Milletvekili Gökcan, “Evleri Zarar Gören 494 Ailemize Yardımlar Ulaştırıldı”

Muğla AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, toplantıya ilişkin bir açıklama yaptı.

Milletvekili Gökcan,  yangınlardan etkilenen ilçelerimizden gelen 65 muhtarımızla toplantı yaptıklarını belirterek “elbirliği ile yangının izleri en kısa sürede silinecektir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve Muğla Valisi Orhan Tavlı ile birlikte toplantıya katıldıklarını ifade eden Milletvekili Gökcan şu açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Yelda Erol Gökcan; “Toplantıya katılan her muhtarımız ilçesinde, mahallesinde yaşanan sıkıntıları ve taleplerini dile getirdi. Bakanlarımız, Bakanlık, kurum ve kuruluş temsilcilerimiz muhtarlarımızın ilçeleriyle ilgili taleplerin çözümü konusunda çalışma yaptılar. Toplantıya katılım sağlayan muhtarlarımızla tek tek görüşerek yangından zarar gören ilçelerle ilgili atılacak adımları konuştuk. Hep birlikte elele yaraları saracağız.  Sonuna kadar Devletimizin tüm kurumları ile birlikte burada olmaya devam edeceğiz. Devletimiz büyüktür. Bakanlarımız, Bakan yardımcılarımız, Milletvekilleri olarak bizler, tüm kurum kuruluşlarımız burada seferberlik halinde çalışıyoruz. Zarar gören tüm ilçelerimizi eskisinden daha yeşil daha güzel hale getireceğiz. Umutsuz olmayalım hep birlikte başaracağız ve kötü günleri atlatacağız. Devletimiz ilk andan itibaren şefkat eli, ekip ve ekipmanları ile yardıma koştu. Acil ihtiyaçların karşılanması için 50Milyon TL ödenek gönderildi.

Evleri zarar gören 494 ailemize yardımlar ulaştırıldı. Eşya, ev, araç hasarları ödenmeye başlandı. Hayvanları zarar gören çiftçilerimize maddi yardımlar yapıyoruz. İlk etapta zarar gören hemşerilerimize ellişer bin TL nakdi yardım yapıldı. Hesaplarına yardım paralarını yatırmaya devam ediyoruz. Eşya ve kira yardımı yapıyoruz. Hafif hasar gören ev hasarlarını da onaracağız. Hemşerilerimizin yanındayız ve bu süreci hep birlikte aşacağız.

Bu süreçte;  Yangına hassas bölgelerimizden başlamak üzere; eski ağaç elektrik direkleri hızla yenilenecek. Zarar gören vatandaşlarımızın 3 ay süreyle elektrik faturaları ödemesi ertelenecek. Telefon ve internet sorununun çözümü için öncelikle mobil baz istasyonları kurulacak. Daha sonra da kalıcı istasyonlar kurulacak ve Muğla genelinde sorunu çözeceğiz. Orman köylerimize verdiğimiz su tankerleri ve iş makinalarının sayısını artıracağız. Orman yollarına yeni şeritler açılması, yolların genişletilmesi, güvenlik yolu açılması, orman yollarının rehabilite edilmesine ağırlık vereceğiz. Yangın helikopterleri için göletlerin ve su alınacak doğal göletlerin sayısının artırılması sağlanacak. Hayvanları zarar gören çiftçilerimize ödemelere başladık. Yaklaşık altı milyon TL ödeme yapıldı. İnek başına 16 bin TL,  koyun – keçi başına1.600TL, kovan başına 600 TL ödeme yapılacak. Tarımsal hasarlar için de çalışmalar devam ediyor. Çiftçilerimizin yem ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Zeytinliklere de prim verilecek. Tohum,  fide, fidan desteği sağlanacak. Orman köylerimize Tarımsal Entegre Projeleri uygulanacak. Ormanlarımıza yöre halkımızın da yaralanması için gelir getirici bitkiler dikeceğiz. Milli Parklar’da yol açılacak ve Milli Parklar’ımıza da arıcılar kovan koyabilecek. Yangından olumsuz etkilenen çocuklarımızın psikolojilerini düzeltmek için çeşitli etkinlikler ve spor faaliyetleri yapılacak.

İşin sonuna geldik. Afetin izlerini hep birlikte ortadan kaldıracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız ve tüm Bakanlarımızla çalışmaları yakından takip ediyoruz. Yangınların tüm izlerini silmeden Devletimiz buradan elini çekmeyecektir. Ülkemiz, bu yangınların izlerini kısa sürede silecektir. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz. Can kaybı dışındaki her türlü kaybı, telafi edecek güce ve imkana sahibiz. Yanan alanlarımızı en kısa zamanda tekrar ağaçlandıracağız. Yanan alanların imara açılması veya rant sağlanması asla söz konusu değildir.  Bir karış toprağımıza dahi dokundurtmayacağız. Muğla’mızda yaşanan bu afeti birlikte el ele aşacağız ve yaraları birlikte saracağız.  Hiç şüpheniz olmasın Muğla’mız yine eskisi gibi yeşil Muğla olacaktır.”dedi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com