Fethiye Otelciler Birliği Derneği’nin olağanüstü kongresinde sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çalış Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, sektördeki gel gitlerin turizmi olumsuz etkilediğini kaydetti. Profesyonel turizmcilerden Ay, “Türkiye’de fiyatlar artık çok yüksek. Pahalı bir ülke konumuna geçtik. Şuanda gelen kontratlara verdiğimiz fiyat Türkiye’deki pahalılığın çok altında kaldı.” şeklînde konuştu.
Fethiye Otelciler Birliği Derneği’nin Orka Sunlife Otel’deki olağanüstü toplantısında sektördeki son durumu değerlendiren Çalış Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, “Türkiye’de fiyatlar çok yüksek. Artık pahalı bir ülke konumuna geçtik. Geçen sezondaki fiyatlara baktığımız zaman hepimizin otelci olarak zam yapmamız gerektiğini düşünmüştük. Ve hepimiz otelci olarak kontratlarımıza zam yaptık. Şu anda gelen kontratlara verdiğimiz fiyat Türkiye’deki pahalılığın döviz olarak bile çok altında kaldı.” ifadelerinde bulundu.
Ay, enflasyon , serbest piyasa ve ticari ahlaksızlıklardan dolayı müşterilerimiz sokağa çıktığında, kazık yemeden geriye dönemiyor. Bu çok ciddi bir sorun. Çok zor getirdiğimiz bu yabancı turistlerimizi kaybetmek üzereyiz. Geleceği düşünerek hem müşteri memnuniyetine hemde verdiğimiz fiyatlara çok dikkat etmek zorundayız yoksa turizmde geleceği kaybedebiliriz.Ben bile artık oturduğum yemek yediğim alışveriş ettiğim yerlerde dışarıya çıktığımda dikkatli seçim yapıyorum .Geçen Nisan ayından bu yana hangi restorana gitsek verilen fiyatlara anlayış gösterip hiç pazarlık etmedik.Ancak Şu anda sokak fiyatlarına baktığımızda bu fiyatlar turistleri korkutuyor harcama yaptırtmıyor.Hotel fiyatlarına baktığında sokakta barların restorantların yaptığı zam oranlarının çok altında kaldı .Bu arada üzüldüğümüz diğer konu eskiden bir hafta iki hafta kalan yerli turistlerimiz bile iki yada üç günlük tatillerle bu zamanı geçiriyorlar . Kalite kalite diyoruz ama şuan otelcinin kaliteli müşteri kalitesiz müşteri ayırımı yapma lüksü yok..”
Bu anlattığım istikrarsızlıklardan dolayıda Fethiye’de turizm yapmaya çalışan zavallılar konumuna düşüyoruz. Aşırı fiyat artışlarının sektörü olumsuz etkilediğini tekrarlıyan Mete Ay, Allah Beş yıldızlı hotellerin ve Kiracıların yardımcısı olsun Allah kolaylık versin onlara.Seçim sonrası dövizdeki hareket yabancı turistlerin alım gücünü biraz arttırsa bile yeterli değil. Bundan sonra ne olur bilemiyorum.
“Çalış’ta Bir Aydır Durum İyi”
“ Haliyle bayramada Ölüdeniz’e ulaşmak tatilciyi yordu. Pek çoğu yoldan dönüp Çalış’a geldi. Çalış bayram sürecinde bereketli bir dönem geçirdi bayram sonrası ise İki ve üç yıldızlı otellerde aynı yoğunluk devam etti.Yerli ve yabancı turistlerin diğer bölgelerdeki fiyatlardan korktuklarını Çalış’a daha fazla yoğunlaştıklarını düşünüyorum.
Çalış merkezdeki sahil yolunun Belediyemiz tarafından yapılması bölgenin 21. Yüzyıla yakışır bir hal almasını ve bölgemize gelen yerli ve yabancı ziyaretcilerin artışını sağladı.Bu tabiki Çalış Esnafı’nın ve Turizmcisinin mutlu etti. Bu arada hotelleri arayan müşteri sayısı yüksek ancak geri dönüşler fiyatlara ve sunduklarına a bağlı. Denizde bu sene ciddi bir sorun yaşanmadı. Umut ediyorum ki bundan sonra da yaşanmaz. Belediye Başkanımız Alim Bey de Altyapı ve üstyapıların tamamlanması ile ilgili ciddi riskler alarak güzel şeyler yapmaya çalışıyor. Bu gayretini de açıkça görüyoruz.” şeklînde konuştu.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com