Son günlerde artan kredi kartı dolandırıcılıkları ve hesaplardan habersiz para çekilmesi olaylarındaki artışa dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun konuyu TBMM Gündemine taşıdı.

Siber saldırı altında olduğumuzu kaydeden Uzun: “Geçtiğimiz aylarda 85 milyon yurttaşımızın tüm bilgilerinin bulunduğu e-Devlet’te verilerin çalındığı ve 85 milyon vatandaşımızın, TC kimlik no, telefon, adres ve tapu bilgileri bir internet sitesinde yayımlandığı ortaya çıkmıştı. Bu internet sitesinde, Türkiye’de yaşayan herkesin TC kimlik bilgisi, telefon numarası, adresi, ücretsiz üyelik karşılığında kolayca bulunabildiği, tapu ve diğer bilgilere ücretli üyelik karşılığında ulaşılabildiği, siteye e-mailinizle üye olunabildiği iddia edilmişti. Bunun dışında bazı şirketlerin de uğradığı siber saldırılar sonucu müşteri verilerinin çalındığı kamuoyunda huzursuzluk yaratırken eş zamanlı olarak dolandırıcılık olaylarında artışın görülmesi nasıl bir tehdit altında olduğumuzu göstermektedir.” Dedi.

“Bakanlık harekete geçmelidir.”

Konuyu gündeme taşıyarak Hazine ve Maliye Bakanlığının bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirten Uzun, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına soru önergesi verdi. Binlerce vatandaşımızın mağdur olduğunu belirten Uzun: “Özellikle son aylarda kredi kartlarından habersiz çekimler yapıldığı ve banka hesaplarının boşaltıldığı şikayetleriyle vatandaşlarımızın bankalara yaptığı başvurularda büyük bir artış görülmekte. Sabah uyandığında kredi kartlarından yurt içi ve yurtdışı sitelerden ve şirketlerden alışveriş yaptığını öğrenenler şaşkına dönüyor. Çareyi bankayı aramakta bulanları ise uzun bir süreç bekliyor. Kartlar iptal ediliyor ve iade işlemi için birçok aşamadan geçmesi gerekiyor. Bu sorun sadece kredi kartlarında değil habersizce hesaplarından para çekilen ya da parası başka hesaba aktarılanlarında şikayetleri çok fazla. Bakanlık bir an önce konunun paydaşları ile bir araya gelerek gerekli önlemleri almalıdır. Aksi taktirde sadece vatandaşlarımız değil sektör paydaşlarını da daha zor günler beklemektedir” dedi.

CHP’li vekil Cumhur Uzun’un bakan Şimşek’e yönelttiği sorular;

  1. Son 1 yılda kaç banka müşterisi bilgisi ve onayı dışında kredi kartından harcama yapıldığı şikayeti ile ilgili bankaya şikayet başvurusunda bulunmuştur? Şikayet sayılarının bankalara göre dağılımı nedir? Toplam tutar ne kadardır? Bankalara göre dağılımı nedir?
  2. Son aylarda gerek kamuoyuna yansıyan haberlerde gerekse bizlere ulaşan tüketici şikayetlerine bakıldığında kredi kartı dolandırıcılığında artış görünmektedir. Bunun e-Devlet verilerinin ve bazı şirketlerin müşteri verilerinin çalınması ile ilgisinin olup olmadığı araştırılmış mıdır? Bu konuda başlatılan adli ya da idari bir soruşturma var mıdır?
  3. Son 1 yılda kaç banka müşterisi bilgisi ve onayı dışında banka hesabından çekim yapıldığı şikayeti ile ilgili bankaya şikayet başvurusunda bulunmuştur? Şikayet sayılarının bankalara göre dağılımı nedir?  Toplam tutar ne kadardır? Bankalara göre dağılımı nedir?
  4. Artan dolandırıcılık vakalarına dair Bakanlığınız, BDDK ve Banka yetkilileri ile birlikte yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa ne gibi adımalar atılmıştır?
  5. Birçok insanın mağdur edildiği bu dolandırıcılık vakalarının önünü almak ve daha güvenli bir bankacılık sistemi kurmak adına acil eylem planı oluşturulmuş mudur?

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com