Seydikemer İlçesinde arazi yapısı nedeniyle tarım makinelerinin giremediği tarlalardaki buğdayı kadınlar orakla biçiyor.

Dağlık ve taşlı bir bölge olduğu için tarım makinelerinin kullanılamadığı Seydikemer İlçesindeki  ekinleri, kadınlar “orak ayı” olarak adlandırdıkları bu ayda biçiyor. Erkekler de biçilen ürünleri harman makinesine taşıyor.

Elle biçmek hasat süresini uzatıyor

Seydikemer’in Yaka Mahallesinde  arazisi olan 556 yaşındaki çiftçi Hasan Karcı, 13 yaşından bu yana çiftçilikle uğraştığını, makine girmediği için köylerinin yaklaşık 2 bin dönümlük alanının orakla biçildiğini söyledi.

Seydikemer İlçesine bağlı Yaka Mahallesi, Bağlımeşe mevkiinde engebeli ve dağlık yapısı nedeniyle biçerdöverin giremediği arazilerde buğday, arpa ve yulaf hasadı geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Ellerine orak ve tırpanı alan köylüler elleriyle buğday hasadına başladı.  Arazi Sahibi Hasan Karcı, ‘Arazi engebeli olduğu için biçerdöver giremiyor. Bizde eskilerde olduğu gibi orak ve tırpanla buğdaylarımızı hasat ediyoruz’ dedi.

Biçerdöverin giremediği dağlık köylerde çiftçiler buğday, arpa ve yulaf hasadını geleneksel yöntemlerle yapıyor. Yaklaşık 10 dönümlük alanda civar köylerden toplanan işçilerle buğday hasadı yapan arazi sahibi Hasan Karcı, “Yaklaşık 10 dönümlük arazimizi orak ve tırpanlarla biçiyoruz. Kenar mahallerden getirdiğim işçilerle hasat işlemini gerçekleştiriyoruz. Ellerimizle ayıklayıp, ambarlarımıza katacağız. Arazi engebeli olduğu için biçerdöver giremiyor. Bizde eskilerde olduğu gibi orak ve tırpanla kendimiz hasat ediyoruz” ifadelerini kullandı.Haber-Foto/Hakan AYKIRI

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com