Muğla’nın Fethiye ilçesinde, alacak verecek tartışması sonucu feci şekilde dövüldükten sonra hastane önüne bırakılan Mustafa Ümit Tekmanlı, tüm müdahaleye rağmen hastanede hayatını kaybetmişti. Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu Ekipleri olayla ilgili olarak yakalayıp adliyeye sevk ettiği; Kürşat K. , Cemal E. ve Uğur K. tutuklanmıştı. Fethiye 1.Ağır Ceza Mahkemesinde müebbet hapis cezası talebiyle yargılanan 3 tutuklu sanık için mahkeme 23 ‘er yıl hapis cezası vermişti. İstinafa gönderilen dosya, Uğur K.’nın ifadelerindeki hususları yeniden değerlendirilmesi için dosyayı bozunca 3 tutuklu sanık Fethiye 1.Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılandılar.

Fethiye 1.Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Avukat Mehmet Kunduracı ile tutuklu sanıkların Avukatları Özlem Balduk Aytanç, Büşra Kara ve Elif Berçin Bergamalı katıldılar.

Fethiye 1.Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında iddia makamının mütalaası okunurken sanıkların olay anında geceleyin Mustafa Ümit Tekmanlı’ya karşı silahla cebir kullanarak banka uygulamasında bulunan parayı zorla almak için elverişli hareketlerle suçun icrasına başladıkları ancak elde olmayan sebeplerle tamamlayamadıkları nitelikli yağmaya teşebbüs suçunu iştirak halinde işledikleri Mustafa Ümit Tekmanlı’nın kafasına ve vücudunun çeşitli yerlerine silahtan sayılan cisim kullanarak vurmak suretiyle darp ederek ölümüne neden oldukları ormanlık alanda alı konulduğu andan hastane önüne ağır yaralı olarak bırakıldığı ana kadar saatlerce hürriyetinden yoksun kılmak suretiyle silahla birden fazla kişi tarafından birlikte kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işlediklerini kafatası kırığı ve beyin harabiyeti oluşacak şekilde döverek ve saatler sonra hastaneye götürene kadar darp eylemlerine devam ettiklerini bu nedenle müebbet hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

MÜTALAAYI KABUL ETMEDİLER

  Son duruşmada tutuklu sanık Cemal E. Mütalaayı kabul etmediğini, internet bankacılığı kullanmadığını Mustafa Ümit Tekmanlı’yla bir probleminin olmadığını belirtirken, tutuklu sanık Kürşat K. ‘da “Bu olaylara karışmamaya çalıştım. Onları ayırmaya uğraştım. Mustafa Ümit Tekmanlıya yardım etmeye çalıştım. Telefonum olmadığı için polisi arayamadım. Suçlamayı kabul etmiyorum.”dedi. Tutuklun sanık Uğur K. ise , “Mütalaaya katılmıyorum. Benim ifadelerim delillerle doğrulanmıştır. Aslında ben de rehin durumundaydım. Ben suçsuzum. Tek suçum, çağırdıkları için oraya gitmem oldu. Cemal E.’nin babasının yeniden dinlenilmesini istiyorum. Benim telefonumu aldıkları için kimseye haber veremedim. Bu yüzden ben de rehindim.”dedi.

SON SÖZLERİ DE SORULDU

 Tutuklu sanıklardan Cemal E. son sözünde pişman olduğunu belirterek , “Bakmakla yükümlü olduğum ailem vardır. Yaşanan olaydan dolayı pişmanım. Vicdanınıza ve affınıza sığınıyorum.”dedi.

Sanık Kürşat K. ise “ Aileme bakmak istiyorum. Adaletinize sığınıyorum. Adli kontrol ile serbest kalmak istiyorum.”şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık Uğur K. ise “ Yıllardan beri turizmde çalışırım. Kimsenin malında gözüm olmadı. Bu tür suçlar benim yapacağım şeyler değildir. Benim tek hatam orada bulunmamdır.”diye konuştu.

KARAR AÇIKLANDI

Fethiye 1.Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanıklar Kürşat K. , Cemal E. ve Uğur K. için Mustafa Ümit Tekmanlı’nın olası kast ile öldürülmesinden dolayı 23’er yıl, yağma olayına karışmalarından dolayı 9’ar yıl ve hürriyeti yoksun bırakma suçundan da 8’er yıl hapis cezası verdi.

Böylece tutuklu 3 sanık Mustafa Ümit Tekmanlı’nın öldürülmesi olayına karıştığı gerekçesiyle toplam 120 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Fethiye’de 8 Mart 2021 tarihinde Mustafa Ümit Tekmanlı (41) ile aralarında alacak verecek meselesi bulunan kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine darp edilen Tekmanlı, ilçedeki özel bir hastanenin önüne bırakıldı. Tekmanlı’nın tedaviye alındığı hastanede yaşamını yitirmesi üzerine, İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatmıştı.

Bölgedeki güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen ekipler, teknik ve fiziki takibin ardından 5 kişiyi tespit etmişti.3 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

 

 

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com