Fethiye körfezi girişinde yarım ada mevkiinde bulunan İmampaşa Koyu’nda Akmarin Marina Yat Limanı ve Turizm İş. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 328 yat kapasiteli marina ve tesisler ile ilgili çed toplantısı yoğun katılım ile gerçekleşti. Covid-19 salgını tedbirleri uygulanarak gerçekleşen  Çed toplantısına katılanların ateş ölçer ile ateşleri ölçüldükten sonra toplantıya alındılar. Hes kodu olmayanlar toplantıya alınmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilen Çed toplantısında firma yetkilileri ile bazı çevre örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar arasında zaman zaman gergin tartışmalı anlarda yaşandı. Çed toplantısının yapıldığı Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonu binası önünde toplanan bazı çevreci vatandaşlar pankartlarla protesto ettiler. Çed toplantısına; Fethiye Belediyesi başkan yardımcısı ve imar müdürü Güzide Özkaya ile Fethiye Belediyesi Meclis üyeleri, Fethiye Belediyesi Kent Konseyi yöneticileri, FTSO Başkanı Osman Çıralı, Fethiye’deki çevre örgütlerinin temsilcileri, Gelecek Partisi Muğla İl Başkanı Selahattin Kayaman, Fethiye’deki çevre mühendisleri ve mimarlar, turizmciler ve vatandaşlar katıldı.

“DENİZ DOLGUSU  KABUL EDİLEMEZ”

Fethiye Körfezi’ne Şövalye Adası’ndan girişteki Yarım Ada mevkiinde bulunan İmam Paşa Koy’una yapılmak istenen, 328 yat kapasiteli marina ve tesisleri projesine çevreciler karşı çıktı. Yaklaşık 3 saat süren Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında görüşler alındı.  Toplantıya mülk ve proje sahibi İş adamı Ali Rıza Akalın da katıldı. ÇED toplantısının yapıldığı Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonu binası önünde toplanan bazı çevreci vatandaşlar pankartlarla uygulanacak projeye tepki gösterip, marinanın yapılmaması gerektiğini işaret ettiler. Fethiye Kent Konseyi’nin görüşü de bir dilekçe ile toplantı başkanına sunuldu. Toplantıda, Çınar Mühendislik yetkilisi Mehmet Uyanık, 110 milyon TL’lik proje ile ilgili sunum yaptı. ÇED toplantısında yapılan sunumun ardından soruları Çınar Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şahin’in yanı sıra, projeyi hayata geçirecek olan yatırımcı Ali Rıza Akalın cevaplandırdı. Bazı soruları ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri cevaplandırdı. Yetkililer, halkın görüşleri doğrultusunda bir format belirlenerek, hazırlanacak rapor doğrultusunda projelerin hazırlanacağını ifade ettiler. Yat limanı projesi halkın katılım toplantısında konuşan çevreciler, projeyi kamu yararına görmediklerini, çevre değerlerinin bozulacağını, Fethiye körfez girişinde deniz trafiğini olumsuz etkileyeceğini ayrıca kara trafiğine de yoğunluk oluşturacağını dile getirdiler. “Bu yüzden marinaya değil, yerine karşıyız. Çevrede bulunan Çam ağaçları kesilecek. Yapılacak marinanın giriş-çıkışında seferasyon hattı olumsuzluğu mümkün. Çekek yeri belirlenmemiş, yakındaki turistik tesisler için deniz kirliliği gerektirecek bir bölgedir. Bu yüzden marinaya değil yerine karşı çıkıyoruz. Yapımını makul görmüyoruz. 6 bin metrekarelik dolgu yapılacağı söylendi. Bu da yanlıştır” diyen çevreciler, “Gerekli planlar henüz oluşmamış, yasal olarak bu planların yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

“KÖRFEZİN GİRİŞİ DARALACAK,  TEKNELER NASIL GİRİP, ÇIKACAK”

