pandemi sürecinde vatandaşların tarıma önem verdiğini ve insanların sağlına daha dikkat ettiğini söyledi.

Pandemi sürecinde vatandaşların organik yiyeceklere yöneldiğini söyleyene Varçın, “ Pandemi süreci bizi açıkçası etkilemedi hatta biraz daha ivme kazandırdı. Çünkü insanların evden hiç çıkamayacakmışım korkusuna kapıldı. Hatta tuhaf olaylarda yaşadık. Dışarıda fide satıyoruz. Bir tane bayan geldi bana dört tane domates fidesi verir misiniz dedi. Tamam dedik hazırladık teslim ederken neden dört tane istediğini sordum. Bir metre kare yerim var aç kalırız bir şey olur oraya ekicem dedi ve o bayan o dört fideyi aldı gitti mesela. Onun şuan insanlar tarıma biraz daha önem veriyor. Çünkü beslenme ve aç kalma korkusu bunlar var. Artı bakanlığımızda daha disiplinli. Bu mesleki itibarda da bize bir tık katkısı oldu. Önemimiz anlaşıldı. Mesleğimiz güzel ve bu şekilde de devam ediyoruz. İnsanlar sağlığa karşı daha da bir önem vermeye başladı. Yediğine içtiğine daha da bir önem verir oldu. Tıbbı aromatik bitkiler daha da bir önemli oldu. Hayatında hiç bitkisel çay içmeyen insanlar şimdi şunu mu içeyim bunu mu içeyim diye aranmaya başladı. Otomatik olarak tarımda bir tık önemli hale geldi. “ ifadelerini kullandı.

AZ İLAÇLI YİYECEKLER TÜKETİLİYOR

Covid-19 salgın hastalığının ölümcül olduğunu ve ölüm sayılarının arttığını dile getiren Varçın Tarım İşletme Sahibi Murat Varçın, “ Organik tarımda da kimsayal tarımda olmak üzere insanlar sağlığına dikkat ettiği için daha az ilaçlı yiyecekleri tüketmeye özen gösterir oldu. Ben gübreleme programı da hazırlıyorum ayın döngüsüne göre. İlaçlama ve hasat zamanına da dikkat etmeyen insanlar dikkat eder oldu. Çünkü artık biliniyor ki bu hastalık öldürücü. Herkesi kendimiz gibi yaşıyor zannediyorduk ama ölüm sayıları arttıkça tedirginlikler arttı. Bu yüzden tarıma da vatandaşlarımız önem vermeye başladı. Ve bence şuan gayet iyi gidiyor.” Dedi (HABER/FOTO-ŞULE UĞUR)

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com