Milletvekili Gökcan “Geçmiş Olsun” Dileğinde Bulundu

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan Muğla’nın ilçelerinde çıkan orman yangınlarının kontrol altına alınmasının ardından yangın bölgelerinde incelemeler yaparak bölge halkına geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi. AK Parti Fethiye İlçe Teşkilatını ziyaret eden ve çıkan orman yangınlarının küçümsenecek boyutta olmadığını belirten AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, ‘Bu daha önceden bizim görmüş olduğumuz yangınlardan farklıydı. Buna normal yangın gözüyle bakmak çok küçümsemek olur. Bu bir afetti yani bir ilde aynı anda bu kadar farklı ilçeler de yangın çıkması açıkçası hepimizi hem yordu, hem üzdü hem de korkuttu’ şeklinde konuştu.

“Devamlı Sahadaydık”

Ormanlık alanda çıkan yangınlar nedeni ile sürekli sahada olduklarına değinen AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “Vekillerimiz ve sayın bakanlarımızla birlikte sürekli sahadaydık. Geçtiğimiz günlerde buraya ziyarete geldiler fakat hızlı bir şekilde oldu ve kısa bir ziyaret olması gerekiyordu. Herkesi davet edemedik. Bugün sayın vekilimiz bizi bir daha ziyarete geldiler. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Normal Bir Yangın Değil, Bu Bir Afetti”

Muğla’nın birçok ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangınların afet boyunda olduğunu belirten AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Ulaştırma bakanımız ve yavuz vekilimiz ile gelmiştik, o sürpriz bir ziyaretti ve sizlere söylememiştim özellikle bugün tekrar gelip hem basınımızı bilgilendirmek hem de sizlere tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletmek için geldim. Öncelikle Fethiye’mize ve ülkemize geçmiş olsun evet gerçekten Türkiye olarak Muğla olarak çok zor günlerden geçiyoruz sizlerde biliyorsunuz. Muğla’mız da aynı anda başlayan yangınlarımız vardı, 29 Temmuz akşamı ilk yangın Köyceğiz ve Marmaris’te başladı o gece ilk yangın haberini alır almaz hemen Köyceğiz’e oradan da Marmaris’e intikal ettik. Marmaris ve Köyceğiz’den sonra Milas, Bodrum’da yangınlar başladı, daha akabinde Menteşe, Kavaklıdere, Fethiye ve Seydikemer’de yangınlar başladı. Bu daha önceden bizim görmüş olduğumuz yangınlardan farklıydı buna normal yangın gözüyle bakmak çok küçümsemek olur bu bir afetti yani bir ilde aynı anda bu kadar farklı ilçeler de yangın çıkması açıkçası hepimizi hem yordu, üzdü hem de korkuttu. Allah’ın izniyle az önce Tarım ve Orman bakanımızla görüşüp kendisi şuan Köyceğiz’e intikal ediyor, Köyceğiz haricinde diğer ilçelerimizde ki bütün yangınlar söndürüldü, soğutma çalışmaları devam ediyor. Hasar tespit çalışmaları devam ediliyor, Köyceğiz’de ki yangınımız da yüzde 90 kontrol altına alındı diyebiliriz. İşte soğutma çalışmaları bir taraftan yapılıyor, Tarım ve Orman bakanı Sayın Pakdemirli’de az önce Köyceğiz’e intikal etti” ifadelerini kullandı.

“Ateş Düştüğü Yeri Yakar”

Ülke genelinde yaşanan orman yangınları ve sel felaketlerine de değinen milletvekili Gökcan, “Ateş düştüğü yeri yakar Muğla ve ilçelerimiz bizler için çok önemli memleketimiz çok kıymetli ama dün akşam itibariyle biliyorsunuz Türkiye’de Bartın, Kastamonu, Samsun, Sinop ve Karabük’te sel felaketi oldu. Vefat eden vatandaşlarımız var Allah Rahmet Eylesin, mekanları cennet olsun, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor, devletimiz yaraları sarmak için ilk saatten itibaren ne gerekiyorsa yapıyor. Dün bu haberi aldığımızda Sayın İç İşleri bakanımız Süleyman Soylu, Ulaştırma bakanımız, Enerji bakanımız ve Tarım ve Orman bakanımız ile birlikte dün muhtarlarımızı dinledik Marmaris’te koordinasyon toplantımız vardı geniş çaplı, orada bu haberi aldı hemen bakanlarımız bölgeye intikal ettiler onlar da bir taraftan arama kurtarma çalışmaları ve bundan sonraki süreci kontrol etmek adına sahadalar” dedi.

