AK parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk yeni parti binasında, 2021 yılının ilk basın açıklamasını yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirdi.  2020 yılını değerlendiren Başkan Öztürk açıklamasında “Zorlu bir yıl olan 2020’yi geride bıraktık.  Tüm dünyayı esir alan Koronavirüs(Covid – 19)  ülkemizi de etkiledi.  Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi ilan edilen Kovid-19  sağlık yanında  ekonomi, kişisel psikoloji ve toplumsal hayatı derinden etkileyerek pek çok alanda önemli değişmelere sebep oldu. Salgın ile mücadelede önemli olan sağlık sektöründeki mevcut kapasitenin çok üzerinde ihtiyacın ortaya çıkmamasıdır. Avrupa ülkelerinin bir çoğu, özellikle İtalya sorunu acı bir şekilde yaşadı.  Virüs sebebiyle oluşan şartlar, insan psikolojisi  üzerinde etkili oldu, insanları gerilim, huzursuzluk, korku ve kaygıya sevk etti. Karantina tedbirleri, Seyahat kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları, kişilerin  kendilerini izole etmesi, temel ihtiyaçlar dışındaki işyerlerinin kapatılması eğitim ve birçok hizmetin yüz yüze ortamdan internet ortamına taşınması ve bazı işerde evden çalışma yöntemi gibi uygulamalar ile tanıştık. Hizmet sektöründe, birçok insan işinden ayrılmak zorunda kaldı, işletmeler kapandı. Turizm, havacılık, otomotiv, sektörleri olumsuz etkilendi. Küçük esnaflar işlerini yapamaz hale geldi. Kovid-19 pandemisinin ilan edilmesinin ardından ülkelerin ekonomi yönetimleri dünya piyasalarını etkisi altına alan belirsizlik ve panik havasının ve salgına karşı alınan tedbirlerin ülke ekonomilerini ve küresel ekonomiyi durgunluğa sürüklemesini engellemek için bazı adımlar attılar” dedi.

“DEVLETİMİZİN VATANDAŞA SUNDUĞU 8 ADET DESTEK PAKETİ BULUNMAKTADIR”

Açıklamasına devam eden Öztürk “Türkiye’de Coronavirüs  görülmeye başladığından bu yana vatandaşlarına birçok destek paketlerini sundu. Zorlu geçen Koronavirüs ile mücadelede vatandaşların ekonomik açıdan zorluk yaşamamaları adına devlet  her kesimden vatandaşa destek paketlerini gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu yıl gerçekleştirilen Koronavirüs ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası açıklanan Ekonomi İstikrar Paketi vatandaşlara koronavirüs nedeniyle verilen ilk devlet desteği olmuştur. 18 Mart tarihinden itibaren bu zorlu geçen süreçte her geçen gün yeni destek paketleri de gündeme gelmiştir. Kamuoyuna duyurulan ilk destek paketinden bu yana emekli, esnaf, kamu ve özel sektör çalışanlarına yönelik tüm devlet destekleri içeriğimizde yer almıştır. Finansal açıdan zorlu geçen bu süreç işsizliğe de neden olmuştur. Tüm bu ekonomik daralmaların önüne vatandaşı rahatlatacak birçok destekler de faaliyete geçmiştir. Ülkemize gelen koronavirüs sağlık açısından büyük panik yaratmış ve buna ek olarak ekonomik alanda zarar yaratmaması adına yaklaşık iki hafta içerisinde hükümetimiz ve bankalar paketlerini teker teker gündeme getirmiştir. Koronavirüs nedeniyle devletimizin vatandaşa sunduğu 8 adet destek paketi bulunmaktadır” dedi. Açıklamasına devam eden Öztürk  “Kamu bankaları  koronavirüs ile mücadele için 23 Mart tarihinden itibaren koronavirüs sürecinde yaşanacak ekonomik zararları en aza indirmek için destekler açıklamıştır. Finansal İstikrar Paketi, İşe Devam kredisi ve Esnaf Destek Paketi, ile vatandaşlara yönelik Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi ise bireysel müşterilere yönelik desteklemelerde bulunmuştur

“HER HANEYE 1.000 TL. MADDİ DESTEK”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamalarına göre hane başına 1.000 TL maddi yardım verilmeye devam etmiştir. Koronavirüs salgını nedeniyle bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen maddi destek için toplamda 2 milyar liralık yardım ayrılmıştır. Bu destekten daha önceden sosyal yardım alan vatandaşlar ve geliri düşük aileler yararlanmıştır. Toplamda 8 milyon vatandaşa yapılan yardım için herhangi bir başvuru alınmamıştır.

