AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, il genelinde meydana gelen ve iki hafta sonunda söndürülen yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yangın süresince yapılan eleştirilere de yanıt veren Mete, ‘Birkaç işgüzar, gökyüzünü videoya çekip ‘Nerede, hani helikopter?’ şeklinde halkı galeyana getirme yolunda açıklamalar yaparken hemen yakınlarından geçen söndürme uçaklarının ve helikopterlerin gürültüsü videoyu izleyenlerce duyuldu’ dedi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, il genelinde meydana gelen ve iki hafta sonunda söndürülen yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Mete, yangın süresince gelen eleştirilere de yanıt vererek söndürme çalışmalarında kullanılan araç sayısını paylaştı.

İl Başkanı Mete yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yangınlarla mücadelede Orman Teşkilatımızın yanı sıra Büyükşehir ve tüm ilçe belediyelerimizin de ciddi katkıları olmuştur. Bu vesile ile görev alan tüm belediye görevlilerimize de teşekkür etmek istiyorum. Bu sırada yangınların çıkış sebebine ilişkin çok çeşitli iddialar ortaya atıldı. Hava sıcaklıklarının kırk derecenin üzerine çıkması, nem oranının düşmesi gibi nedenlerin bu yangınlara sebep olması ihtimalinin yanı sıra bu yangınların terör örgütlerinin işi olabileceği konuşuldu. Hükümetimiz, yangınların çıkış anından itibaren bütün ihtimaller üzerinde durdu. Polis Teşkilatımız bütün araştırmalarını yaptı, yapmaya da devam ediyor. Bunun sonucunda alınan istihbaratlar, yürüyen soruşturmalar ve gözaltına alma gibi durumlar olsa da şu an için söylenecek tek söz, bu yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan yanan ormanlarımıza ve telef olan hayvanlarımıza kadar yitirdiğimiz her bir canın hesabını mutlaka soracağız.”

“Hava Ve Kara Aracımız Yetersiz Değildi”

Helikopter ve uçak sayısı tartışma konusu oldu. Birkaç işgüzar, gökyüzünü videoya çekip “Nerede, hani helikopter?” şeklinde halkı galeyana getirme yolunda açıklamalar yaparken hemen yakınlarından geçen söndürme uçaklarının ve helikopterlerin gürültüsü videoyu izleyenlerce duyuldu, görüntülerineyse başka kameralar vasıtasıyla şahit olundu. Şu iyi bilinmelidir ki yangın söndürmede kullanılan kara ve hava aracı sayımız yetersiz değildi. Manavgat’ta başlayan yangınların eş zamanlı olarak ilimizde de baş göstermesi nedeniyle mevcut hava araçlarının aynı anda her yere müdahalesi mümkün olamadı, hava koşulları nedeniyle de yangınların bir anda geniş alanlara yayılması, söndürme koşullarını iyice zorlaştırdı. Fakat hava aracı takviyeleri, denizden ve karadan müdahalelerle, yangınlara mümkün olan en kısa sürelerde müdahale edildi. Tabii muhalefet bu sırada hiç boş durmadı ve vatandaş üzerinde “Yanan bölgeler tekrar ağaçlandırılmayacak, imara açılacak,” algısı oluşturmaya çalıştı. Bunların bu söylemleri tamamen yalandır.  Anayasa’nın 169. maddesi açık ve nettir. Buna göre yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, orada bir yapılanmaya gidilemez. Ayrıca bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık da yapılamaz. Halkımızın gönlü ferah olsun. Biz bu bölgelerde hızla ağaçlandırma çalışmalarına başlayacağız.

“THK Uçakların Bakımını Yaptırmayan Eski Yöneticilerdir”

THK bir devlet kurumu değildir. THK’nın elindeki uçaklara yönelik tartışma yeni bir tartışma hiç değildir. Bundan birkaç yıl önce kurumun elindeki uçakların yetersiz olduğunu, Türk Hava Kurumu’nun mezarlığa döndüğünü ve mevcut yapısıyla bir yere varılmayacağını Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan dile getirmişti. Buna rağmen THK yetkilileri, gerekli adımları atmadığı gibi çalışır durumdaki uçakların bakımını yaptırmayarak hepsini çürümeye terk etti. THK 1985’den itibaren Orman İdaresi’ne yangın söndürme hizmeti vermiştir. Yani tedarikçi bir kurum olarak hizmet vermiş ve bunun karşılığında ciddi bedelleri Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan almıştır. Buna rağmen filosunu genişletmemiş, mevcut uçaklarını modernize etmemiştir. Uçakların bakımını yaptırmayan, kurumun eski yöneticileridir. Kurumun finansal sıkıntısı nedeniyle bakım ve onarım ihtiyacı giderilmediği için uçaklar uçuşa elverişli değildir. Kurumun içine düştüğü durumu kara propagandayla hükümete yöneltme çabalarını hayretle izliyoruz.”

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com