Fethiye’de üreticiler narenciyelerin para etmemesi sonrası, çareyi ürün çeşitliliğinde buluyor. Üreticiler son yıllarda en fazla çareyi tanesi 5-10 TL arasında sattıkları avokadoda bulurken,  Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, ”Özellikle ilçemizde narenciyenin en çok yetiştiği Kargı ve Yanıklar Mahallelerinde üreticilerimiz avokado yetiştiriciliğine başladı. Şuanda ilçemizde 200 dönüme yakın arazi avokado bahçesi oldu”  ifadelerinde bulundu.

Tıbbı ilaç, kozmetik sanayi ve kahvaltı masalarının en çok aranan meyveleri arasında yer alan ve son yıllarda ilçemizde üretimi hızla yaygınlaşan avokado, pazar tezgahlarında ve manav reyonlarında tanesi 5 ile 10 TL arasında satılıyor.

“Avokadoyu İlk Gördüğümde Armut Sanmıştım”

Fethiye’nin Kargı Mahallesinde yıllardır üreticilik yapan Süleyman Kırlı isimli vatandaş, “Avokado ile 1997 yılında tanıştım. İlk gördüğümde armut sandım ve armut gibi yemek istedim. Ama kabuğu sert olduğu için ve tam olgunlaşmadığı için tadı acımsı gelmişti. Bahçemizde yıllardır narenciye üreticiliği yapıyorduk ve son yıllarda da narenciyelerimiz para etmez hale geldi. Bende avokadoyu araştırdım ve deneme kararı aldım. Bahçemdeki portakal ve limon ağaçlarının arasına avokadoyu diktim. 3 yıl sonra meyve vermeye başladı. Gördüm ki ilgi ve alaka çok güzel, portakal ve limon ağaçlarını kökleyerek, yerine avokado ağacı diktim” dedi.

“Bahçemde 10 Çeşit Avokado Ağacı Var”

Kargı Mahallesinde avokado fidesi yetiştiriciliği de yaptığını aktaran Kırlı, “Benim bahçemde 10 çeşit avokado var. Benim edindiğim bilgiye göre 19 çeşit avokado çeşidi var. Bu çeşitlerin hepsi burada yetişebilecek düzeyde. Ben tüm üretici arkadaşlara avokadoyu öneririm. Çünkü ilçemizde yıllardır hep aynı sebze ve meyveler yetişiyor. Kesinlikle ürün çeşitliliğine ihtiyaç var. Şuan tanesi boyutuna göre 5 ile 15 TL arasında satılıyor” ifadelerinde bulundu.

“İlçemizde Yaklaşık 200 Dönüm Avokado Bahçesi Var”

Fethiye’de avokado üretimini hızla yaygınlaştığını belirten Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise, “Avokado meyvesi ilçemizde pek fazla bilinmeyen bir meyve idi. Yani bilen vatandaşlarımızın evlerinin önünde de bir iki tane ağaç vardı. Günümüz Pazar payına bakıldığı zamanda ise avokado çok tutuldu. İlçemizin narenciye üretimindeki mahalleleri Kargı ve Yanıklar Mahallelerinde avokado üretimi son yıllarda arttı ve artmaya da devam ediyor. Kargı ve Yanıklar Mahallesinde yaklaşık 200 dönüme yakın arazide avokado üretimi yapılıyor. Pazar tezgahlarında çok çabuk atılabilen bir meyve. Hem üretici hem de tüketici bu durumdan dolayı memnunlar. Avokadonun çeşidi çok. Bizim bölgemizde yaklaşık 10 çeşidi var. Mevsim şartlarına göre üretiliyor ve Pazar tezgahlarında yerlerini alıyor. Ürün çeşitliliği anlamında da avokado ilçemize üreticilerine ürün çeşitliliği katıyor” diye konuştu.

“Tanesi 5 İle 10 TL Arasında Satılıyor”

Avokadonun  sofraların yanı sıra kozmetik ve ilaç sanayide de kullanıldığını aktaran Karayiğit, “Avokado, şuanda tezgahlarda 5 ile 10 TL arasında satılıyor. İlerleyen günlerde daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum” dedi. Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com