“Fethiye Vatandaşı Gerçekten Beşkazalılığını Gösterdi”

Fethiye Ovacık-Hisarönü bölgesinde ormanlık alanda çıkan yangında Fethiyeli vatandaşların seferber olduğunu vurgulayan AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Fethiye üzerine geldiğimiz de o gün başkanıma da söyledim, yangında Fethiye gerçekten çok hızlı hareket etti, gece Hisarönü-Ovacık mevkiinde 31 Temmuz akşamı 00.45 itibariyle yangın başladı. 5 dakika içinde hemen müdahale yapıldı bütün Fethiye aradı “vekilim bizde yangın başladı, devletin bütün imkanları seferber oldu arazözünden, su ikmal araçlarına, ilk müdahale araçlarından tırlara ve kepçelere kadar gerek orman teşkilatın araçları gerek özel sektörden alınan yardımlar, herkes sahadaydı, Fethiye vatandaşı gerçekten beşkazalılığını orada gösterdi. Hepsi çoluk çocuk kadın demeden hemen herkes yangın bilmeden kontrol altına alınması için Fethiye halkı tek yürek oldu. Gece olması sebebiyle biliyorsunuz helikopterlerin, gece görüşlü helikopter değilse helikopter ve uçakların gece çalışması mümkün olmuyor Fethiye’de çıkan yangında da yine bu şekildeydi o yüzden helikoptere gerek kalmadı sabaha kadar karadan her türlü müdahale yapıldı ve yangın kontrol altına alındı. Fethiye’ye yangının bu kadar hızlı müdahale edilmesi gerçekten bizleri oldukça memnun etti. Çünkü diğer ilçelerimizde yangınlarımız çok devam etti, Kavaklıdere’de söndürüldü biz ziyarete gittik yangın söndürüldü diye Süleyman Soylu bakanımızla, biz ayrıldık orada tekrar yangın çıktı. Yine keza Seydikemer’de yangın başlamıştı söndürüldü sonra akabinde tekrar başladı, o yüzden Fethiye bu anlamda gerçekten işimizi kolaylaştırdı. Fethiye’de toplamda 16 hektar alan yandı, gece olduğu için az önce de söyledim helikoptere gerek yoktu şimdi en kısa zamanda ilk yağmurlarla birlikte yanan yerleri eskisinden çok daha güzel hale getireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, devlet yaraları sarmak adına ne gerekiyorsa yapıyor” şeklinde konuştu

“Fethiye Yangından En Az Etkilenen İlçe Oldu”

Fethiye’nin yangından en az etkilenen ilçe olduğunu belirten Milletvekili Gökcan, “Fethiye en az etkilenen ilçe olduğu için burada genel hayata etkili bölge olmadı çünkü diğer ilçelerimizde gerçekten evleri yanan vatandaşlarımız vardı, tarım ürünleri zarar görmüştü, hayvanların kayıpları olmuştu. Hepsi can hepsi bizim için çok önemli çok kıymetli. Bu anlamda Fethiye çok zarar görmedi, gerçekten çok seviniyorum, teşekkür ediyoruz özellikle bugün biraz sonra başkanlarımızla da odalarımızı ziyaret edeceğiz orada da tüm iş insanlarına özel sektörde teşekkür edeceğim çünkü hepsini ayrı ayrı gezme ihtimalim şuan için yok. Buradan Seydikemer’e gideceğiz 5 gün boyunca yanan yerlerle ilgili tekrar alanda saha çalışmalarına devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Destekler Hesaplara Yattı”

Yangın zedeler için verilen desteklerin hesaplarına yattığına da değinen AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Bakanlarımız buradaydı biliyorsunuz yangın çıktığı ilk günden itibaren Tarım ve Orman bakanımız, Süleyman Soylu bakanımız, Enerji bakanımız, Turizm bakanımız, Ulaştırma bakanımız hepsi alanlarda hepsi sahadalar hepimiz dört koldan Muğla’da ne kadar yangından etkilenen bölge varsa yaraları sarmak adına hasar tespit çalışmaları yapmak adına ne gerekiyorsa yapıyoruz. Vatandaşlarımızın yanan evlerde 50.000 destek veriliyor, hibe destek veriliyor. Bunlar hemen hesaplarına yatırıldı, yine aynı şekilde hayvanları telef olan büyükbaş hayvanlar da 16.000 TL, küçükbaş hayvanlarda 1600 TL, kovan başına 600 TL özellikle kilogram başına balda 30 TL 30kg bal besine destek sağlanacak. Bunlar çok önemli devlet yaraları sarmak adına hayatı normalleştirmek adına ne gerekiyorsa yapacak, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“İlk Günden Beri Sahadayız”

Muğla genelinde başlayan yangınların il gününden beri sahada olduklarını belirten Milletvekili Gökcan, “İlk günden beri sahadayız, ne gerekiyorsa yaptık bu süreci muhalefet istediği kadar konuşsun özellikle de bunun altını çizmek istiyorum. Yani muhalefet “nerde bu devlet? Uçak nerede? Helikopter nerede?” sürekli bunun siyaset üzerinden yangının üzerinden daha yangın bitmeden bunu söylüyor, bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Orada bizim ciğerlerimiz yanarken, vatandaşımız feryat ederken kalkıp da bunu siyaset malzemesi yapması bunu polemik haline getirmesi muhalefetin düştüğü acizeyettir, zavallılıktır. Bunu da asla kabul etmiyoruz, devlet her yerde, devlet 29 Temmuz akşamı yangın çıktığı ilk andan itibaren alandaydı, bugün 16. gün hala hepimiz sahadayız” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız Marmaris’e Geldi”

