Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Fethiye’ye gelen turistler haftanın Salı günleri kurulan Salı pazarına koşarak hem günlük ihtiyaçlarını hem de hediyelik eşyalarını alıyor. Döviz kurundaki yükselmeyle birlikte bazı ürünlerin fiyatları artarken turistler yine de önce tüm pazarı gezip fiyatları öğrenip ardından alacakları ürün için pazarlık yaparak alışverişi tamamlıyor.

Fethiye’nin ve bölgenin en büyük semt pazarı olan Salı Pazarı, turizm sezonuyla birlikte adeta turizm pazarına dönüştü. Sebze ve meyve pazarının yanı sıra tekstil pazarının da geniş şekilde yer aldığı Fethiye Salı Pazarı, en yoğun günlerini yaşıyor. Daha çok giyim bölümünde alışıveriş yapan turistler döviz kurundan kaynaklı kendilerine göre ucuz olan pazarda bol bol alışveriş yaparken pazarın büyük bir bölümünde tezgahlardaki ürünler Euro ve Dolar afişleriyle pazarlanıyor. Turistler alışveriş yapmadan önce beğendikleri ürünün fiyatını öğrenip ardından pazarı dolaşıp sonra da o ürünü pazarlık yaparak satın alıyor. Hemen aynı yerde üzerlerinde deneyen turistler daha çok Fethiye’de kalacakları süre içinde gerekli olan şapka , güneş gözlüğü, tişört , terlik ve ayakkabı ile kot türü giysileri satın alıyor.Şapkaların fiyatları 100 ile 300 , gözlük fiyatları 100 ile 500 , çanta fiyatları da 100 ile 250 TL arasında satılırken kaliteli çantalar  3 tanesi 750 TL olarak  satılıyor.

Yıllardır Fethiye Salı Pazarında çanta satışı yapan İrfan Şenkan , “Turistler pazarımızda yoğunlaştı. Geçen yıla göre aynı oranda turist bereketi yaşıyoruz.Dolar yükseldiği için bizim ürünlerimizde de fiyatlar yükseldi.Talepler çok iyi . Çantanın tanesini 300 TL’ye satıyoruz.3 tanesini 750 TL’ye kampanyalı veriyoruz.Her birisi kaliteli olan bu ürünlerimiz için turistler önce pazarlık yapıyor.Sonra da alışveriş yapıyorlar.”diye konuştu.

Yine yıllardır Fethiye Salı Pazarında şapka  ve diğer tekstil ürünleri satış yapan Ali Demirtaş ise , “Salı pazarımızda hareketlilik yaşanıyor. Turizm sezonu ile birlikte turist yoğunluğu başladı.Daha çok şapka, gözlük , terlik ve hediyelik eşyalar satın alıyorlar.Pazarımız turizm pazarına dönüştü.Şapka fiyatları 100 ile 300 TL arasında değişiyor.”şeklinde konuştu.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com