“Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı ve Birinci Aşama Sürdürülebilir Turizm Sertifikası” bilgilendirme toplantısı Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği sosyal tesislerinde gerçekleşti. Fethiye Turizm Derneği organizesinde ve Fethiye Otelciler Birliği (FETOB), Göcek Kültür ve Turizm Derneği, Fethiye Ölüdeniz Rotary Kulübü ve Çalış Turizm ve Tanıtma Derneğinin (Çalış-Der) destekleriyle gerçekleşen bilgilendirme toplantısında; Artı Kobi Danışmanlık firması sahibi Aykut Bütün; bilgilendirmede bulundu. Sürdürülebilir turizm bilgilendirme  toplantısına; Fethiye Turizm Derneği Başkanı Işıl Sungur, Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay ve başkan yardımcısı Mahmut Çakır, Ölüdeniz Rotary Kulübünden Yelda Engin, İMEAK DTO Fethiye Meclis Başkanı Onur Ugan, Ölüdeniz eski belediye başkanı ve AK parti Muğla İl yönetim kurulu üyesi Keramettin Yılmaz, Fethiye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Bütün ve turizm sektörü temsilcileri katıldılar.

“FETHİYE TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fethiye Turizm Derneği Başkanı Işıl Sungur “Bizler Fethiye’mizdeki turizmi geliştirmek ve ilçemizin turizm paydaşlarını tanıtmak amacıyla yola çıkmış bir derneğiz. Fethiye Turizmini üst seviyelere çıkarmak için çıkmış olduğumuz bu yolda bizlere kardeşlik yapan ve bu günkü bilgilendirme toplantısına destek olan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği, Göcek Kültür ve Turizm Derneği, Fethiye Otelciler Birliği, Ölüdeniz Rotary Kulübüne çok teşekkür ediyoruz.  Bu günkü etkiliğimizde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ve Turizm Geliştirme Ajansının uluslar arası standartlara uymak için hazırlamış olduğu sürdürülebilir turizm sertifikasyon programını hakkında bilgilendirmede bulunacağız. Artı Kobi Danışmanlık firması sahibi Aykut Bütün;  zorunlu hale gelen bu program ve sertifikasyon hakkında detaylı bir bilgi verecek ve sizlerin sorularını yanıtlayacak. Kendisine ve hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BU PROJE DÜNYADA UYGULANAN BİR PROJEDİR”

Artı Kobi Danışmanlık firması sahibi Aykut Bütün konuşmasında “Ülkemiz ve Turizm Bakanlığımız Uluslar arası Küresel Turizm Konseyinin hazırlamış olduğu sürdürülebilir turizm programına imza dahil olmuştur. Bu proje dünyada uygulanan bir projedir. Ülkemizdeki tüm turizm konaklama işletmeleri, pansiyonlar, oteller ve tatil köyleri bu programa uymak zorundadır ve 3 aşamada gerçekleşen ve 42  kriterden oluşan sürdürülebilir turizm sertifikasyonu belgelerini almak zorundadır. Sürdürülebilir turizm programının birinci aşaması 14 kriterden oluşmaktadır. Turizm işletmeleri 31. 12. 2023 tarihine kadar birinci aşamayı ve 14 kriteri gerçekleştirip sertifikasını almak zorundadır. Birinci aşama kriterlerini gerçekleştiremeyen turizm işletmeleri sertifikalarını almadığı takdirde 40 bin TL. para cezası uygulanacaktır ve bu ceza belge iptallerine kadar gitmektedir. Bu program turizm konaklama işletmelerinin uymak zorunda olduğu yasal bir uygulamadır” dedi.

“BU SERTİFİKANIN BU YIL İÇİNDE ALINMASI GEREKİYOR”

Konuşmasına devam eden Aykut Bütün “Sürdürülebilir Turizm Programının birinci aşamasına pansiyonlar, oteller ve tüm konaklama tesislerini ilgilendirmektedir. Birinci aşamada 14 kriteri gerçekleştiren turizm işletmeleri sertifikalarını alacaklar ve her sene bunu yenileyeceklerdir. Turizm Geliştirme Ajansı bu işi takip etmektedir. Artı Kobi danışmanlık firması olarak bu konuda turizm işletmelerine destek olmaktayız ve danışmanlık yapmaktayız. Tabi ki bu konu ile ilgili çok sorular soruluyor. Şöyle özetlemek gerekirse 2022 yılında Bakanlığımız yeni bir uygulama başlattı. Pandemi ile birlikte 2019’da getirilen Güvenli Turizm Sertifikası kaldırılarak yerine Sürdürülebilir Turizm Sertifikası alınması zorunluluğunu getirdi. Bu sertifikanın bu yıl içinde alınması gerekiyor. Ülkemizde 22 binden fazla tesis var ve bu belgeyi alabilmeniz için gereken sürenin dolmasına 6 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Bu sertifikaları veren firma sayısı ise oldukça sınırlı. 4’ü yabancı olmak üzere 15 firma var ve sertifika alımı toplam 42 kriteri içeren 3 aşamadan oluşuyor. Bu kriterleri tamamlayınca belge almaya hak kazanılıyor. Zaman sınırlı ve alınacak yol uzun. Bu nedenle zamanla yarışmamız gerekiyor.

“1.AŞAMA BELGESİ 2023 ÜN SONUNA KADAR ALINMASI GEREKİYOR”

Sürdürülebilir turizm; turizmin hem toplum hem de çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirerek yerel ekonomiye, doğal ve kültürel mirasın korunmasına, bölge halkının ve ziyaretçilerin yaşam kalitelerinin artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir Turizm Programı 3 aşamalı bir program olup, 1.aşama belgesi 2023 ün sonuna kadar 14 kriter üzerinden değerlendirme yapılarak verilecek olup, 2.aşama belgesi 2027 yılının sonundan sonra zorunlu hale gelecek olup 29 kriter üzerinden değerlendirme yapılacak, 3.aşama belgesi ise 2030 yılında verilmeye başlanacak olup 42 kriter üzerinden değerlendirme yapılacaktır. Bu 14 kriterin tümünü kapsayan bir denetimden konaklama firması geçmek zorundadır. Belge 2023 yılının sonuna kadar alınmaz ise  konaklama tesisine para cezası ve sonrasında hizmetten men etmeye kadar giden cezalandırmaları bulunmaktadır” dedi.

  

 

 

 

 

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com