Seydikemer Süt OSB Müteşebbis Heyeti Vali Orhan Tavlı Başkanlığında Toplandı

Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında toplandı.

Geçtiğimiz hafta kuruluş aşamaları tamamlanan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu oluşturulan, kuruluş protokolü Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi tarafından onaylanarak tüzel kişilik kazanmasının ardından Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyeti çalışmalarına hız verdi.

Muğla Valiliği 75. Yıl toplantı salonunda yapılan toplantıya Müteşebbis Heyeti Başkanı, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Karakuş, Ramazan Kaynak, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mustafa Akıskalı, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk,  Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Başkan Yardımcısı Yusuf Özbek ve Kadıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ömer Kılınç katıldı. Seydikemer Tarım ve Orman İlçe Müdürü Engin Maraşlı da hazır bulundu.

Tüzel kişilik kazanmasının ardından plan proje ve altyapı çalışmalarının yanı sıra Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri yönetmeliğindeki iş ve işlemlerini Seydikemer Kaymakamlığı içinde oluşturulan ofisten yürüten Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi; yatırım teşvik avantajlarıyla ve bürokrasiden uzak tek durak ofis hizmetiyle yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor.

Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi’nin güncel durumunun değerlendirildiği toplantıda, yapılacak iş ve işlemler istişare edilerek planlandı.  Organize Sanayi Bölgesinin yatırım teşvik avantajları ele alındı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Mayıs tarihinde imzaladığı Yatırımlarda devlet yardımlarını düzenleyen 5548 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kavaklıdere ve Seydikemer ilçelerimizde yatırımcıların bir alt bölge desteğiyle 2. bölge bölgesel desteğinden faydalanabileceğinin belirtildiği toplantıda, Seydikemer Süt TDİOSB’de yatırımın yapılması halinde bir alt bölge daha uygulanacağı yani yatırımcıların 3.bölge bölgesel teşviklerinden faydalanabileceği belirtildi.

Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi’nin toplamda iki alt bölge avantajı ile yatırımcılara, KDV İstisnası, gümrük vergisi, kurumlar vergisi, SGK işveren payı desteği, faiz desteği, daha uzun süreli emlak vergisi muafiyeti, indirimli arsa tahsisi, harç istisnası ve vergi indirimi gibi önemli avantajlar sağladığı, yatırımcıların bu avantajlarla birlikte  Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesine daha çok ilgi göstereceği ifade edildi.

2 bin 500 kişiye istihdam sağlaması öngörülen Seydikemer Süt TDİOSB, Kırsal Çobanisa köyü mevkiinde 1.150 dekar alan içinde yaklaşık 25 bin büyükbaş hayvan kapasiteli ahırların yerleşeceği hayvancılık parselleri ile süt işleme tesisi, yem fabrikası, hayvan hastanesi, Ar-Ge merkezi ve biyogaz tesisi gibi sanayi tesislerinin yerleşeceği sanayi parsellerinden oluşacak şekilde planlandı.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com