TÜBİTAK 4004 “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” tarafından desteklenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen “Muğla’da Doğa Eğitimi” projesi faaliyetlerine başlandı. Türkiye’nin farklı noktalarından 30 Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi proje için bir araya geldi.Proje kapsamında düzenlenecek doğa eğitimleri için Türkiye’nin çeşitli illerinden Muğla’ya gelen öğrenciler için karşılama ve proje açılış programı düzenlendi.

Proje açılış programı, Muğla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesinin konferans salonunda gerçekleştirildi. Programda, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, doğa eğitimi için gelen misafir öğrencilerle bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını yapan Muğla İl Müdürü Emre Çay, öğrencilere hoş geldiniz diyerek “Adeta bir kültür mozaiği olan güzel ülkemizin farklı coğrafyalarından gelen pırıl pırıl çocuklarımızı, muhteşem doğasıyla ve iklimiyle yeryüzü cenneti güzel Muğla’mızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” sözlerini ekledi.

İl Müdürü Emre Çay “Maviyle yeşilin buluştuğu Muğla’mızda, öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak adına Müdürlük olarak yerelde başarıyla yürüttüğümüz ve sonrasında ulusal boyut kazanan Mavi Yeşil Okullar projemizden sonra Muğla’da Doğa Eğitimi projemizin de ses getiren projelerimizden biri olacağına gönülden inanıyorum.Sevgili Öğrenciler, umuyorum ki sizler bu yolculukta kendi değerlerinizin farkına varır, farkındalık geliştirir ve kendinize çok şey katarsınız. Burada edindiğiniz kazanımlarınızı, kendi şehirlerinizdeki arkadaşlarınızla paylaşarak bu halkayı daha da genişletmenizi ve akranlarınıza örnek teşkil etmenizi diliyoruz. Sözlerimi burada noktalarken projemizin yürütülmesinde emeği geçen tüm paydaşlarımıza, akademisyenlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Misafir öğrencilerimize tekrar hoş geldin diyerek doğa eğitimlerinde kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından projenin tanıtım sunumu ve 5 gün boyunca yürütülecek faaliyetler hakkında bilgilendirme yapıldı. Türkiye’nin 30 farklı ilinden  6. 7. ve 8. sınıf seviyesindeki 30 BİLSEM öğrencisinin bir araya geldiği program, öğrencilerin drama ile tanışma ve etkileşim etkinlikleriyle devam etti.

Menteşe TOBB Fen Lisesinde başlayan ve 5 gün sürecek programda, Köyceğiz ilçesi sığla ormanında,  Ortaca ilçesi Dalyan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER), Marmaris ilçesi Günnücek Milli Parkında, yanan orman alanlarında ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde doğa eğitimleri gerçekleştirilecek. Doğa eğitimlerinde öğrencilere, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünden proje yürütücüsü öğretmenler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden akademisyenler ve rehber öğretmenler eşlik edecek. Öğrenciler, 26 başlıkta verilecek doğa eğitimlerinde organik tarım, orman ekosistemi, yangın sonrası orman alanlarının yeniden canlanması, yaban hayatın gözlenmesi, CarettaCarettaların yaşam döngüsü gibi birçok konuda uygulamalı eğitim görecekler.

Doğa eğitimi projesi, 14 Temmuz Cuma günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde düzenlenecek serginin ardından kapanış ve sertifika töreni ile son bulacak.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com