Turizmci  Volkan Şimşek ve Nurkaya Gündoğdu, Rusya’dan İngiltere’ye kapıların açılması ve turizmdeki beklentilerini değerlendirdiler. Şimşek ve Gündoğdu, Rusya ve İngiltere’nin yanı sıra diğer Avrupa ülkelerindeki seyahat etmek isteyen vatandaşların, tercihlerinin öncelikle Türkiye olduğunu, bu sezon ülkemiz turizminin Kasım ayı sonuna kadar devam edebileceğini kaydettiler.

Profesyonel turizmci Volkan Şimşek, Club Tuana’da Genel Müdür Nurkaya Gündoğdu’ya  ziyarette bulunup, sezon beklentilerini değerlendirdiler. Turizmci Volkan Şimşek  yaptığı açıklamada, “Hafta sonu alığımız haber sonucu özellikle turizmci esnafı olarak çok sevindik. Bilindiği üzere Rusya vatandaşlarına, Türkiye’ye tatil için gitmeleri konusunda kapılarını açtı. Dolayısıyla bölgedeki turizmciler olarak, işletmelerimizin hazırlığı konusunda biraz daha yoğun mesaiye başladık. Otellerimizin bir çoğu zaten sezona kapılarını açmışlardı.İç turizme yönelik oteller ve işletmeler kapılarını açmış ve hizmet vermekteler. Antalya ile bu bölgeyi karşılaştırdığımızda otel sayısı oldukça düşük zaten. Ama tabiî ki yeni açılan oteller ile Fethiye turizmi Dünya turizmi arasındaki yerini biraz daha büyütüyor” dedi.

Şimşek Türk turizminin pandemiye rağmen  iyi yolda olduğunu ifade ederek, “ Almanya’da 1 Temmuz itibari ile seyahat uyarısını kaldırarak, kapısını turizme açıyor. Rus pazarı da bu ay itibari ile hızlanmaya başlarsa, sezonu istediğimiz düzeyde yaşayabiliriz. Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını böylelikle kullanabiliriz. Bence bu yılki turizm sezonu Kasım ayına da uzayacak. Çünkü bir buçuk, iki yıla yakındır süren pandemi  döneminde insanlar evlerinde, kapalı kalmaktan sıkıldılar. Herkes özgürlük ve biraz nefes almak istiyor. Dolayısıyla insanlar güneş görmek ve dışarıda olmak istiyor. Tabiki  en iyi hizmet, en iyi ortam ve fiyat açısından da Türkiye’de buluyorlar. Bu avantajımız da Türk turizmini başarıya götürecek. Şahsım olarak ben, bu yıl hiç beklenmeyen sürprizlerle  karşılaşacağımızı düşünüyorum ve buna da zamanımız var. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının açıklarını önümüzdeki aylar ile telafi edeceğiz. İyi günlerin bizleri beklediğinden de eminim” ifadelerini kullandı.

“Çok Önemli Sınav Verildi”

Profesyonel turizmcilerden Volkan Şimşek, Türkiye’nin pandemi döneminde turizmini en iyi şekilde aldığı tedbirlerle yönettiğini söyleyerek, “Ben Fethiye’nin pandemi sürecinde diğer destinasyonlara  göre çok daha hazır bir şehir olduğunu görüyorum. Fethiye’deki tesis yoğunluğu biraz düşük.Tesisler birbirlerine çok yakın değiller. Alanları da çok dar değil. Bundan mütevellit, insanların sosyal mesafeyi korumayla ilgili problemleri olmayacaktır. Bilindiği üzere Türk otelcileri geçen yıl çok önemli bir sınav verdiler. Pandemi sürecini de çok iyi yönettiler. Otellerimizde uygulanmakta olan Güvenli Turizm Sertifikası Fethiye bölgesinde çok ciddi ele alınıyor. Bildiğim kadarı ile de yerel otoriteler, bu konuda çok hassaslar. Otelciler birliği de aynı şekilde hassasiyet gösteriyor. Çünkü olabilecek bir durum ve risk, istenmeyen bir vakanın tüm bölge turizmine negatif etkisi olacaktır. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için, Fethiye hassasiyet konusunda çok duyarlı” dedi.

