Fethiye’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 97. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı  Fethiye’de Kurban Bayramı yoğunluğu nedeniyle bugün kutlandı.Denizcilik ve Kabotaj Bayramı çelenk sunma töreni Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı  önünde gerçekleştirildi. Kaymakamlık Hizmet Binası  bahçesindeki Atatürk Anıtı  önünde düzenlenen çelenk töreninin ardından, Deniz Şehitleri için Fethiye Körfezi açıklarına çelenk bırakıldı.

Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 97’inci yılı nedeniyle 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları Fethiye’de; Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunma töreniyle başladı. Törene; Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı İlkay Tugay,Fethiye Liman Başkanı Abdurrahman Kara,İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu , İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Çiçek , Sahil Güvenlik Bot Komutanı Erdal Kıreker,İlçe Turizm Danışma Müdürü Saffet Dündar , Deniz Kooperatifi Taşıyıcıları Üstbirlik Başkanı Güven Altuğ, Zafer Partisi Fethiye İlçe Başkanı Umut Hepdizdar, Fethiye ve Ölüdeniz’deki Deniz  ve taşımacılık kooperatiflerinin başkan ve temsilcileri ile denizciler katıldı.

Törende; Fethiye Liman Başkanı Abdurrahman Kara , Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı İlkay Tugay , Deniz Kooperatifi Taşıyıcıları Üstbirlik Başkanı Güven Altuğ ve diğer kooperatiflerin Başkan ve üyeleri Atatürk anıtına çelenklerini sundular.Ardından Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup ve  İstiklal Marşımız okundu.

DENİZCİLİĞİN YENİDEN DOĞDUĞU TARİHTİR

Fethiye Liman Başkanı Abdurrahman Kara törende yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, ““Tarih 1 Temmuz 1926 bu tarih 3 tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemiz de denizciliğin yeniden doğduğu tarihtir. Millî mücadelenin denizlerimizde ki adıdır. Kıyılarımızda egemenliğimizi sağlamamızı, Türk deniz ticaretinin ilanıdır.  Bugün 97. Yılına ulaştığımız kabotaj bayramı, denizlerde hakkımız olanı yeniden elde ettiğimiz gündür. Türk milleti olarak, egemen, özgür ve bağımsız bir şekilde atan topraklarımıza nasıl hizmet ediyorsak denizlerimize de aynı şekilde hizmet edebilmemizi kabotaj kanununa borçluyuz. Denizler ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler, denizlerin medeniyetleri birbirine yakınlaştıran bir özelliği vardır. Bunun farkındalığı ile Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere şu Öğüt’ü vermiştir, “en uygun coğrafi konumda ve 3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri bir denizci yetiştirebilme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz. Denizciliği türkün büyük ülküsü olarak bilmeli ve onu az zamanda başarmalıyız. Deniz turizmcilerimiz, denizcilerimiz, alıkçılarımız, armatörlerimiz başarılarına başarılar katarak yeni ufuklara yelken açmaktadırlar. Denizlerimizin bize kazandırdığı jeopolitik alanlarımızı ülkemizi refahında ve daha çok kalkındığımız, ülke ekonomisinde daha çok katkı sağladığımız ve denizcilikte dünya da önde gelen bir yer aldığımız nice bayramlara denizcilik ve kabotaj bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com