Seydikemer’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla gün boyu düzenlenen etkinliklerde ‘Türkiye Geçilmez’ mesajı verildi. Hükümet Konağı Meydanında demokrasi nöbeti tutulup camilerde Selalar okundu. Türk Milletinin birlik ve beraberliği bir kez daha tüm dünyaya gösterilirken Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz; “Biz bu topraklarda ölümüne savaşır, ya şehit olurduk ya gazi ama bu toprakları bırakmazdık. Çocuklarımıza bu toprakları yine bu inanç sayesinde bırakacağız” diye konuştu.

Milletimizin tüm fertleriyle tek yürek olduğu, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmediği 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. Yılında, tüm ülkede olduğu gibi Seydikemer’de de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerle kutlandı. Selaların arşa yükseldiği program kapsamında Hükümet Konağında demokrasi nöbeti tutuldu.

Sabah erken saatte başlayan etkinlikler kapsamında; Seydikemer Toplar Mevkii Mezarlığındaki şehit mezarları ziyaret edilip mevlit okundu. Ardından mezarlara karanfiller bırakılarak şehit aileleri ziyaret edildi. Gün boyu süren etkinlikler kapsamında Merkez Camii’nde öğle namazı öncesinde 15 Temmuz Şehitlerimiz ile tüm şehitlerimiz adına mevlid-i şerif okundu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen program Seydikemer Hükümet Konağı Meydanında devam etti. Meydanda 15 Temmuz Hain Darbe girişimini anlatan fotoğraf sergisi düzenlenip video gösterimi yapıldı. Katılımcılar, sergiyi gezerek, fotoğrafları inceledi. Ardından tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız söylendi. 15 Temmuz Hain darbe girişiminde şehit olan tüm vatandaşlarımız ve tüm şehitlerimiz için Kur-an’ı Kerim okunarak dualar edildi.

Ay yıldızlı Bayraklarla donatılan Hükümet Konağı Meydanında düzenlenen programa; Seydikemer Kaymakamı Ayhan Yazgan, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer İlçe Emniyet Müdürü Muzaffer Yüceur, Seydikemer İlçe Jandarma Komutanı Sadık Çetin, AK Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş,Seydikemer Milliyetci Hareket Partisi İlçe Başkanı Mehmet Arıç,Belediye Başkan Yardımcıları,Belediye Meclis Üyeleri,Seydikemer Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Zeynep Yalçınsoy, AK Parti Seydikemer Gençlik Kolları Başkanı Ramazan Sıtkı Ülker, Tüm Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri  ve vatandaşlar katıldı.

Program kapsamında meydana kurulan dev ekranda 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yılı nedeniyle Millete Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması izlendi.

Büyük bir ilgiyle izlenen Millete Sesleniş konuşmasının ardından Seydikemer Kaymakamı Ayhan Yazgan ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz günün anlam ve önemini anlatan konuşma yaptı.

Kaymakam Ayhan Yazgan; “Sanki babalarından miras kalmış gibi devletin Zülfikar’ıyla, kılıçlarıyla yani topları, tüfekleri, uçaklarıyla milletimize saldırdılar. Ama nerede onlarda o yürek o bilek! Sureti haktan görülüp, bizden görünüp ama emperyalistlerin, dış güçlerin maşası olan, Amerika’nın maşası olan  FETÖ terör örgütü şunu bilmiyordu: Türkiye’nin geçilemeyeceğini, bu vatanın geçilemeyeceğini bilmiyordu. Türklerin geçilemeyeceğini, Yörüklerin geçilemeyeceğini bunlar bilmiyorlardı ve görmüş oldular” dedi.

KAYMAKAM YAZGAN; “MİLLETİMİZ KANLI DARBE GİRİŞİMİNİ AKAMETE UĞRATMIŞTIR”