 “KORONAVİRÜS NEDENİYLE İŞSİZ KALANLARA DEVLET DESTEĞİ”

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan, işyerinde çıkarılan vatandaşlara yönelik devlet bu kişilere aylık bağlamıştır. İşsiz kalanlara aylık olarak verilen olan destek 1.700 TL ve 4.000 TL aralığındadır. Bu desteğin yanında koronavirüs ile mücadelede belediyeler suları herhangi bir şekilde kesmeyecektir. İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan desteklere ek olarak her belediye için 3 milyar liralık bütçe ayrılmıştır.

 “10.000 TL. TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ”

Koronavirüs için alınan birçok önlemlerde bankaların vatandaşlarına sundukları desteklere bir yenisi daha eklendi. üç kamu bankası  Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın katılımıyla gerçekleştirilen temel ihtiyaç desteğine Türkiye Katılım Finans Kurumları da dahil oldu. 5.000 TL altında geliri olan vatandaşlara yönelik Temel İhtiyaç Desteğini açıkladı. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak finanse edilecek destek kredisi 6 ay ödemesiz toplam 36 vadeli olacak şekilde oldu.

 “SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KORONAVİRÜS DESTEĞİ”

Koronavirüs salgının nedeniyle sağlık çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay boyunca üst tavandan yapıldı. Sağlık çalışanları için toplamda 5,7 milyar liralık yeni bir kaynak oluşturuldu. Sağlık personelleri toplu taşıma hizmetlerinden ve kamuya ait olan sosyal tesislerden de ücretsiz bir şekilde yararlanması sağlandı.

“EMEKLİ VATANDAŞLARA YÖNELİK KORONAVİRÜS DESTEĞİ”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilk günlerde yaptığı açıklamada en düşük emekli maaşı 1.500 TL’ye çıkarılmıştı. Her yıl alınan bayram öncesi emekli ikramiyesi koronavirüs nedeniyle bir ay erkene alınıp Mayıs ayı yerine Nisan ayında verildi. Ayrıca emekli promosyon alacak olan emeklilerin promosyon ödemeleri ise evlerinde verildi.65 yaş ve üzeri vatandaşlara gelen sokağa çıkma yasağında emekli aylıklarını almak için şubeye  gitme derdi kalmadan maaşlarda evlerinde ödendi.

 “TÜRKİYE EKONOMİSİ”

Türkiye Salgın Döneminde Büyümede Olumlu ayrıştı. Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yıllık bazda yüzde 6,7’lik performansla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında büyüme kaydeden tek ülke oldu. Türkiye’nin Medikal Tekstil İhracatı 10 Ayda 1 Milyar Doları aştı. Kısa Çalışma Ödeneği salgın döneminde işçi ve işverene can simidi oldu. Türkiye’nin elektrik üretim sektöründe Ocak-Eylül döneminde gerçekleştirilen yeni yatırımların yüzde 99,6’sını hidroelektrik ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 480 bin 659 işletmede 3,5 milyonu aşkın çalışana toplam 20 milyar lirayı aşkın ödeme yapıldı. Zor günlerinde esnafımız, çiftçimiz, üreticimiz, sanayicimiz, tüccarımız; netice itibariyle Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi için çalışan  hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakılmadı. Sosyal koruma kalkanı çerçevesinde milletimize aktardığımız nakdi destek miktarı 45,5 milyar liraya yaklaştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğinde  Kovid-19 tedbirleri ile Sağlık krizinin topyekun bir ekonomik ve sosyal krize dönüşmemesi  için adımları atıldı. Hem halkımızın sağlığını en üst düzeyde korumayı hem de üretimi, ticareti, istihdamı, eğitimi, sosyal hayatı sürdürmeyi birlikte sağladı. Türkiye tarihi bir mücadele içinde.  Bir yandan salgının önünü kesmeye çalışırken bir yandan da ülkenin içinde ve dışında tarihi bir mücadele yürütüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi; Türkiye, merkezinde yer aldığı geniş bir coğrafyada, insani, siyasi, diplomatik, ekonomik ve askeri olarak tarihi bir duruş sergiliyor. Hem kendi sınırlarının güvenliğini sağlamak hem dost ve kardeş halklara destek olmak hem de tüm mazlumlara ve mağdurlara el uzatmak için imkanları seferber ediyor. Dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde Türkiye 7 firmayla temsil ediliyor. Kara ve deniz araçlarında  hem ülkemiz hem de  dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılayan bir ülke haline geldik. Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde ise artık dünyanın ilk 3-4 ülkesi içindeyiz.   Karadeniz’de ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon rezervi keşfedildi. Tuna1 Bölgesindeki Toplam Doğal Gaz Rezervi 405 Milyar Metreküp olmaktadır” dedi.

