Yurtdışında edindiği inşaat sektörü deneyimini, memleketi Fethiye’ye gelerek uygulamaya başlayan Duran Öncü’nün hedefi Fethiye’deki emlak pazarını yurt dışına taşıyabilmek. Özellikle depreme dayanıklı konutları Fethiye halkı ile buluşturmaya başlayan İş Adamı Duran Öncü,  emlak sektörünün ayakta tutulabilmesi  ve yurt dışı pazarına açılabilmesi için Fethiye’deki emlak sektörünün birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğine değindi.

1971 yılında Fethiye’nin Nif Mahallesinde doğan ve ardından Almanya’nın Frankfurt şehrinde yaşamını sürdüren İş Adamı Duran Öncü, Fethiye’ye geri dönüş yaparak,  Almanya’da edindiği 25 yıllık inşaat sektörü tecrübesini ve bilgisini Fethiye’de yansıtmaya başladı.

Türkiye’nin deprem riski haritasında fay hatlarının yoğun olduğu ilçemiz Fethiye’de önceliği depreme dayanıklı konutlar inşa etmeye başlayan Öncü’nün projeleri Fethiye’de kısa sürede ilgi görmeye başladı. Fethiye’de Cadianda Grup Yapı, Mimarlık, Emlak Alım-Satım ve Kiralama şirketi bünyesi altında hizmet veren Duran Öncü ve ekibinin yaptığı konutlar mimari açıdan ve rahatlık konusunda da müşterilerine olumlu hizmet veriyor.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde 25 yıl inşaat sektöründe çalıştığını ve inşaat sektörü ile emlak pazarı konusunda oldukça deneyime sahip olduğunu ifade eden Öncü, yapmış oldukları inşaatların zeminlerinin sağlam ve kaya olması yönünde öncelik aradıklarını söyledi.

Fethiye’de amaçlarının ekonomi olduğu kadar güvenilirliği ve memnuniyetliği sağlamak olduğuna değinerek sözlerini sürdüren İş Adamı Duran Öncü, “Avrupa’daki iş hayatımızda edindiğim tecrübeleri yansıtmak adına memleketim Fethiye’ye gelerek inşaat ve emlak sektörüne giriş yaparak hizmet vermeye başladım. İlçemiz Fethiye Türkiye’nin deprem riski haritasında birinci derece risk olan şehirlerarasında yer alıyor. Dolayısı ile Fethiye’nin zemini inşaat sektörü adına zorlu bir zemin. Dolayısıyla biz Cadianda Grup olarak inşaatlarımız özellikle dağlık ve kayalık alanlara yapmayı hedefliyoruz. Ve böyle de yapıyoruz. Zaten yapı denetim firmaları da inşaat alanlarımızı ve inşaatlarımızın temellerini ve duvarlarını, yani A’dan Z’ye kontrol altında tutuyorlar. Buda depreme karşı alınan en önemli adımların başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa’daki tecrübe ve deneyimlerimi de Fethiye’deki inşaatlarımıza katıyorum. Böylelikle de ortaya hem dayanıklı, hem kullanışlı ve hem de son teknolojiyle donanımlanmış evler ortaya çıkıyor. Şuanda Karaçulha Mahallesi Çalıca Mevkii tepesinde 5 bloktan ve 60 daireden oluşmakta olan bir site inşaatımız var. Bu inşaatlarımızın altı tamamen kayalardan oluşuyor. Yani büyük kaya parçalarını kırarak, teknolojinin son imkanları ile üzerlerine inşaatlarımızı oluşturuyoruz” diye konuştu.

“İNŞAAT VE EMLAK SEKTÖRÜNDE AVRUPA ÜLKELERİ STANDARTLARINA ULAŞTIK”

Avrupa ülkelerindeki inşaat sektörünü ve Türkiye’deki inşaat sektörünü de kıyaslayan Öncü, “Avrupa ülkeleri ile Türkiye’deki inşaatlarda kullanılan malzemelerinde önceki yıllarda tabiî ki çok ciddi fark vardı. Ama artık Türkiye özellikle son zamanlarda çok geliştiği için Avrupa ülkeleri artık Türkiye’den inşaat malzemeleri ihraç ediyor. Daha önce de belirtmiş olduğum üzere Türkiye bir deprem ülkesi olduğu için gelişmesi gerekiyordu ve bunu başardı. Devletimiz bu konuda bazı kurumlar kurarak olası bir tehlikenin önüne geçmiş oldu. Açıkçası Türkiye’de hem yerelde, hem de genelde yapılan denetimlerin bu yükselişte payı çok önemlidir” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDEN DOLAYI FETHİYE ÇOK GÖÇ ALAN BİR ŞEHİR”

Türkiye’de ilk Korona Virüs vakasının yaşandığı tarih olan Mart ayından bu yana büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayan insanların küçük ve doğa ile iç içe şehirlere göç etmeye başladığını ifade eden Öncü, “Pandemi sürecinde özellikle çalışmalarımızı hızlandırdık. Çünkü pandemi sonrası Fethiye’ye ciddi bir göç oluşacak. Zaten bunun örneğini de pandeminin ilk başladığı zamandan bu yana Fethiye’ye gelen göçlerden gösterebiliriz. Çünkü insanlar büyük ve kalabalık şehirlerden Fethiye gibi sakin şehirlere kaçıyorlar” şeklinde konuştu. (HABER/FOTO-ŞULE UĞUR)

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com