Kurban Bayramı dolayısıyla Çatalarık Mahallesi’nde kurulan Fethiye Hayvan Pazarı’nda bekleyiş devam ediyor. Bayrama az bir zaman kala bazı celepler pazardaki yerini alırken, bazı celepler de yavaş yavaş hayvanlarını pazara getiriyor.

Şu süreçte satışların durgun olduğunu kaydeden celepler, birkaç güne kadar pazarın daha da hareketleneceğini söylediler. Hayvanın büyüklüğüne ve cinsine göre fiyatlar değişiklik gösteriyor. Bazı vatandaşlar erkenden kurbanlıklarını alırken, bazı vatandaşlar ise fiyat araştırması yapıyor. Fethiye, Seydikemer ve çevre illerden gelen celepler; bayramın 3. günü de satışların devam edeceğini belirttiler.

Hayvan pazarında bulunan celeplerden Ahmet Ali Ölçer, “Kurban Bayramı’na az bir zaman kaldı. Satışlarımız devam ediyor. Hayvan pazarında şu anda bir durgunluk söz konusu… Bazı celep arkadaşlarımız daha hayvanlarını getirmedi. Birkaç güne kadar hareketliliğin artmasını bekliyoruz” dedi.

Kurbanlıklarını alan vatandaşlar da, “Kurban ibadetimizi yerine getirmek üzere kurbanlık hayvanımızı aldık. Hayvanların büyüklüğüne ve cinsine göre fiyatlar değişiyor. Halkımızın huzurlu bir bayram geçirmesini temenni ediyoruz” diye konuştular.

KURBANLIK FİYATLARI  GEÇEN YILA ORANLA AYNI

Kurban Bayramı öncesi görücüye çıkmaya başlayan kurbanlıklar üreticilerinin yüzünü güldürüyor. Geçen yıla oranla hemen hemen fiyatların aynı olduğunu belirten kurbanlık üreticileri, “Bu yıl Kurbanlıklar geçen yıla oranla biraz daha fazla rağbet görüyor. Fiyatlar Bin 500 TL’den başlıyor. 3 Bin TL’ye kadar kurbanlıklar var” ifadelerinde bulundular.

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşları Kurbanlık alma telaşı sardı. En güzel kurbanlığı almak için celeplerin ahırlarına giderek kurbanlıkları seçen vatandaşlar, celepler ile de kıyasıya fiyat pazarlığı yapıyor. Kurbanlıkların fiyatları geçen yıla oranla hemen hemen aynı  olurken, küçükbaşlar  Bin 500 TL ile 3 Bin  TL arasından alıcı buluyor.

“Kurbanlıklarımız Girdev Yaylasında Yetişiyor”

Fethiye’nin Karaçulha Mahallesinde celeplik yapan Emin Girdevli, kurbanlıklarını Seydikemer İlçesinin 1735 metre rakımlı Girdev Yaylasında yetiştirdiklerini belirterek, “Hayvanlarımız Tamamen doğal ve organik” dedi.

Küçük Yaşlardan beri baba mesleği celepliği yaptığını belirten Girdevli, “Ben 42 yaşındayım. Yaklaşık  30 seneden bu yana dağda sürünün arkasındayım. Kurbanlıklarımız Seydikemer İlçesinin en yüksek yaylalarından Girdev Yaylasında doğal ve organik besleniyor. Kurbana sayılı günler kala da Karaçulha Mahallesindeki ahırımıza getiriyoruz ve satışa sunuyoruz” ifadelerinde bulundu.

Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla bir değişikliğin olmadığını da belirten Girdevli, “Her bütçeye uygun kurbanlığımız var. Bin 200 TL’ye de var. Fakat ideal kurbanlıklar Bin 500 TL ile 3 Bin TL arasında değişiyor. Hayvanının yapısına ve ağırlığına göre fiyatlar değişiyor. İlgi geçen yıla oranla biraz daha iyi. Kurban Bayramı yaklaştıkça daha da hareketlenecektir” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı dolayısıyla koyun, keçi ve dana satışlarının devam ettiğini kaydeden Celep Ömer Kıl Kasabı Necmettin Aydemir ise , Yayla Boğalar Mahallesi’ndeki meralarda yetişen kurbanlıklarını halkın beğenisine sunduklarını belirtti.

Satış yerinde kilograma göre hayvan satışının yapıldığını belirten Kasap Aydemir, satılan kurbanlıkların bayrama kadar baktıklarını kaydederek, kesim hizmeti vereceklerini de sözlerine ekledi.

“Her Bütçeye Uygun Kurbanlık Var”

Celep Ömer Kıl Kasabı Necmettin Aydemir, “Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Talepler güzel. Her bütçeye uygun hayvanları var. Kurbanlık satışları 800-1000 TL’den başlıyor. Bayram öncesi satışlarımız olunca bayrama kadar bakım hizmeti veriyoruz. Kesim işlemlerini tesisimizde gerçekleştiriyoruz. Küçükbaş hayvanlar 1000 TL ile 4000 TL arasında değişirken, büyükbaş hayvanlar ise 10 bin ila 20 bin arasında değişiklik gösteriyor.  Kurban alırken, hayvanların sağlıklı olduğuna emin olsunlar. Kurbanlık vasıflarını tam yerine getirdiğine dikkat etsinler. Keçi ve kuzuda 1 yaşını doldurmuş ve gösterişli olması gerekir. Büyükbaşta ise en az 2 yaşına girmiş olması gerekiyor” diye konuştu.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com