“SAĞLIKTA AVRUPA ÜLKELERİNDEN DAHA İYİ DURUMDAYIZ”

“Sağlıkta Avrupa Ülkelerinden daha iyi durumdayız” diyen Öztürk “ Bakanlığımız; Avrupa’daki toplam kapasiteye yaklaşan yoğun bakım yatak sayısı ve 1 milyon 100 bini aşan sağlık ordusuyla süreci başarıyla yönetiyor. Kısa zamanda  1008’er yataklık iki acil durum hastanesi tamamlanıp hizmete sunuldu. Ülkemiz, 18 Yılda Yapılan Sağlık Yatırımlarının meyvesini son 8 Ayda topladı. Salgın döneminde Türkiye 146 ülkeye sağlık malzemesi yardımı gönderdi, 141 ülkede bulunan 100 binden fazla Türk vatandaşı Türkiye’ye getirdi. Türkiye artık dünyanın hiçbir yerinde vatandaşlarını sahipsiz bırakmayan büyük bir devlet.  Bu süreçte sağlık bakanımız  Sayın Fahrettin Koca  ve özveriyle çalışan  sağlık ordumuza bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Devletimiz sağlık ve ekonomi alanında ülke genelinde aldığı önlemlerin ilçemizdeki bazı  rakamları paylaşmak istiyorum.

“2020 YILINDA FETHİYE’DE YAPILAN SOSYAL YARDIMLAR”

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünden Yapılan Yardımlar; Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programından 3671 haneye   3.671.000.- TL. Pandemi Sosyal Destek Programından 6702 haneye                             6.702.000.- TL. Diğer Kuruluş Başvuruları Destek Programından 1480 haneye 1.480.000.- TL. Biz Bize Yeteriz Türkiye’m (1,2) Programından 6115 haneye  6.115.000.- TL. Toplam(1) 17.968.000.- TL. Şartlı Eğitim, Sağlık, Gebelik, Muhtaç Asker Ailesi, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara yönelik Yardımlar toplamı 852.249,40 TL. Engelli ,Engelli  Yakını ve Yaşlı   Aylıkları 10.590.110,40 TL. Öksüz, Yetim, Kronik Hastalık ve Elektrik 1.412.856,13 TL.  Toplam 12.855.216,93 TL. Sosyal Yardım Dayanışma Vakfından Yapılan Yardımlar; 2.409.199.00 TL. hepsinin toplamı ise  33.232.415,90  TL. olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; Evde Bakım 13.476 Kişi. Ödenen 20.249.172,36 TL. Sosyal Ekonomik Destek  1572 Kişi. Ödenen 1.464.000.00 TL. Toplam; 21.713.172,30 T.  Genel toplam; 54.945.588,20  TL. dir. Hükümetimiz tarafından Sosyal Devlet Anlayışının gereği 2020 yılında Fethiye’de yapılan Sosyal Yardım ödemelerinin   tutarı  yaklaşık 55 Milyon TL.dir.

“MUSTAFA KEMAL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASINA TAŞINIYOR”

Bildiğiniz gibi Fethiye’mizin bekleyen en önemli  meselelerinden birisi Mustafa Kemal  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin taşınması konusu. Çatalarık Okullar Bölgesinde yaklaşık 23.500.000 TL yatırım yapılarak üç Bloktan oluşan çok güzel bir okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından inşa edilmiş ve kullanıma hazır beklemekteydi. İl Başkanımız Sayın Kadem Mete’nin,  gerek Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile görüşmeleri, Milli Eğitim Bakanlığımızın  değişik kademelerindeki  girişimleri gerekse il başkanımız Sayın Kadem METE,  milletvekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan’ın hep birlikte bakanımız Sayın Ziya Selçuk’u bizzat ziyaret ederek konuyu takip etmeleri sonucunda bakanlık yetkililerimiz ilçemize gelerek gerekli incelemeleri yapmışlardı. Tüm bu gayretler meyvesini verdi. Okulun yeni binasına taşınmasına bakanlığımızın onayı geldi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Okulun ufak tefek eksiklikleri birkaç güne kadar tamamlamış olacak. Okulun taşınması için gerekli onayı veren Milli Eğitim Bakanımız sayın Ziya Selçuk’a, desteklerinden dolayı  İl başkanımız Sayın Kadem METE, Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz DEMİR, Sayın Yelda Erol Gökcan’a ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Sayın Ertuğrul Geçgil beye minnet ve şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