“15 Temmuz 2016 tarihinde büyük Türk Milletine, bağımsızlığımıza, büyük Türkiye idealimize, 2023 hedeflerimize, mazlum milletlerin sesi ve hamisi olma irademize, en başta da demokrasimize yönelik Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) tarafından darbe girişimi adı altında aslında bir işgal girişimi oldu” diyen Kaymakam Yazgan; “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile yüce milletimiz elinde bayraklarıyla; sokaklara çıkarak, meydanlara inerek, havalimanlarını doldurarak namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilerek; bu talihsiz, menfur ve kanlı darbe girişimini akamete uğratmıştır. Burada tabi Muğla2nın da yeri ayrı. Çünkü Cumhurbaşkanımız buradaydı. Muğlalılar, Yörükler ona siper oldu, zırh oldu! Onun için hakkınız ödenmez. Ne mutlu ki milletimiz, o hain darbe girişimini boşa çıkardığı gibi kıyamete kadar da unutulmayacak bir demokrasi destanı da yazdı. Bu destanı hakkıyla yaşatmak, sonraki kuşaklara aktarmak en büyük görevlerimizden biri. İşte bizler bu gece burada o menfur girişimin beşinci yılında, beyaz ay yıldızlı al bayraklarımızla ve her görüşten insanımızla birlik beraberlik ruhu içerisinde meydanları doldurarak darbenin arkasındaki hain odaklara en anlamlı cevabı bir kez daha vermiş olduk. Yitirdiğimiz 251 Şehidimize, 2734 Gazimize dualarla, en güzel cümlelerle minnetimizi ifade ediyoruz.  Allah hepsinden razı olsun. Şüphesiz ki milletimizin cesareti ve kendi iradesine sahip çıkmak kararlılığı her türlü takdirin üzerindedir. Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da yedi düvele meydan okuyan ruh, 100 yıl sonra aynı heyecanla, aynı kararlılıkla saatler içerisinde ortaya çıkmış ve bu milletin ne kadar yüksek ferasetli ve vatan sevgisiyle dolu olduğunu bir kez daha göstermiştir. Milletimize maddi ve manevi acılar ve kayıplar yaşatan 15 Temmuz ve benzeri ihanetlerin bir daha yaşanmaması için büyük sorumluluklar düşüyor hepimize. Bunu unutturmamamız lazım” diye konuştu.

“DİNİMİZİ SAHİH KAYNAKLARDAN ÖĞRETMEK ZORUNDAYIZ”

FETÖ Terör örgütünün Türk milletinin iki büyük değeri olan Dinimiz ve Ordumuza sızdığını hatırlatan Kaymakam Yazgan; “Ordumuz bizim göz bebeğimizdir. Bizler Ordu-Milletiz diye hep övünürüz. Ve damarında hain damarı olmayan her Türk genci bir asker gördüğü zaman gurur duyar. Bu bizim büyük değerimize sızdılar. Bu coğrafyada ayakta kalabilmek için ordumuza her zaman sahip çıkmak zorundayız. Dinimiz bizi ayakta tutan değerimiz. Sureti Hak’tan gözüküp, bizden gözüküp, dini değerlerimizi su istimal ederek FETÖ Terör örgütü yayılmış oldu. Bir daha böyle şeyler yaşamama adına dinimizi sahih kaynaklardan, ya da bu işi suiistimal edenlerden uzak durarak çocuklarımıza öğretmek ve yaşatmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Demokrasiye vurulan en büyük darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçtiğini ifade eden Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz; “Bu darbe girişimi 5-10-20-30 yıllık bir çalışma değildi. 1965 yılından beri FETÖ Terör örgütü çalışmış ve çalışmaya da devam etmiş.  İktidarda kim varsa hep ona yaklaşmış. Onlarla iyi geçinmişler. Onun için A Partisi, B Partisi fark etmiyor. Darbeler hep oldu. 1622 yılından günümüze kadar darbeler, 400 yıldır Osmanlı İmparatorluğundan günümüze kadar geldi geçti. 62 ihtilalinde biz daha çocuktuk, 70’i ben ortaokul yıllarından hatırlıyorum. 1980 darbesini ise çok iyi tanıyorum. Kardeşi kardeşe vurduğu zamanlardı. 1990 darbeleri oldu. Ekonomik darbeler oldu. 28 Şubat süreci darbeleri oldu. 17-25 Aralık ayaklanmaları oldu. 15 Temmuz Darbe girişimin ayak sesleri 17-25 Aralık’tan bu yana gelmeye başladı. FETÖ Terör örgütünün en büyük hedefi iktidarı devirmekti. 17-25 Aralık’ta deviremediler ama 15 Temmuz Hain darbe girişiminde devletin kendi tankı, tüfeği, topu, silahıyla, Türk Hava Kuvvetleri’nin uçaklarıyla kendi vatandaşını silahlarla taradılar. 251 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN OTGÖZ; “VATANDAŞLARIMIZ İMAN GÜCÜ SAYESİNDE TANKLARI DURDURDU”

