Coğrafi işaret yolundaki Dalaman İnciri, Muğlalı  kadın çiftçilerin gayreti ve emeği, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü uzmanlarının rehberliğiyle yetiştiriliyor. Enstitü’den gelen heyet, Muğla’nın Dalaman, Seydikemer ve Fethiye ilçelerindeki incir bahçelerini gezerek, üreticilere incir yetiştiriciliği konusunda eğitimler verdi.

“İNCİRİN MUĞLALI KADINLARLA YOLCULUĞU” PROJESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığının 2023 Yılı “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 40 bin TL bütçe ile hayata geçirilen “İncirin Muğlalı Kadınlarla Yolculuğu” projesi Dalaman, Seydikemer ve Fethiye’de kadın üreticilerin girişimleriyle başarıya koşuyor. Proje için Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen ekip, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ile birlikte her iki ilçede oluşturulan incir bahçelerinde inceleme yaparak, üreticilere eğitim verdi.

Muğla da incir üretiminin kadın üreticiler tarafından yaygınlaştırılması, yan ürünlerin işlenmesi, tanıtılması ve Dalaman inciri coğrafi işaret yolunda olmasından dolayı farkındalık yaratmak için verilen eğitimler kapsamında, incir yetiştiriciliği, kurutma teknikleri, hastalık ve zararlılar anlatılırken, çiftçiler de merak ettikleri konularda uzmanlardan görüş ve öneri aldı.

SAYLAK: MUĞLA’NIN KADİM ÜRÜN DESENİNİ YENİDEN CANLANDIRIYORUZ

Program, ilk gün Seydikemer Kayadibi Mahallesi’ndeki çiftçi toplantısı ve incir bahçesi ziyareti ile başladı. İkinci gün heyet Fethiye’ye hareket etti. Fethiye İncirköy’de gerçekleştirilen etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da katıldı.

İl Müdürü Barış Saylak Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ziraat Odası çabalarıyla bir süre önce coğrafi işaret alan ‘Kaya İnciri’nin pazarda son derece rağbet gördüğünü, Dalaman İnciri’nin de aynı şekilde coğrafi işaret alabilmesi için temaslarının devam ettiğini söyledi. Muğla coğrafyasının geçmişten gelen kadim tarım desenleriyle üretimi bu bölgede yeniden canlandırma hedefleri olduğunu belirten Saylak, “İncir de bu ürünlerden biri. İncir bölgemiz için önemli bir gelir kaynağı. Nitekim Dalaman, Fethiye, Seydikemer’de yetiştirilen incirler verim açısından Türkiye ortalamasında üst sıralarında yer alıyor.”diye konuştu.

İl Müdürlüğü olarak üreticilere temin ettikleri bin 470 fideyi geçtiğimiz günlerde dağıttıklarını hatırlatan Saylak, diğer katma değerli ürünler gibi incirin de yöre halkının sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel refahını yükseltmeye yönelik bir adım olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“İncir üretiminde özellikle kadın üreticilerimiz aracılığıyla aşama kaydedebilirsek, ilimiz için, kırsal mahallelerimiz için son derece hayırlı ve bereketli olacağını düşünüyoruz. Küresel iklim felaketinin ortaya koyduğu olumsuzluklar, tarımsal üretimimizi artık doğrudan etkilemeye başladı. İzliyoruz, gözlüyoruz, yaşıyoruz. Açık alanda sebze yetiştiriciliğinden, tahıldan, bağ ve bahçeden tutun her alanda etkilerini görüyoruz. Tabiatın içinde gelişen yeni tarımsal üretim için yeni uçkunlarla, zararlı organizmalarla tanışıyoruz. Bütün bu sorunlarla tek başımıza baş edemeyiz. Güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Var olan kooperatifleri güçlendirmek, olmayan yerlerde tesis etmek, güç birliğine gitmek en doğru yöntem.”

İl Müdürü Barış Saylak, Muğla’nın 2023 yılı itibariyle IPARD programına dahil olduğunu müjdeleyerek, “AB fonlarıyla desteklenen bu program kapsamında yüzde 80’e varan hibe oranlarından yararlanabileceğiz. Özellikle kadın ve gençlerimiz için bu müjdeyi vermekten mutluyum. Güz döneminde başvurular başlayacak” diye konuştu. Saylak, İl Müdürlüğü bünyesinde bir de toprak analiz laboratuvarı oluşturduklarını müjdeleyerek “Tüm alet ve ekipmanlarını temin ettik. Fiziki koşullarını hazırlıyoruz. Ağustos ayı gibi hizmete başlayacak.”dedi.

MUĞLA, İNCİR DİYARI OLACAK

Muğla’nın Dalaman ve Fethiye ilçelerinde yoğun olarak incir tarımı yapılıyor. Muğla genelinde 2022 TÜİK verilerine göre Dalaman 50.700 ağaç sayısı ile birinci sırada, Seydikemer 18.220 ve Fethiye  ise 10.930 ağaç sayısı ile sırasıyla yer alıyor. Ağaç başına meyve verimi Türkiye ortalaması 32 kg, Muğla ortalaması 33 kg iken Dalaman ortalaması 38 kg’dır. Bu da Muğla ilini Türkiye geneli ağaç başına verimde 6. sıraya taşımaktadır.

 

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com