Mahalle Afet Gönüllüleri Yemin Edip Sertifika Aldılar

Toplumda afet duyarlılığının gelişmesi, afet öncesinde hazırlıklı olunması ve olası afetlerde meydana gelen olaylarda arama kurtarma çalışmalarına katılması için kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri ve Acil Müdahale Fethiye ekibinin (MAG) yeni gönüllüleri, düzenlenen yemin töreninin ardından sertifikalarını aldılar.

Fethiye’de kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) projesi kapsamında 40 saatlik hafif seviye kentsel arama kurtarma eğitimini tamamlayan 118 gönüllü yemin edip, sertifikalarına kavuştu.

Birinci derece deprem bölgesi olan Fethiye’de belediye ve FTSO destekleriyle kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) birliği gönüllü eğitim alanlara yemin içme töreni düzenleyip,  sertifikaları dağıttı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’ndaki törene Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Halime Ok, MAG Lideri Ercan Kolcu ile gönüllüler katıldı. MAG projesi kapsamında afetlere hazır olmak için ücretsiz olarak verilen afet bilinci, afet psikolojisi, bina bilgisi, ilkyardım, yangın, hafif arama kurtarma şeklindeki teorik ve ayrıca doğada pratik olarak uygulanan eğitimlerin ardından gönüllülere MAG yemini yaptırılıp, sertifikaları sunuldu. Toplam 118 gönüllü 5 ayrı grup olarak ellerini Türk bayrağının üzerine koyarak yemin ederken, ardından sertifikaları Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından bir bir sunuldu. Fethiye’nin başta Göcek Mahallesi olmak üzere değişik mahallelerinden 118 gönüllünün katıldığı 40 saatlik hafif seviye kentsel arama kurtarma eğitimine bazı yabancı uyruklu yerleşik yabancılarla Göcek Mahalle Muhtarı Fahri Ugan, Göcek Kültür Turizm derneği Başkan Yardımcısı Onur Ugan da katılıp sertifika alan isimler oldular.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın katılımlarıyla gerçekleşen sertifika töreninde, eğitimini tamamlayan gönüllülerine sertifikalarını Karaca takdim etti. Her doğal afette MAG ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını ifade eden Karaca, “MAG ile yaptığımız protokol ile birçok çalışmaya imza attık. 6 Şubat depreminde bölgeye ilk giden ekipler arasındaydı MAG. Kendilerine destek vermeye devam ediyoruz. Depremin ilk saatlerinde MAG ekibi deprem bölgesine intikal edebilmek için büyük çaba gösterdiler. Sabahın erken saatlerinde göndermiştik. O bölgede yaptıkları güzel faaliyetler için çok teşekkür ediyorum. Deprem bölgesini ziyaretimden MAG ekibimizi de ziyaret ettim. Çok zor şartlar altında görev yaptılar. MAG ile ilgili faaliyetleri ilk anlattıklarında hiç tereddütsüz bu görevi beraber yürüteceğinizi ifade etmiştik. Bu bölgede ve ülkemizde yapılacak sosyal projelerin hepsinin içinde olacağımızı söylemiştik. Onlarla birlikte çalışmanın e kadar değerli olduğunu keşke olmasaydı ama 11 ildeki büyük felaketi deprem bölgesinde gördük. MAG için belediye olarak yer tavsiye etmiştik. Ortak protokol imzaladık. Benim için bu yeterli değil. Afet koordinasyon merkezinde onların da fikrini alarak AKOM merkezini kurarak bu tür afetlere anında müdahale etmek için hazırlamak istiyoruz. 9bin 500 metrekarelik yer tahsisi için talebimiz oldu. Burası milli Emlak’ın. Belediye hizmet alanı tahsisini aldığımız takdirde sizlerin de eğitimlerinizi rahatça yapabileceğiniz bir alan haline getireceğiz. Deprem bölgesinde maalesef acil görülen ihtiyaç maddeleri termal kameralar ses dinelme cihazları ne kadar pahalı olursa olsun bunlarında temin edilmesi gerekiyor. Depolama alanları hangarlar yaparak, o bölgedeki ihtiyaçları tek tek listeledik. AFAD ile birlikte akredite olmak zorundayız. Oradaki eksiklikleri yaşamamak için burada 100-200 kişi siz gönüllüler yeterli değil. Fethiye’de binleri 2-3 binleri bulmak zorundayız. Sosyal sorumluluk projesine çok güzel imza atıyorsunuz. Sizler ant iştiniz yemin ettiniz. Fethiye olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Gönüllü olarak MAG ailesine katılan tüm üyelere teşekkür ediyorum” diye konuştu

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com