Çed toplantısında sadece çevreciler değil denizcilerde görüşlerini belirttiler. Yapılan açıklamalarda “denizdeki dolgu ve teknelerin bağlanacağı iskeleler yüzünden körfezin girişi büyük bir ölçüde daralacak. Zaten burada yoğun bir deniz trafiği var. Fethiye körfezine girip çıkan tekneler yan yana geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda körfeze yük alıp boşaltmaya gelen bir şilep bu bölgede karaya oturdu. Kurtarılması günlerce sürdü. Bir de boğa bölgesinde yoğun bir akıntı var. Bu akıntı nasıl kesilecek ?. kesilen bu akıntıdan dolayı körfezdeki sirkülasyon tamamen sona erecek. Bağladığınız tekneler marinaya emniyetli bir şekilde deniz trafiğinin yoğun olduğu bu bölgede güvenli bir şekilde  nasıl girip, çıkacaklar. Burada bağladığınız tekneleri fırtınaya karşı nasıl bir koruma altına alacaksınız” şeklinde sorular soruldu.

“EĞER AKSİ OLURSA İLK DAVAYI BEN AÇARIM”

Okyay Tirli, “Öncelikle konuya kamu yararı var mı diye bakmak istiyorum. Dört tane soru soracağım; Ağaç kesilmeyecek öyle görünüyor, Belediye arazisi değil, hazine arazisi değil, orman arazisi değil… Doğru mu bunlar? Doğru. Onun için biz bu projede kamu yararı görmüyoruz. Ayrıca biz ilgili sivil toplum örgütleri olarak, yani Fethiye Amatör Denizcilik Derneği olarak ve Erozyonla Mücadele olarak, bu projede kamu yararı görüyorum. Aksi olursa ilk davayı ben açarım. Projenin iyice incelenmesi gerekir” şeklinde konuşarak konuyla ilgili dilekçe verdi.

“ÇEKEK YERİNİ NEREYE YAPACAKSINIZ ?”

Gezi teknesi işletmecisi  Kaptan Güven Altuğ, “Marina olması için çekek yeri olması gerekir. 328 tekne kapasiteli marina yapmak istiyorsunuz. Marina yönetmeliğine bakarsanız, bununla ilgili çekek yapma mecburiyeti var. Çekeği nereye yapacaksınız? Marinanın yapılacağı yer şahıs malı. Ak Marin Ak Marin de, Ak Marin’in sahibi kim? Kendi alanına mı yapacak, denize mi yapacak?” ifadelerini kullandı.

“TRAFİK KARADAN VE DENİZDEN ARTACAK”

Avukat Bora Sarıca ise “Deniz trafiğinden bahsediliyor. Aynı zamanda bir kara trafiği var. Hepimiz Fethiyeliyiz ve hepimizin trafik durumunu bilelim… Yazın Fethiye’de, Yarım Ada’da trafikten hareket etmek mümkün değil. Yarım Ada’da bir marina ve trafik baskısı var. Aynı zamanda özel kumsallar ve özel işletmeler var. Buralarda yoğun bir turizm faaliyeti yapılıyor. Bu trafik için Yarım Ada’nın yolu müsait değil. Marina’nın yapılmasıyla Yarım Ada’daki trafik yoğunluğu fazlasıyla artacaktır. Fethiye körfezinde bir çok marina planı var. Bazılarının çed toplantısı yapılmasına bile nedense; gerek görülmedi. Bakanlık olarak sizler buralara marina yapacağınıza her geçen dolan ve bitme noktasına gelen Fethiye körfezini balçıktan ve kil kurtarın. Ondan sonra marina planları yapın” diye konuştu.

“BU MARİNA PROJESİ CİNAYETTİR”

Turizmci ve 2. Karagözler mahallesi sakini Dilek Aikman, “Çevrede tatil köyleri var. Patron sen gelmekte geç kaldın, daha önce gelecektin. Ben de işletmeci ve turizmciyim ama çok geç kalınmış. Keşke on sene önce gelseydin. Şu an trafik bitmiş, yollar bitmiş, körfez bitmiş. Oradaki mahalleliyi, orada oturan insanları düşünüyor musunuz hiç? Hiç mi mahalleyi, şehri düşünmezsiniz iki sene o inşaat gürültüsünü nasıl çekeceğiz.  Deniz üzerinden Şövalye Adası’na bir köprü yapın oradan inşaatınızı yapın. O bölge yanlış bölge, o bölgenin işi bitti. Bu bölgede insanlar denize giremiyor. Her yer paralı oldu. İnsanların ekonomik gücü yok, ailesini alıp denize gidemiyor, her yer paralı oldu. Sizler buralara marina yaparsanız, Fethiye’de yaşayan insanlar ne olacak. Sen oraya  marina yapma, bence bir plaj yap. Kıyıya yapılan iskele ve marinalardan denizi göremiyoruz. Karagözlere yapacağınız bu marina projesi cinayettir” şeklinde konuştu. Çevrecilerden Ceren Hanım ise, “6 bin metrekareye yakın bir dolgu alanı içeren, yerleşim planı verilmiş bir projeyi bize sunuyorsunuz. Ben bu toplantının niye halkı bilgilendirme toplantısı olarak yapıldığını anlayamadım. Çünkü sizin yapacağınız çalışmalar sonucunda kuvvetle muhtemel çok başka bir resim ortaya çıkacak. Peki bunu değiştirecek misiniz, iptal edecek misiniz?” diye konuştu.

