Muğla ve Antalya  illerinin ortasında kalan 2650 metrelik Akdağ’ın eteklerinde erimeyen kar yığınları, yazın 40 dereceyi bulan hava sıcaklığından bunalan vatandaşları serinletiyor.

Kar yığınlarını testereyle kesip sahil kesimine götüren vatandaşlar karlama yaparak serinliyor. Fethiye ve çevresinde hava sıcaklığı 40 dereceyi bulurken,Seydikemer İlçesi ve Kaş ilçesinin arasında kalan Batı Torosların en yüksek tepesi Akdağ’ın eteklerindeki kar ise öbek öbek duruyor. Henüz erimeyen kar vatandaşa hem ekmek kapısı, hem de eşe dosta hediye oluyor. Denizden yaklaşık 2650 metre yüksekliğindeki Evyaka Yaylası’na gelenler, motorlu testereyle karı odun gibi kesiyor. Yaklaşık 60- 70 kiloluk kar kütlesi çuvallara doldurularak araçlara yerleştiriliyor. Bu şekilde sahil bölgelerine götürülen kar, eşe dosta hediye edilirken, karlama yapan esnafa da satılıyor.

Özellikle sahil bölgelerinde kar, pekmez, bal ve meyve suyu ile karıştırılarak karlama yapılıyor. Yazın sıcağından bunalanlar karlama yiyerek serinliyor. Kış aylarından kalma karları Akdağ’daki kuyulardan çıkartarak getirdiklerini söyleyen kar şerbeti satıcısı Ali Arslan, “Hava sıcaklıklarının 40 dereceyi geçmesi ile birlikte kar şerbetine halkın ilgi ve alakası yoğunlaştı. Kar kuyularının olduğu yere araç çıkmadığı için karayolunun olduğu yerlere kadar karları sırtımızda veya atlarımız ile taşıyoruz. Buraya  getirerek her türlü meyve aromalı veya pekmezli yaparak müşterilerimize sunuyoruz” dedi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com