Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar, servis şoförlerinin uzun zamandan bu yana beklediği zamlı tarifenin uygulanmaya başladığını belirterek, “Toplu ulaşımdaki 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınması karşılığında devletten alınan  gelir desteğinde de artış gerçekleşti” dedi.

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlardan sonra ayakta durmakta zorlanan servis şoförlerine ve dolmuş sahiplerine bir nebze de olsa hayat verecek düzenlemeler yapıldı. Buna göre öğrenci servis ücretleri artarken dolmuşların engelli ve 65 yaş üstü gibi vatandaşların ücretsiz taşınması karşılığında devletten aldıkları gelir desteğinde iyileştirme yapıldı.

“Şoför Esnafımız Zorluklarla Mücadele Ediyor”

Şoför esnafının iyiliği doğrultusunda yapılan yeni değişiklikler ile ilgili açıklama yapan Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Taşar son günler de gelen zamlar özellikle akaryakıt ve enflasyona bağlı olarak şoför esnafının zor günlerden geçmekte olduğunu ifade ederek “Buna bağlı olarak bizde Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na yeniden bir fiyat güncellemesi talebi yaptık. Geçtiğimiz günlerde genel kurul toplantısında yeni bir fiyat düzenlemesi yapıldı ve artık taksilerimiz taksimetre ayarlarını yaparak yeni fiyat üzerinden çalışmaya başladılar. Yaklaşan yaz sezonu öncesinde bunu yapmak zorunda kaldığımızı hissettik. Artan akaryakıt maliyetleri zaten bunları kurtarmayacak hale gelmişti. Buna bağlı olarak da yeni düzenleme kaçınılmaz oldu” dedi.

“Servis Araçlarımıza Zam Geldi”

Son günlerde yaşanan art arda gelen zamların ve ekonomik durumun ortada olduğunu ve servis şoförlerinin yakıtlarını bile zor karşıladıklarını anlatan Taşar “Aynı şekilde biz öğrencilerimize servisler adına verdiğimiz fiyatlar sezon başında bugüne geldiğimiz de sadece yakıtını karşılayacak kadar bile kalmadı. Onun için hem esnafımızı hem de vatandaşlarımızı çok mağdur etmeyecek şekilde planlandı. Bunlar planlanırken hem yolcular hem taşımacılarımız ile birlikte planlanıp birlikte değerlendiriliyor. Bunun içinde vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Ümit ediyorum akaryakıt maliyetleri çok artmadığı sürece uzunca bir süre zam yapmadan hayatımıza bu şekilde devam edebiliriz” diye konuştu.

“65 Yaş Üstü Taşımada Gelir Desteğinde Artış Oldu”

Dolmuşların ücretsiz taşıma ile ilgili aylık olarak aldıkları gelir destekleri ile ilgili de düzenleme yapıldığını da aktaran  Taşar “Dolmuşlar ile ilgili olarak ta özel halk otobüslerimizin yapmış oldukları ücretsiz taşımaya bağlı olarak devletimiz tarafından almış olduğu gelir desteğinde düşük bir artış oldu. Yaklaşık 4 yıldır gelir desteğinde artış olmamıştı. Gelir desteklerini aylık bin lira olarak alıyorlardı bin beş yüz lira olarak düzeltildi. Uzunca bir süredir o konuda da gayretimiz vardı. Özellikle ücretsiz taşımadan doğan mağduriyet ve toplu taşımadan pandemi sürecinin hayatımıza girdiğinden beri olan uzaklaşma onları çok yıprattı. 2 yıla aşkın süredir ciddi zararla devam ettiler. Yaz sezonu ile beraber gelir desteğinin artması da olumlu bir gelişme oldu” ifadelerinde bulundu.

“Vatandaşa Yansıması Olmayacak”

Gelir desteğinde ki artışın vatandaşı etkilemeyeceğine dikkat çeken Şaban Taşar “Ücretsiz taşıma hakkı bulunan vatandaşlarımız var. Başlıca 65 yaş üzeri ve dezavantajlı vatandaşlarımız. Buna bağlı olarak 24 kalem ücretsiz taşıma var. Bunların vatandaşa bir yansıması olmayacak. Devletten almış oldukları gelir desteklerinde de bir artış var. Onun içinde gerek ücretli gerek ücretsiz binen vatandaşlarımızın hiç birisine herhangi bir yansıması olmayacak. Onlar aynı şekilde kullanmaya devam edebiliriler” şeklinde konuştu. Haber-Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com