“FETHİYE YENİ BİR SPOR TESİSİNE KAVUŞUYOR”

Açıklamasına devam eden Turgay Öztürk “İl başkanımız Sayın Kadem METE ve Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz DEMİR ve Sayın  Yelda Erol GÖKCAN hanımefendinin teşebbüsleri sonucunda Gençlik Ve Spor Bakanlığımız tarafından Esenköy’de sentetik yüzeyli,500 kişilik tribünü olan , gece maçlarının da yapılabileceği Esenköy stadı yakında tamamlanıyor. Böyle bir tesisi ilçemize kazandıran Gençlik ve Spor Bakanımız sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, İl başkanımız Sayın Kadem METE beye, Milletvekillerimiz Sayın Mehmet Yavuz DEMİR ve Sayın Yelda Erol GÖKCAN hanımefendiye teşekkürlerimizi arz ediyorum.

“AK PARTİ FETHİYE İLÇE BAŞKANLIĞINI YENİ BİR BİNAYA TAŞIDIK”

Yıllardır bir binanın dördüncü katında hizmet veren ilçe başkanlığımızı kongremizde söz verdiğimiz üzere yüz gün dolmadan yeni adresine taşıdık. Yaklaşık kırkbeş gün tadilat işleriyle uğraştıktan sonra düz ayak, iki katlı toplamda 320 metrekare müstakil binamızı hazır hale getirdik. Binamız Çarşı Caddesi No:260’da kolay ulaşılabilir bir noktada. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımız bizlere zahmet çekmeden ulaşabilecekler. Teşkilatımızın yeni adresine taşınmasında bizlere maddi- manevi destek veren hemşerilerimize,  dava arkadaşlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, kadın ve gençlik kolları başkanlarımız ile yönetimlerine, kayıtlı üyelerimiz ve gönüllü kardeşlerimize teşekkür ederiz.

“2021 YILININ İLK FETHİYE BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

4 Ocak 2021 Pazartesi günü yaptığımız meclis toplantısında  19 maddelik gündem ile toplanıldı. Bir madde gündem dışı  olarak geldi. Maddelerin birçoğu her yeni yılda alınan rutin işlemlere ilişkindi.  15. madde Fethiye’mizin turistik mekanlarının bulunduğu Balık Pazarı’nın tamir ve tadilatı için Fen İşleri Müdürlüğü bütçesinden Destek Hizmetleri Müdürlüğü hesabına 2 Milyon TL aktarımına onay verildi.  20. madde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaşan Kovid -19 sebebiyle kapalı kalan ve hizmet veremeyen belediyemizin kiracısı  işletmelerin kira ve işgaliye bedellerinin alınmamasına İlişkindi.  Bu konuda meclisimiz oy birliği ile karar aldı. Pandemi sebebiyle zor günler geçiren esnafımıza bir nebze destek olduğumuz için mutluyuz.

“MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER BİTMİYOR”

Muğla Büyükşehir Belediye yetkililerinin vurdum duymaz tavrı devam ediyor. Ölüdeniz’ de yapılmakta olan atık su hatları inşaatı sebebiyle yolların güvenli olmadığı hususunda bölgede yaşayan insanların tepkilerini basında da yer aldı. Ayrıca kazı esnasında telekominikasyon ve diğer altyapılara zarar verildiğine, gerekli güvenlik önlemleri alınmadan ve özensiz  çalıma yapıldığına şahit olduk. Bu konuda yetkilileri bir kez daha uyarma ihtiyacı duyuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ beyefendinin buyurduğu gibi, bizim derdimiz, aşkımız millet. Bizim bir tek derdimiz var; Türkiye Cumhuriyeti Devletini 21.yüzyılın parlayan yıldızı haline getirmek. Aşk ile çalışan yorulmaz inancıyla koşturmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin kaderiyle AK Parti’nin ve Cumhur ittifakının kaderi adeta bütünleşmiştir. Bu bilinç ve duygular ile Ak Parti Fethiye ilçe Başkanlığı olarak 2023’e giden yolda  Kadın Kollarımız, Gençlik Kollarımız ve tüm mahalle teşkilatlarımız ile bıkıp yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. 2021 yılının ülkemize, Muğla’mıza ve Fethiye’mize hayırlı olmasını, pandeminin son bulduğu, yakınlarımız ile kucaklaştığımız, vatandaşlarımız ile buluştuğumuz  sağlıklı, mutlu günlere kavuşmamızı diliyorum. Lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım” dedi.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com