“Turizmde Hareketlilik Başladı”

Club Tuana Genel Müdürü Nurkaya Gündoğdu ise değerlendirmesinde, “ Turizm,Fethiye ve bölgesinde  Dalaman Hava Limanı olarak baktığımızda, bu bölgede belli bir avantajı olan bir yer. Denizin üstündeki teknelerimizi otel sayıyorduk. Yamaç paraşütü sporunu, bisiklet yollarımızı, yürüyüş yollarımızı, tarihi eserlerle denize sıfır Antik Tiyatroları ve tarihi ören yerleriyle çok güzel bir şehrimiz var. Sadece eksiğimiz turist idi. Biz tesisimizi 18 Nisan tarihinde açtık. Elemanlarımızı tekrar işe başlatmak, devletimize yük olmamak adına ve elemanlarımıza ekonomik açıdan destek olabilmek adına iç pazarla ve çok az sayıda olan Ukrayna ve diğer pazarlarla bir yere kadar geldik. Haziran ayının ilk günleri itibari ile kendiliğinden biraz canlanma oldu. Arkasından alternatif pazarlar Polonya, Bulgaristan, Macaristan, Moldovya ve Estonya gibi pazarlardan ufak tefek yolcularımız geliyordu. Bu arada Lübnan, Ürdün ve Irak’tan da Fethiye’de misafirlerimizi ağırlamaya başladık. Rusya’da 22 Haziran itibari ile kapılarını açma kararı aldı ve dolayısıyla turizmde hareketlilik başladı. Otelci arkadaşlarımız bir an önce işletmelerini hazır hale getirmeli, personelini  ve konseptini hazırlamalıdır” dedi.

“Tedbirlerde Taviz Verilmemelidir”

Gündoğdu, “Güvenli Turizm Sertifikası ve pandemi tedbirleri ile ilgili olarak kesinlikle taviz verilmeden yol alınmalıdır” diyerek, “Edindiğimiz bilgilere göre Rusya’dan ilk uçak 23 Haziran tarihinde Dalaman’a ilk uçağımız inecek. Devletimizin bu konuda çalışmaları çok iyi. Akabinde 1 Temmuz tarihinde Almanya’nın da kapılarını açacak olması çok sevindirici bir haber. Bir aksilik olmazsa 27 Temmuz tarihinde İngiltere’nin kapılarını açacak olması, bizi dört  beş aylık yeni bir periyota sokacak. Bu periyotta da sağlık kurallarına uyularak, devletimizin uygulatmada zorunlu olduğu ve hepimizin kabul ettiği Güvenli Sağlık Sertifikalarını alan otellerimiz için hiç taviz vermeden, hastalığı aynı sayılarda tutarak sezonu geçirmek istiyoruz. İnşallah çok güzel bir sezon geçireceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Sonbahar Tatilleri Fethiye’ye Uygun”

Turizm sezonunun uzayacağını düşündüklerini de belirten Gündoğdu, “Geçen sene bu konunun kontratını yapmıştık, fakat duyuramamıştım. Hatta rezervasyon akışı da başlamıştı. TUİ ve JETTUR’da geçen sene Kasın ayının sonlarına kadar pazarlama yapmıştı. Fethiye ve Marmaris’teki yaklaşık 10 otelimiz ile bir çalışma başlatmıştı. Ama maalesef, Eylül sonu ve Ekim başında alınan kararla İngiltere pazarı kapandı. Kendi ülkelerinde hızla artan vakalar sonrası hızlı bir şekilde kapanmaya gitmişlerdi. Ancak bu yıl insanların seyahat olgusunu netleştiremediklerinden dolayı, özellikle Avrupa ve Dünyada insanlar Nisan ve Mayıs aylarında erteledikleri tatillerini Eylül, Ekim ve Kasım aylarında kullanıyorlar. Bizim ülkemizde olmayan Sonbahar tatilleri, onların ülkesinde var. Dolayısıyla, bölgemizde Sonbahar tatilleri için oldukça elverişli bir şehir olduğu için bu çalışma burada meyvesini verecektir. Hatta alt yapısı olan işletmelerimiz yılbaşında bile misafirlerini ağırlayabileceklerdir. Ben Fethiye’de o ışığı görüyorum” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com