Fethiye’de Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) tedavisi tamamlanan 2 caretta caretta suya bırakıldı.

DEKAMER ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla tedavileri tamamlanan 2 deniz kaplumbağasına “Emel” ve “Muhsine”, ismi verildi.Uydu takip cihazı takılan caretta carettalar suya salındı. Ayrıca, yuvadan geç çıkan ve denize ulaşamayan 18 yavru kaplumbağa da denizle buluşturuldu.

Çalış Plajı seyir terası önünde düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü Araştırma Tescil Daire Başkanı Ümit Turan,DEKAMER proje yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska,Fethiye Belediye Başkan Vekili Güzide Özkaya, Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, gönüllüler ve yerli, yabancı turistler katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay “Fethiye’ye tatil için gelenler Fethiye’ye, Mete’ye, Ahmet’e, otele gelmiyor doğanın, tabiatın, denizin, kumun, güneşin, ağaçların, vadilerin, ormanların ve burada yaşayan hayvanların güzelliğine geliyor. Ve bu konum içerisinde Çalış plajı çok önemli bir mevkii oluşturuyor. Bilindiği üzere  deniz kaplumbağalarında erkek kaplumbağa sayısı dişilere göre daha azdır. Çalış plajında erkek kaplumbağa sayısı doğan ve üreten bir kum sıcaklığı var. Ondan dolayı Çalış plajında iyi bakmamız, dikkatli bakmamız ve buradan çıkan kaplumbağaları dikkatli korumamız bizlerin için ve doğanın, tabiatın dengesi açısından çok ama çok önemli. Biz turizmciler olarak 20 yıl evvel bunlardan hiçbir şey öğrenmezdik, bilmezdik. Ama şuanda bir dernek başkanı olarak benim telefonum gece saat 3’te “başkanım bir deniz kaplumbağası yumurtlamak için sahile çıktı” diyerek beni uyandırıyor ve sağ olsun DEKAMR’DEN görevli kardeşlerimiz bize inanılmaz bir geri dönüş yapıyorlar. Bütün 4 ay boyunca burada bizlerle beraber bu kaplumbağaların hem kafesleri hem yuvaları hem de korunmaları açısından bölge halkına, bölgeye, Fethiye’ye inanılmaz destek oluyor. En başta çevre ve şehircilik bakanlığına, tabiat varlıkları müdürlüğüne ve başkanlığına ve DEKAMER’e, Pamukkale üniversitesini bizi bilgilendirmeleri, bilim ve ilimin ışığında bize yol gösterdiklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DEKAMER proje yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska törende, yaralı bir deniz kaplumbağasını kurtarmanın çok güzel bir duygu, onun iyileştikten sonra denize ne kadar uyum sağladığını, nerelere göç ettiğini, nerelerde beslendiğini anlamanın ise önemli olduğunu söyledi.

Bölgedeki yuvaları çok iyi koruduklarını ve kaplumbağaların denizlerdeki yaşamını araştırdıklarını anlatan DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, “Denizde kaplumbağalarının kışları nereye gidip ne ile beslendiğini öğrenmek istiyoruz. Bu sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğünün destekleriyle Türkiye’nin çeşitli kumsallarından 10 kaplumbağaya uydu takip cihazı takarak denize göndereceğiz. Dün ilkini Dalyan kumsalından yolladık. Şimdi Fethiye’den, akşama da Belek kumsalından yollayacağız” dedi.

Prof. Dr. Kaska, Türkiye’nin sadece kumsallarında çok iyi koruma çalışması yaptığının yanında denizlerde de kaplumbağaların yaşamını araştırdığını ifade etti. Çalışmanın uluslararası alanda Türkiye’nin tüm sahada olması bakımından çok önemli olduğunun göstergesi olduğunu belirten Kaska, ” Akdeniz’de deniz kaplumbağalarının korunması için en iyi çalışma ülkelerden birisiyiz. Biz burada, ‘İnsanlarla kaplumbağaların nasıl bir arada yaşayabilir?’ dengesini oluşturmaya çalışıyoruz. Bir yeri tamamen kaplumbağalara kapatmak da insanları tamamen oradan uzaklaştırmak da yanlış” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü Araştırma Tescil Daire Başkanı Ümit Turan ise kaplumbağaların denizlerin sigortası olduğunu, Ege ve Akdeniz’in temiz olmasında önemli katkılarının bulunduğunu dile getirerek, “Tabii ki deniz kaplumbağaları yumuşakcalarla beslendiği için bu bölgede bir pladyatör olarak aslında ekosisteme büyük bir değer katmakta” dedi.

Denizlerin kaplumbağaların evi olduğu aktaran Turan, “Önce Fethiye’de, ardından da Antalya Belek’te tedavileri tamamlanan deniz kaplumbağalarını denizlerle buluşturacağız. Dün bu çalışmamızı İztuzu Plajında 3 deniz kaplumbağasını bırakmakla başlatmıştık. Küresel iklim değişiminde insanlar olarak doğanın önemini bir kez daha anlamış durumdayız. Bu farkındalığı yaratmak içinde Bakanlığımız tüm çalışmalarını son sürat devam ettiriyor” diye konuştu.

İnsanların aklında  kaplumbağaların neden korunduğu ile ilgili hep soru işaretlerinin yer aldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü Araştırma Tescil Daire Başkanı Ümit Turan, “Deniz kaplumbağaları yaklaşık 30 yıldır koruma altındalar. Denizlerin asıl ev sahipleri onlar. Bizler onlara misafiriz. Bu güzel denizlere girebilmemizde en büyük faktör, kaplumbağaların  var olmasındandır. Denizler ülkemizin ana sigortasıdır. Eğer bu denizleri koruyamazsak, buralarda deniz anaları olur ve bu güzellikler var olmazdı. Burada tabii ki gönüllü çalışanlar, akademisyenler, hocalarımıza da bu projeyi yürüttükleri için de ayrıca Bakanlık olarak teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com