“YAPTIRDIĞIMIZ KAPASİTE RAPORUNA UYULMASINI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya, “Fethiye Körfezi ile ilgili, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Parkları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Fethiye’deki yat limanı ve yat bağlama hususuna ilişkin projeler var. Belediye olarak biz de günübirlik tekneler için talepte bulunmuştuk. Bakanlık bize; “ayrı ayrı değerlendirmek olmaz, siz belediye olarak bir üniversiteye yat kapasitesinin ne olması ile ilgili bir çalışma hazırlayın” dedi. Biz öyle bir çalışma hazırlattık, 970 yat kapasitesi önerilmişti. Şu anda baktığımızda 25 binlik planda bu görüşülen projenin bulunmadığını görüyoruz. Üst ölçekli planda tanımlanması gerekirdi, tanımlanmadan bu sürecin bitmesi mümkün değildir. Yaptırdığımız kapasite raporuna uyulmasını gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“KAOS ORTAMI YARATACAK”

Fethiye Kent Konseyi yöneticilerinden ve Muğla Şehir Planlamacıları Odası yönetim kurulu üyesi Birol Keski’de konuşmasında “Fethiye Körfezine giriş ve çıkış yapan özel tekneler, Sahil Güvenlik Gemileri ve Hücumbotları, günü birlik tur tekneleri ile balıkçı teknelerinin güzergahlarında yapılacak olan toplam uzunlukları binlerce metreye ulaşan mendirek ve iskeleler kaos ortamı yaratacak,  bunları kullanan deniz araçlarının kontrolsüz seyirleri deniz kazalarının oluşmasına yol açacaktır. Körfezde oluşacak deniz trafiği, ülke ve dünya genelinde deniz sporları (yelken ve kürek) açısından en sakin ve en elverişli alanlar olması nedeniyle tercih edilen Fethiye Körfezinin uygun alanlar kapsamdan çıkartılmasına neden olacaktır. Proje Tanıtım Dosyasında bahsedilen dalga kıran mendirekler, iskeleler ve kıyıdaki deniz dolgusu hem denizin batımetrik yapısını değiştirecek hem de su akıntıları ve gel-gitlerle oluşan sirkülasyonu engelleyerek körfezin daha da hızlı dolmasına ve kirlenmesine neden olacaktır” dedi.

“FETHİYE, BENİM DE FETHİYE’M”

Projeyi yapmak isteyen mülk sahibi ve  iş adamı Ali Rıza Akalın, denizden kiralama yaptığını belirtip, “Bu Fethiye, benim de Fethiye’m. 32 yıldır Fethiye’deyim ve burada yaşıyorum. Ben Fethiye’yi seviyorum ve sonuna kadar da Fethiyeliyim. İstanbul’da bile burayı savunan insanlardan biri de benim. Ben kendi mülküme yapıyorum, hazineden yer alıp da yapmıyorum. 2003’ten beri orada tapulu malım var. Herkes girsin, herkes faydalansın diye; bu bölgeyi kapatmadım, isteseydim etrafını çevirirdim ve vatandaşların  kullanıma açtım. İhaleye girdim denizi kiraladım. Bu ÇED toplantısı da bilgilendirmek için yapılıyor. Her görüşe saygı duyuyoruz” şeklinde konuştu.  Uzun süren toplantı soru ve cevap şeklinde devam etti.(HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

 

     

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com