Türk Hava Kurumu (THK) Fethiye Şubesi, Kurban Bayramı’nda 23 Bin 880 adet kurban derisi topladı. Geçen yıl 23 bin 500 adet Kurban derisi toplanırken, bu yıl toplanan deri sayısında yüzde 2’lik  artış oldu.

THK Fethiye Şubesi, Kurban Bayramı süresince ilçe genelinde 11 bin 250 adet keçi derisi, 12 Bin 450 adet koyun derisi ve 180  adet büyükbaş hayvan derisi topladı.Bayram boyunca yaklaşık 15 ekip, Fethiye merkez ve Seydikemer ilçeleri ile köylerinde deri toplama çalışması yaptı. Toplanan derilerde geçen yıla göre yüzde 2’lik  bir artış sağlandı.

Deri toplama çalışmaları ile ilgili olarak bilgi veren THK Fethiye Şube Başkan Mustafa Özkaya, “2021 yılı Kurban derisi toplama faaliyetlerimiz tamamlanmıştır. Bu yıl Türk Hava Kurumu Fethiye Şubesi olarak Fethiye ve Seydikemer ilçelerimizde 11 bin 250 adet keçi derisi, 12 Bin 450 adet koyun derisi ve 180  adet büyükbaş hayvan derisi topladık” dedi.

Deri toplama çalışmasında Türk Hava Kurumuna destek veren kurum ve kişilere teşekkür eden THK Başkan Mustafa Özkaya, “Kurban derilerini Türk Hava Kurumuna bağışlayan halkımıza çok teşekkür ediyorum. Bu yılki Kurban derisi toplama faaliyetlerimizde bizlere yardımlarını esirgemeyen tüm Fethiyeli ve Seydikemerli hemşerilerimize, bize depo tahsissinde bulunan  Muğla Büyükşehir Belediyesine , deri toplamamızda araç tahsisinde yardımcı olan Fethiye Belediyesi, Seydikemer Belediyesi, Fethiye ve  Seydikemer Orman İşletme Müdürlüklerine, bayram günü olmasına rağmen mahallerinde gün boyu deri toplayan Fethiye ve Seydikemer İlçelerindeki tüm mahalle muhtarlarımıza destek ve çalışmalarından  dolayı çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer yıllarda Fethiye ve Seydikemer İlçelerinde en fazla keçi derisinin toplandığını da ifade eden Özkaya, “Bu yıl en fazla koyun derisi topladık. Fethiye ve Seydikemer ilçeleri Yörük şehri olduğu için Kurban Bayramlarında önceki yıllarda keçi ve teke kesimi daha çok oluyordu. Bu yıl ise biz bile şaşırdık. Koyun derisi daha fazla çıktı. Bize göre bu da demek oluyor ki Fethiye’nin dışarıdan ne kadar fazla göç aldığını gösteriyor” dedi.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com