Dünya Çevre Günü nedeniyle farkındalık oluşturmak için Ölüdeniz’de deniz dibi ve koy temizliği gerçekleştirildi.
Fethiye Ölüdeniz’de Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TÜÇEV) öncülüğünde Ölüdeniz Kumburnu Plajı ile Atatürk Burnu mevkiinde etkinlik düzenlendi. Deniz dibi ve Koy temizliği etkinliğine Lykia World Dalış Merkezi, Ölüdeniz Bubbles Dalış Merkezi ve Beach Of Lagoon ekipleri katıldı. Deniz dibi etkinliğine 4 gönüllü dalgıç katılırken, yaklaşık 1 saat süren dalış sonunda denizden lastikten, metal parçalarına, plastikten cam ve benzeri atıklara kadar değişik katı atıklar çıkarıldı. Dalgıçların deniz dibi temizliği, su altı kamerasıyla görüntülenirken, Muğla Çevre Koruma Vakfı (MUÇEV) ile Emlak Katılım Bankası personelinin de katıldığı 22 kişilik ekip, teknelerle Ölüdeniz’in Deve Plajı, Soğuksu ile Darboğaz koyunda çevre temizliği gerçekleştirdi. Etkinlikte Kumburnu Plajı’nda dev Türk bayrağı açılırken, Dragon Yamaç Paraşütü firması ise Babadağ’ından Ölüdeniz’e uçuş gerçekleştirip, gökyüzünde Türk Bayrağı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın flamasını açtı.
“Gelecek Nesillerimize Temiz Bir Çevre Bırakmak”
Beach Of Lagoon Müdürü Burak Ardahan etkinlikte yaptığı açıklamada; “Her yıl 5-11 Haziran Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında bizlerde bugün bir etkinliğe imza attık. MUÇEV, TÜÇEV, Likya Dalış Okulu ve “Beach Of Lagoon” olarak kıyılarda temizlik çalışması yaptık. Dalgıçlarımız su altına dalarak temizlik yaptılar. Bu etkinliği “Beach Of Lagoon” personeli, Likya Dalış Okulu, Emlak Bankası personellerinin içinde bulunduğu üyeler ile gerçekleştirdik. Bu etkinlikte amacımız farkındalık oluşturup, çevre bilinci yaratıp, doğamızı korumak, gelecek nesillerimize temiz bir çevre bırakmak. Bu yıl dünya çevre örgütünün 5 Haziran’da kutlamış olduğu dünya çevre gününün teması da plastik atıklardı. Plastik atıklara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü doğada en zor kaybolan ve geri dönüşümü mümkün olan bir ürün. Bildiğiniz üzere şuan Pasifik Okyanusu’nda 2 kilometrelik plastik atık mevcut. Bizde mavi bayraklı bir plaj olarak temizlik kriterlerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İçeride elektrik şarjlı araçlarımızla misafirlerimizi girişten buraya kadar taşıyoruz” şeklinde konuştu.
“Doğamızı Koruyalım”
Ölüdeniz’de dalış eğitmenliği yapan Tolunay Ulaş Güngör ise; “Daha önce dalış yaptığımız yerlerden sürekli çöp topluyoruz. Bugüne özel daha detaylı daha profesyonel ve daha yoğun bir aramayla su altındaki çöpleri topladık. Su altında daha çok plastik terlik, gözlük, plastik bardak, rüzgar ile uçan şemsiyeler ve genel olarak plastik atıklar yoğunluktaydı. Bunların bulunması daha kolay olduğu için zorlanmadan temizliğimizi kolaylıkla yapıyoruz. Herkesi doğamızı korumaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com