Liseye Geçiş Sınavı (LGS) tercih-yerleştirme sonuçları 2021 MEB tarafından öğrenci ve velilerin erişimine açıldı. Fethiye’de 2 bin 83 öğrencilik kontenjana girmek için LGS sınavına giren 2 bin 133 öğrencinin büyük bir çoğunluğu Fethiye’deki okullara yerleşti.

LGS yerleştirme sonuçlarının açılması ile lise adaylarını yeni bir heyecan sardı. 8 yıllık bir emeğin sonunda hayallerindeki ve okumak istedikleri liseleri tercih eden lise adayları, okullarına yerleşmeye başladı. Fethiye’de 2 bin 83 öğrencilik kontenjana girmek için LGS sınavına giren 2 bin 133 öğrencinin büyük bir çoğunluğu Fethiye’deki okullara yerleşti. İstedikleri okullara yerleşemeyen öğrenciler için nakil tercihleri dönemi başlayacak. Birinci Nakil Dönemi tercihleri için öğrencilere 4 gün süre tanınacak. Birinci Nakil Dönemi sonuçlarının ilanından sonra ise ikinci Nakil Dönemi başlayacak ve yine 4 gün sürecek. İkinci Nakil Dönemi sonuçlarının ilanından sonra boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için yerleştirme başvurularının alınması işlemi İl/İlçe milli eğitim müdürlüleri tarafından başlatılacak. LGS Yerleştirme süreci için Fethiye Milli Eğitim Müdürlüğü web sayfasından bilgilendirmede yapılacak.

“Öğrenci ve Velilerimize Hayırlı Olsun”

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, “Öncelikle liselere geçiş sistemi sınavları sonucunda okullara yerleşen öğrencilerimizi ben tebrik ediyorum. Yeni okullarına hoş geldiniz diyorum. Hepsi için hayırlısı olmasını diliyorum. Tabi ki ilçemizde de 2 bin 83 öğrencilik kontenjana girmek için 2 bin 133 öğrencimiz sınava girmişti. Bunların büyük bir çoğunluğu okullara yerleştiler. Yerleşemeyenlerin tercih ettikleri okullara puanlarının yetmemesi ve diğer sebeplerden dolayı henüz yerleşememiş az da olsa öğrencimiz var. Fakat bu kontenjanla ya da ilçedeki okullarımızın sayısıyla alakalı bir durum değil. Tercihleri ile alakalı bir durum. Öğrencilerimizin bundan sonra yapacakları ise, bugün itibariyle birinci nakil dediğimiz nakillerimiz başladı. Cuma gününe kadar da devam edecek. Nakil başvurularını yine öğrencilerimiz kendi kişisel e-okullarından ya da kayıtlı oldukları ortaokullarımıza giderek yapabilecekler. Bunun sonuçları da haftaya Pazartesi günü açıklanacak. 2 Ağustos itibariyle birinci nakil dediğimiz süreç tamamlanmış olacak. Bunun akabinde hemen 2 Ağustos- 6 Ağustos arası ikinci nakiller başlayacak. Yine aynı şekilde öğrencilerimiz istedikleri bir okula yerleşememişse tekrardan tercihte bulunabilecekler. Ve bu nakillerinde sonuçları 9 Ağustosta ilan edilecek. 9 Ağustostan sonra ikinci tutu tamamlamış olacağız ve bütün öğrencilerimiz okullarına yerleşmiş olacak. Bundan sonraki süreçte hala her hangi bir sebepten dolayı yerleşemeyen öğrencimiz kalırsa da bunlara da İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri kanalı ile bizler boş olan okullarımıza yerleştireceğiz. Sürecin herkese hayırlı olmasını diliyorum. Tabi ki öğrencilerimiz 8 yıllık bir emeğin sonunda hayallerindeki ve okumak istedikleri liseleri tercih ettiler. Kimisi sınavla alan okullarımızı, diğerleri de merkezi sistemle alan okullarımızı tercih ettiler. Öncelikle çocuklarımız için, ilçemiz için, memleketimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.  Haber-Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com