Üniversitelerin yüzyüze eğitime geçmesiyle birlikte öğrencilerin barınma sorunu ortaya çıktı. Yurtların yetersiz kalması üzerine Fethiye’de Kaymakam Eyüp Fırat başkanlığı’nda geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Öğrencilerin barınma sorununu ortadan kaldırmak için, 850 kız, 400 erkek kapasiteli yüzde 70’i tamamlanan öğrenci yurdunun şubat ayına kadar tamamlanması için harekete geçilirken, Fethiye’deki oteller, misafirhaneler, öğrencileri öncelikle barındırması karara bağlandı. Emlakçılar Derneği’de öğrencilere yönelik ev kiralarında indirim yapılmasına gidilmesine kararlaştırdı. Kaymakam Eyüp Fırat, Fethiye’de öğrencilerin barınma sorununu birlik beraberlik içinde çözeceğiz ifadelerini kullandı.

Fethiye’deki üniversite öğrencilerinin yurt sorununu ortadan kaldırabilmek için, Kaymakam Eyüp Fırat başkanlığında toplantı düzenlendi. Kaymakamlık makamındaki toplantıya Kaymakam Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, daire amirleri ve diğer yetkililer katıldı.

Fethiye’de kredi yurtlar kurumuna bağlı 850 kız, 400 erkek kapasiteli yurdun yapımına devam ettiği ilçedeki fakülte ve yüksekokullarda beşbinin üzerinde öğrencinin bulunduğu mevcut kredi yurtlar kurumuna ait, 200’ü kız, 100’ü erkek öğrenci yurdu bulunduğu bu nedenle ortaya çıkan öğrencilerin barınma sorununun tamamen ortadan kaldırılabilmesi için, acil çalışma yapılmasının gerektiği vurgulandı. Ev kiralarının da ikibin beşyüz liraya kadar çıktığı ifade edilirken, öncelikle öğrencilerinin barındırılmasının hedeflendiği kaydedildi. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, gazetecilere yaptığı açıklama da toplantının çok yararlı geçtiğini belirterek, “Fethiye’de çocukların barınma ihtiyacı için her kurumdan destek alacağız. İlçe kaymakamı olarak katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Otelciler Birliği otel anlamında bize destek olacak. Otelciler Birliği otel anlamında bize destek olacak. Misafirhanelerimiz belli bir rakam indirimli olarak destek olacak. Emlakçılar Derneği fiyatlar konusunda öğrencilerimize bir indirim sağlayacak. Üç dört koldan hızlı bir şekilde öğrencilerimizin sıkıntısının giderileceğini düşünüyorum.  Fethiye’de binin üzerinde öğrenciyi konaklatacak yurt yapımı inşaatı devam ediyor. Önemli bir bölümü bitti, sömestriye kadar tamamlanacağını bekliyoruz” dedi

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com