Fethiye’de emlak ve konut satışının son zamanlarda hızla arttığını belirten emlak sektörü temsilcileri, yeni konut yapılacak alanın kalmadığını belirterek “Fethiye’de imar ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiyor.Pandemi nedeni ile kira ve konut satışlarında fiyatlar kat kat artıyor.Yeni yaşam alanları kısıtlı” ifadelerinde bulundular.

Yeni tip korona virüs salgını en çok emlak sektörüne yararken, özellikle sahil bölgelerinde konut satışlarındaki artış dikkat çekti.

Pandemi dolayısıyla Fethiye’de  emlak satışlarında önemli artış oldu. Fethiye’de konut satışlarının artması nedeniyle emlakçıların yüzü gülerken, yerli ve yabancı müşterilerin özellikle müstakil, villa tarzı evlere ilgisi arttı. Artışı tetikleyen en önemli unsur ise korona virüs pandemisi yüzünden vatandaşların büyük kentlerden daha rahat yaşayabilecekleri küçük sahil kentlerine yerleşme isteği oldu.Taleplerin artması ile birlikte Fethiye’de yeni konutun olmadığını belirten emlak sektörü temsilcileri,  ilçe genelinde bazı mahallelerde imar sorununun kalkması gerektiğini belirttiler.

Fethiye’de 25 yıldır gayrimenkul alım, satım ve aracılık hizmeti sektöründe çalıştığını ifade eden Emlak Danışmanı Ergün Özdemir, “ Fethiye’de konut yapılabilecek arazi bulmakta  sıkıntılar yaşanıyor. Fethiye’nin bir çok noktası imara açık olmadığı için, arazi bulunamıyor. Yani inşaat ve emlak sektörünün Fethiye’deki en büyük sıkıntısı ham maddeyi bulamamak. Bunun yanı sıra Fethiye dışarıdan çok göç alan bir şehir. Havasıyla ve  doğasıyla cazibe bir yaşam merkezi iken,  yeşil alanın çok olması ve doğal ortamının kaybolmaması nedeni ile Fethiye pandemi döneminde de çok rağbet gören bir şehir oldu.  Güvenlik açısından da halkımızın gönül rahatlığıyla geldiği bir şehir olduğu için Fethiye’de emlak  ve konut sıkıntısı yaşanmakta” dedi.

Pandemi dönemi ile birlikte dışarıdan en fazla göçün köylere oluştuğunu belirten Özdemir,  “Pandeminin ektisi ile birlikte büyük şehirlerde yaşayan insanlar, daha sakin bir ortam için Fethiye’yi seçtikleri için konut ve emlak sektöründe çok hızlı bir artış oldu. Özellikle konut satış fiyatları ve daire kiraları önceki dönemin iki katını geçti. Fethiye’de kiralık ev bulmakta çok zorluk çekiliyor şuanda. Dolayısıyla,  hem yeni yapılaşmanın olmaması, hem rağbetin çok olması nedeni ile ücretler tavan yapmış durumda. Örneğin geçen sene, Bin TL olan ev kiraları şuan en düşük 2 Bin TL” ifadelerinde bulundu.

İNŞAAT DEVAM ETMELİ

Bölgedeki  emlak ve konut sıkıntısının giderilmesi için özellikle İmar çalışmaları üzerinde durulması gerektiğini ifade eden  ve İnşaat yasağı süresinin 1 Temmuz’a kadar uzatılmasının inşaat sektörünü böylesine bir dönemde canlı tutacağını ifade eden Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, “Biz Nisan ayı içerisinde Fethiye Ticaret Odası Başkanı ve Meclis Başkanı ile görüştük, inşaat süresinin uzatılması talebimizi ilettik. Onlarda gerekli girişimlerde bulundular. Zaten turizm ile ilgili yavaşlama söz konusu olduğu için turizmi olumsuz etkilemeyecek. İnşaatların devam etmesinde bir sakınca yok. Sadece emlak sektörünü temsil etmiyoruz aynı zamanda bizim derneğimizde emlakçı ve inşaatçı olan inşaat yapıp satan arkadaşlarımızda var. Dolayısıyla bu konuda olumlu görüş belirtmiştik. En az Haziran sonuna kadar inşaat süresi uzatılmalı diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili yetkililer ile görüşüp Sivil Toplum Kuruluşlarıyla talepleri iletip değerlendirme yapılmalı. Ancak turizm merkezi içerisinde olan inşaatlardan bahsetmiyoruz çevrelerinde otel olan birçok inşaat var. Bu tür inşaatları kastetmiyoruz. Turizmi etkilemeyen inşaat var. Otelin yanında olursa tabiki duyarlı olmak lazım, inşaat sahibinin böyle durumlarda inşaatı durdurması lazım. Belediyenin de otellerin yanındaki inşaatlara izin vermemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Fethiye ve çevresinde villa ve apartların pandemi süreci nedeni ile rağbet gördüğünü ifade eden Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz ise, “Villa sektörü aslında pandemi ile konuşulan ve rekabet gören bir turizm şekli. 15-20 yıldan beri villa turizmin yapıldığını gözlemlemekteyiz. Burada ilk etapta otelciler villa turizmine biraz karşı durdular, villa kiralamanın otele ya da pansiyona rakip olmadığı, turizme değişik bir türü olduğu ortaya çıkınca otelciler ve pansiyoncular da villa yapıp kiralamaya başladılar” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com