Karslıoğlu Ortaokulundan, Tasarruflu Proje

Fethiye Kaymakam Mustafa Karslıoğlu Ortaokulunda, öğretmen, öğrenci ve veliler örnek bir tasarruf projesine imza attılar.

Fethiye Kaymakam Mustafa Karslıoğlu Ortaokulunda, öğretmen, öğrenci ve veliler örnek bir tasarruf projesine imza attılar. “Aydınlık bir gelecek, Tasarrufla gelecek!” Proje öncesi okulda bir grup öğrenci evde ve okulda tasarruf hakkında eğitimlerden geçirildi. Eğitim gören öğrenciler, tüm okul öğrencilerine ve velilere kadar ulaşarak tasarruf bilinçlendirilmesi genişleterek, gönüllü öğretmen, veli ve öğrenciler sayesinde okulun 250 lambası tasarruflu lambaya dönüştürüldüğü ifade edildi.

“Çok Yoğun Katılımlı Bir Proje Ortaya Çıktı”

Konuyla ilgili bilgi veren proje öğretmeni Feridun Bozyiğit “İkili eğitim öğretim nedeniyle saat 07.00’den saat 20.00’ye dek açık kalan okulumuzda önemli bir elektrik enerjisi tüketimi yaşanmaktaydı. Gönüllü öğretmen, veli ve öğrencilerden destek alarak okulumuzun bütün sınıflarının, koridorlarının, idare ve öğretmen odalarının, tuvaletlerinin vs klasik floresan lambaları enerji tasarruflu led armatürlü lambalarla değiştirildi. (161 Lamba) Bu dev enerji tasarrufu harekâtı öncesi tüm öğrencilerimizi, velilerimizi enerji tasarrufu hakkında sunumlarla bilgilendirdik ve bilinçlendirdik. Zorlu bir süreç sonunda tasarruflu lambalarımızı taktık. Daha fazla ışık ve daha az enerji sağlayan lambalarla öğrencilerimize gereksiz harcanan enerjinin kaybolan emek demek olduğunu uygulamalı göstermiş olduk. Öğrencilerimize tasarrufun önemini kavratmak, en ucuz enerjinin tasarruf edilen enerji olduğunu anlatmak için verimli çalışmalarımızla ülkemiz kaynaklarını korumak adına sürdürülebilir ve çok yoğun katılımlı bir proje ortaya çıkmış oldu. Projenin öncesi ve sonrasını hassas bir şekilde ölçtüğümüzde % 50’ye varan bir tasarruf söz konusu. Bu bakımdan da son derece verimli ve faydalı bir proje gerçekleştirmiş olduk”dedi.

“Tasarrufa Dikkat Çekmek İstediklerini Söylediler”

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren öğrenci velisi Selime Karaduman, veliler olarak öğrencilerin önemli bir konu olan tasarruf hakkında bilgilendirilmelerini çok önemli bulduklarını, öğrencilerin anlatımları karşısında duygulandıklarını ve bütün veliler olarak projeye severek destek verdiklerini belirtti. Karaduman:” Çocuklarımız okuldaki diğer öğrenci arkadaşları için bilgilendirici sunumlarla tasarrufa dikkat çekmek istediklerini biz velilere de söylediler. Öğrencilerimizin tasarruf hakkında bilinçlenmesi ve bu konuda herkesi de bilgilendirmeye çalışması bizlerin de çok hoşuna gitti. Üstelik okula dolaylı da olsa bir katkı sunabilmek, okul yaşamının içinde olmak bizleri de olumlu etkiledi. Çocuklarımızın okulda yalnız öğretim değil eğitim yönlerinin de güçlü olması, yardımsever, ahlaklı ve paylaşımcı, vatanını düşünen bireyler olması biz veliler için çok önemli. O yüzden böyle bir etkinliğe katıldığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

“Projede Aktif Görev Almış Olmaktan Çok Mutluyum”

Proje sunum öğrencilerinden Elvan Değirmencioğlu “Öncelikle okulumuzda nasıl tasarruf yapabileceğimiz konusunda öğretmenlerimiz tarafından bilinçlendirildik. Bu bağlamda bütün sınıfları tek tek gezerek okulda, evde yapılabilecek tasarruf hamlelerini arkadaşlarımıza anlattık. Evlerde de öğrendiklerimizi velilerimizle paylaştık. Okulda yapacağımız lamba değişimleri için desteklerini istedik. Ülkemize ufak da olsa bir katkı sunabilmek; arkadaşlarımıza, velilerimize bir şeyler anlatabilmek onlarla bir şeyler paylaşabilmek bizim için inanılmaz heyecanlı ve güzeldi. Geleceğin bilinçli vatandaşları olmak için şimdiden bilinçlenmek ve çevremizi de etkileyebilmek bizi çok mutlu etti. Böyle bir projede aktif görev almış olmaktan dolayı çok mutluyum.” İfadelerini kullandı.

“Yaklaşık 1500 Öğrenci Eğitim Görmekte”

Değerler eğitiminin öğrencilerin üzerinde bu kadar yoğun hissedilmesinin kendisini son derece mutlu ettiğini belirten Okul Müdürü Fatih Pay “Kendileri küçük yürekleri büyük öğrencilerimiz büyük fedakârlıklarla sunumlarını yaptı. Velilerimiz büyük destek vererek projemize sahip çıktı. Okulumuzda görev yapan tüm öğretmenlerimiz daha en baştan takım halinde çalışmanın en güzel örneğini sergilediler. Yaklaşık 15000 TL tutarındaki projemizin ücretinin tamamı gönüllü bağışlarla toplanmış olup yine projemizi ve okulumuzdaki güzel çalışmaları tanıtabilmek adına 500 adet dergi bastırarak diğer okul, kurum ve kuruluşların da projelerimizden haberdar olmalarını sağladık. Okulumuzda ikili eğitimden dolayı yaklaşık 1500 öğrenci eğitim görmektedir. Sadece bu öğrencilerimizin ailelerini düşündüğümüzde çok önemli bir kitleyi bilgilendirmiş ve desteklerini almış bulunmaktayız. Projemize destek veren değerli öğretmen, öğrenci ve velilerimi kutluyor kendilerine teşekkür ediyorum. Gelen elektrik faturalarındaki düşüş de ne kadar doğru ve önemli bir projeye imza attığımızı göstermiş oldu.”Dedi.

Okul yardımcı personeli Muttalip Aktaş ise öğrencileri rahatsız etmeden ve dersleri bölmeden öğrencilerin okulda olmadığı saatlerde yorucu, özverili ve kısa bir süreçte gönüllü montaja katkı sağladığı ve okulun bir ferdi olarak herkesin ülkemiz adına bir şeyler yapabileceklerini gösterme fırsatı buldukları için mutlu olduğunu belirtti.

Okul idaresi tarafından tasarruf üzerine çalışmaların farklı projelerle sürdürüleceği öğrenildi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com