Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi ve Okur Gezer Yazar Projesi’nin sene sonu kapanış ve ödül töreni yapıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, MSKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Yıldız, Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı ve DEKAMER Merkez Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Özkan Arslan, Menteşe Belediyesi Başkan Vekili Leyla Ersöz, ENVERÇEVKO Başkanı Feridun Ekmekçi, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Türkiye Beyazay Derneği Muğla Başkanı Pınar Boyacı, Eğitim Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, il/ ilçe kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende; “satranç turnuvası, fotoğraf yarışması ve kitap okuma yarışması kazananlarına ödülleri de protokol tarafından takdim edildi.  Muğla Mavi Yeşil Okullar Projesi çerçevesinde yürüttükleri çalışmalarla “Çevre Dostu Okul Levhası” almaya hak kazanan 75 okula levhaları takdim edildi. Projelerde görev alan il ve ilçe koordinatörlerine belge takdimi gerçekleştirildi .Törende konuşan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ,” Projemiz ile kütüphaneler, okullarımızın cazibe noktası haline geldi. Okuyan, araştıran, Muğla’nın tarihi ve doğal güzelliklerini gezip gören öğrencilerimiz, yaratıcı yazma etkinlikleriyle de özgün eserler ortaya koydular. Bu projede, beni en çok mutlu eden ve gururlandıran da geleceğin yazarları ve şairlerimizin elinden yazmış oldukları kitapları almak ve okumak oldu. Proje kapsamında elektrik/su giderleri yüksek pilot okullar belirlenerek özellikle bu okulların giderlerinin azaltılmasına yönelik perlatör, sensörlü musluk ve lamba uygulamaları gibi çevreci tedbirler alındı. Yüksek oranda enerji verimliliği elde edildi. Yine pilot okullarımızda kompost çukurları, yağmur suyu biriktirme alanları oluşturuldu. “Mavi Yeşil Okul” levhasının başvuru kriterlerini taşıyan 75 okulumuz ise levha almaya hak kazandı.” dedi.

Okur Gezer Yazar ile Muğla Mavi Yeşil Okullar projelerinin Muğla eğitim ailesi olarak el birliği ve gönül birliği içinde iki yıldır başarıyla yürütüldüğünü belirten İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay “En kıymetli hazinemiz olan yavrularımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlama gayesiyle çıktığımız eğitim yolculuğunda, onlara akademik bilgi ve beceriler kazandırmanın yanında milli ve manevi değerlerle donanmış, vatanını ve milletini seven, erdemli insanlar olarak toplumda yer almalarını sağlamak adına, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bakanlığımızın “Güçlü Eğitim, Güçlü Türkiye” anlayışıyla yürüttüğü eğitim politikaları ışığında, eğitimde marka şehir olma yolunda sizlerden aldığımız destekle güçlü adımlarla ilerliyoruz.” dedi.

Ödül töreni  Menteşe Şemsiana Anaokulu öğrencilerinin gösterisi, müzik öğretmenlerinin konseri ve ödül töreniyle devam etti. Fuaye alanında projelerin çıktısı olan ürünlerin sergisinin gezilmesiyle program son buldu.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com