2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü etkinlikleri devam ediyor.

Fethiye’de Otizm Farkındalık Günü kapsamında çeşitli etkinler düzenlenmeye devam ediyor. Fethiye Kaymakamı Hakkı Ertaş, “Otizm Farkındalık Günü” kapsamında düzenlenen resim sergisi programına katıldı. Ertaş, sergiyi gezerek öğrenciler ile vakit geçirdi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık gününün çok önemli olduğunu belirten Kaymakam Ertaş, “Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Bu kapsamda düzenlenen sergimizi ziyaret ettim. Otizmli bireylerimiz toplumumuza farklılıklarıyla renk katıyor. Bugün burada da gördüğüm resimler beni memnun etti. Çok güzel resimler var. Herkesin emeğine sağlık. “ dedi.

OTZM NEDİR?

Otizm, ilk 3 yaş içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu süren, özellikle sosyal ilişkiler kurma ve sürdürmede zorluklara neden olan gelişimsel bozukluktur. Sözel ve göz teması kurma ve jest-mimik kullanımı gibi sözsüz iletişimde zorluk yaşanması ile karakterizedir. Konuşma kabiliyetinin geç ya da sınırlı olması, kolları sallama ve yüksek seslerden hoşlanmama gibi belirleyici ve tekrar eden belirtiler gösterirler. Otizm her yaşta teşhis edilebilse de semptomlar daha çok yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıktığı için gelişimsel bir bozukluk olarak kabul edilmektedir.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com