Karayiğit, ‘Yangına İlk Koşan Çiftçimiz Oldu’

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Muğla’da 29 Temmuz’da başlayan ve 13 ilçede yaşanan orman yangınlarında resmi ekiplerin en büyük yardımcısı yöre çiftçileri olduğunu söyledi.

Fethiye Ziraat Odası Başkan Kenan Karayiğit, yangın felaketinin çiftçiyi olumsuz etkilediğini belirterek, “İlimizde yaşanan yangın felaketinde kazmaları ile kürekleri ile traktörleri tankerleri ve ilaçlama makinaları ile ilk müdahaleyi yapan köylülerimiz olmuştur. Böylesi bir felakette çiftçilerimiz, köylülerimiz ve halkımız devleti ile belediyesi ile kamu kurum ve kuruluşları ile el birliği ile çalışarak büyük bir fedakarlık örneği sergilemiştir. Resmi rakamlara göre ilimizde meydana gelen yangında 15 büyükbaş, 884 küçükbaş hayvan 797 kümes hayvanı ile 4 bin 402 adet arı kovanı yangında telef olmuştur. Yaşanan bu afetlerden mağdur olan tüm köylülerimiz ve çiftçilerimizin mağduriyeti devletimiz tarafından bir an önce giderilmelidir. Pandemi, kuraklık, yangın ve tüm doğal afetler dahil bir çok zor şartlarda üretim yapmaya çalışan çiftçilerimizin üzerinde bulunan üretim girdi maliyetlerinin bir an önce düşürülmesi, çiftçimize ÖTV’siz mazot verilmesi, ayrıca verilen tüm desteklerin fiyatının yukarı yönde arttırılması gerekmektedir. Çünkü Türkiye olarak üretmek zorundayız. Üretimin olmadığı yerde kalkınma olmaz” dedi.

Bölgedeki yangınlara  ilk müdahalenin köylüler ve çiftçiler tarafından  gerçekleştiğini belirten Karayiğit, “Ovacık’ta ki yangında ilk müdahaleyi yapmasalardı ve nöbet tutmasalardı bu kısa zamanda söndüremezdik. Seydikemer Arifler de, Minare de, Karaağaç’ta ki yangınları söndüremezdik. Çiftçilerimizin ve gençlerimizin hakkını yememek lazım. Dün ben yine TZOB yönetim kurulu üyemiz ve ege bölge sorumlumuz Hüseyin Darcan Bey bir gün önce Milas, Marmaris yangın bölgesindeydi, dünde bu bölgedeydi yanan bölgeleri dolaştık. TZOB genel başkanımız bütün 763 oda olarak seferberlik ilan etti ve kampanya başlattık. Bu yangınla ilgili Hüseyin Darcan başkanımla birlikte Seydikemer’de dolaştık. Yanan evleri ziyaret ettik. 2 araba ve bir 1 ahır yanmış onları ziyaret ettik. Bu kampanyanın kapsamında açılan iban numarasına yardımı bütün odalar gönderecek” ifadelerinde bulundu.

MUĞLA’DAKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI
Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com