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te olduğunu hatırlatan Başkan Otgöz, o gece yaşananları şu sözlerle anlattı; “Marmaris’te Cumhurbaşkanımıza Çiğli’den iki tane özel yetiştirilmiş iki tane helikopter kalktı. Marmaris’e inmeye çalıştı. Yanlış otele indiler, Cumhurbaşkanımızı bulamadılar. Cumhurbaşkanı vatandaşlarımıza ‘sokağa davet ediyorum’ hem de ölümüne dedi. Bir anda vatandaşlar sokağa döküldü. Bu vatan için, bu millet için biz nasıl Çanakkale savaşında, Dumlupınar, İnönü’de nasıl zor günleri atlattıysak bunu da atlattık. Cumhurbaşkanımızın sözüyle vatandaşlarımız sokağa döküldü. İman gücü sayesinde vatandaşlarımız tankların hepsini durdurdular. Cumhurbaşkanımız Dalaman Havaalanından İstanbul’a gittikten sonra da işler biraz daha düzeldi. Gün ağardıktan sonra da bizim 251 şehidimiz, 2734 tane de Gazimiz var. Vatan için, millet için gözünü kırpmadan gittiler. Bu millet vatanı, bayrağı, ezanı için gözünü kırpmadan gider!”

“FETÖ, PKK VE DEAŞ’LE İŞ BİRLİĞİ YAPTI”

FETÖ Terör Örgütü’nün eli kanlı PKK terör örgütü ve DEAŞ ile de iş birliği yaptığını kaydeden Başkan Otgöz; “bunu başarabilselerdi Suriye’de bir devlet kurulacaktı. Bizim içimize kadar geleceklerdi. Suriye’den gelen 4 milyon vatandaşı biz bağrımıza bastık. Ama bizi hiç kimse kabul etmezdi! Sadece Azerbaycan kabul ederdi. Onun için biz bu topraklarda ölümüne savaşır, ya şehit olurduk ya gazi ama bu toprakları bırakmazdık. Çocuklarımıza bu toprakları yine bu inanç sayesinde bırakacağız. Hepimizin bir tane amacı var: Bu vatanı emperyalist güçlere teslim etmemek. Terör örgütü bitme noktasına geldi. FETÖ Terör örgütünde de sonuna kadar gidecekler. İstihbaratımız güzel çalışıyor. FETÖ’nün önde gelenlerini yurt dışında yakalayan istihbaratımız bunları Türkiye’ye teslim ediyor” dedi.

“AVRUPA’DAN İHA VE SİHA’LARA TALEPLER ÇOK FAZLA”

15 Temmuz Hain Darbe girişiminin hiçbir darbe girişimine benzemediğini ifade eden Başkan Otgöz şöyle konuştu: “Kendi askerimizle, kendi tank ve topumuzla bizi ele geçireceklerini sandılar. Ama bu milletin iman gücü sayesinde bunu başaramadılar. 5 yıl geçti, 6’ncı yıla giriyoruz. Selaların okunduğunu hepimiz biliyoruz. Vatandaşlarımız selaların okunmasıyla hepsi çıktı. Hiçbir parti gözetmeksizin herkes sokağa koştu. Ama İstanbul’da ve Ankara’da şiddeti daha fazlaydı. Uçakların kalkıp indiği yer Ankara’nın Kazan İlçesiydi. Orada 9 şehit verdik. Ondan sonrada Kahraman Kazan ismini verdiler. Dünyanın hiçbir yerinde yoktur F16 uçakların uçup Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Külliye’yi bombalaması. Emniyet binalarını bombalaması. Ama Türkiye’de bundan 5 yıl önce biz bunları yaşadık. Ömer Halis Demir gibi komutanımız gözünü kırpmadan vatan haini teröristi alnından vurarak meşalenin ateşini yaktı. İnşallah bundan sonra ülkemiz böyle darbelerle karşılaşmaz. Biz çalışmak zorundayız. Kendi uçağımızı, helikopterimizi, tankımızı yapmamız lazım. İHA’larımız, SİHA’larımızla Suriye’de, Libya’da, Azerbaycan’da tarih yazdık. Türkiye, dünyada İHA ve SİHA’ları en iyi geliştiren ülkelerin başında geliyor. Şuan Avrupa ülkelerinden İHA ve SİHA’lara talepler çok fazla. Çünkü biz beyinlerimizi dışa göndermedikten sonra, onlara imkan sağladıktan sonra bizim gençlerimizde her şey var.”

Başkan Otgöz konuşmasının son bölümünde ise Rize’de meydana gelen sel felaketinde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyerek Rizelilere de geçmiş olsun dileklerini iletti.

SELALAR ARŞA YÜKSELDI

Protokol konuşmalarının ardından sinevizyon gösterisiyle 15 Temmuz temalı materyallerin sunuma yapılıp, Demokrasi nöbeti tutuldu. Saatler 00.03’ü gösterdiğinde 16 şehidimizi anlatan slayt gösterisi sunumu yapıldı. Saatlerin 00:13’e gelmesiyle birlikte tüm camilerde selalar arşa yükseldi. Program selaların okunmasıyla sona erdi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com