Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, ilçede domates üretiminin dışında son yıllarda çeşitli alternatif ürün çeşitliliğinin arttığını belirtti.

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ,çiftçilerin ürün çeşitliliğini artırmak ve gelir düzeyini yükseltmek için alternatif ürünlere yöneldiklerini söyledi.

Fethiye’nin tarım alanları bakımından oldukça verimli bir araziye sahip olduğunu belirten Başkan Karayiğit, çiftçilerin daha kaliteli ve bol verimli ürün elde edebilmesi için bu arazileri iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili açıklamasında Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “İlçemizde ürün çeşitliliğinde, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Barış Saylak’ın programları dahilinde İncirköy Mahallesinde atıl durumda olan arazileri değerlendirmek amacıyla aromatik bitki çeşitliliğine yöneldik. Önümüzdeki yıllarda aromatik bitki Dünyada nadir olan Aromatik Bitki Müzesini kurmak girişimindeyiz. Tarım  ve Orman Bakanlığımız ve İl Tarım Hayvancılık Müdürlüğümüzün bu projesine Ziraat Odası olarak bizde destek veriyoruz. Orada Lavanta, Ada Çayı, Kekik ve Çalba gibi değişik aromatik bitkiler yetişmekte ve çiftçilerimizde bu konuda bilinçlendiler. Bu bölgede oldukça fazla yol kat edildi ve dikimlerde her geçen gün artıyor” dedi.

“Her Geçen Gün Çeşitlilik Artıyor”

Fethiye’de ve Seydikemer ilçelerinde ürün çeşitliliğinin her geçen gün artmakta olduğunu belirten Kenan Karayiğit, “Son yıllarda ilçemizde hızla artmakta olan topraksız yetişen çilek seraları hızla yayılmakta. Daha önceki yıllarda seraların tamamında domates yetişirdi. Şimdi ise üreticilerimiz daha da bilinçlendi ve seralarda kabak, salatalık, biber ve muz gibi ürünler yetiştirmekte. Sadece bir ürünün yetişmesi mantıklı olmadığı gibi üreticinin de bu şekilde yüzü gülmüyordu. Şimdi ise hemen hemen her türlü ürün topraklarımızda yetiştirilmekte” diye konuştu.  Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com