Marmaris’teki ormanlık alanda çıkan yangının üçüncü gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Marmaris’e geldiğini vurgulayan AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Sayın Cumhurbaşkanımız geldi biliyorsunuz yangının 3. gününde telefon görüşmelerimiz, sürekli bizlerden rapor alındı ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizzat Marmaris’e geldi yangın felaketiyle ve bölgelerle ilgili yapılacak olan çalışmalar ile ilgili brifing aldı gereken talimatları verdi. 16 günden beri devlet burada devlet her zaman Muğla’nın yanındaydı bundan sonra da yine kıymetli hemşerilerimizin yanında olacak. Yeter ki cana gelmesin evet bir can kaybımız oldu. Marmaris’te ilk yangın çıktığı an Şahin kardeşimiz var Köyceğiz’deydi kendisi Sazaklar köyünden orada çalışan bir kardeşimiz yangını duyar duymaz yangın bölgesine çıktı yardım etmek amacıyla o kardeşimizi kaybettik. Allah rahmet eylesin keşke olmasaydı, bu süreçte yangına müdahalede yaralanan vatandaşlarımız oldu, gönüllülerimiz oldu, orman teşkilatından kişiler oldu hepsine Allah’tan şifa diliyorum. Gerçekten çok asil bir millet, Türkler çok asil insanlar, Muğla’lılar ve Beşkezalı’lar öyle” ifadelerini kullandı.

“Yangın Süreci 15 Temmuz Ruhunu Yaşattı”

Ülke genelinde çıkan orman yangınları için halkın seferber olmasını ve bu birlik beraberliğin 15 Temmuz ruhunu yaşattığını belirten Milletvekili Gökcan, “Bu yangın sürecinde aslında bizler 15 Temmuz ruhunu yaşadık, o gece nasıl hiç kimse beklemeden sahaya, sokaklara döküldüyse yangın haberini alır almazda tüm hemşerilerimiz yine sahadaydı. Ormanlarını korumak adına ne gerekiyorsa yaptı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’nin her yerinden Muğla’ya yardımlar geldi, hem yiyecek-içecek yardımı hem de bu süreçte hayvanlarla ilgili saman destekleri geldi, bütün Türkiye tek yürek oldu. Geçtiğimiz günlerde de Rifat Hisarcıklıoğlu TOB başkanımız Muğla’ya geldi, Odalarla bir toplantı yaptı onlar da Muğla için bir yardım kampanyası düzenlediler ciddi anlamda da bir yardım topluyorlar, “biz ne yapabiliriz” diyorlar. Tabi Muğla çok özel bir bölge yıllarca Muğla’da herkesin anıları var yıllarca Muğla her zaman Türkiye Cumhuriyeti’ne katma değer sağladı. Turizmiyle, tarımıyla, güzellikleriyle Muğla deyince herkesin yüzü de güler, gözü ve gönlü de güler, şimdi artık yaraları sarmakta biz ne yapabiliriz diyorlar. Bu gerçekten bize hem bir Muğla’lı olarak hem de Muğla milletvekili olarak çok memnun ediyor. bu süreçte emeği geçen başta İlçe başkanıma, teşkilatımıza ve Fethiyeli hemşerilerimize, iş makinalarıyla destek oldular herkes can siper koşturdu. İş insanlarına kadar herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız Türkiye Cumhuriyeti çok güçlü bir devlet yaralarımızı da en kısa zamanda saracağız hiç merak etmeyin bizler zaten iki milletvekili olarak bugün Yavuz abim Bodrum, Milas tarafında olacak onlarında sizlere çok selamı var, ben bu taraftayım iki milletvekili ve teşkilatımızla birlikte ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

“Bilirkişi Raporu Henüz Gelmedi”

Fethiye Ovacık-Hisarönü bölgesinde ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili bilirkişi raporunun henüz gelmediğini belirten Milletvekili Gökcan, “Marmaris’teki yangın Sayın Cumhurbaşkanımızda o zaman açıklamıştı. Resmi bilgiler geldi iki çocuğun kağıt kitap yakayım derken başlayan bir yangındı. Milas ve Bodrum’daki yangınlarda Milas’ta 3 kişi Bodrum’da 3 kişi tutuklandı. Biri sigara atmış diğeri de sanırım kendi özel arazisinde bir şey yapmış. Oradan yangın büyümüş. Fethiye ile ilgili elimize henüz bir bilirkişi raporu gelmedi. Şuan elimize gelen resmi bilgileri paylaşmanın daha doğru olacağını düşünüyorum ama önümüzdeki günlerde öyle bir bilgi gelirse tabi ki sizlerle paylaşacağım ondan hiç şüpheniz olmasın” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com