İngiltere’nin Güncellemesi  Hayal Kırıklığı Yarattı

Yeni bir seyahat güncellemesine giden İngiltere, bazı ünlü destinasyonları yeşil listeye eklerken, Türkiye’yi kırmızı listede tutmaya devam etti. Fethiye’deki turizm sektörü temsilcileri, bu kararı beklemediklerini ifade ederlerken, Fethiye ve çevresinin ana pazarının İngiltere pazarı olduğunu hatırlattılar ve  İngiltere hükümetinin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasını istediler.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, yeni seyahat güncellemesini açıkladı. Güncellemede  seyahat edilebilir ülkeleri kapsayan ‘Yeşil liste’ bu ülkeden turist bekleyen destinasyonlar, uluslar kuruluşlar ve sektörde hayal kırıklığı yarattı. Havayolu şirketleri, tur operatörleri ve sektör temsilcileri daha geniş kapsamlı bir liste bekliyordu. Bazı popüler tatil noktaların yeşil listeye ekleyen İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listede bekletmeye devam ediyor. Türkiye’den İngiltere’ye gidenler 10 gün boyunca karantina otelinde kalacak.

İngiltere hükümetinin bu açıklamasının şaşırtıcı olduğunu belirten Fethiye’deki turizm sektörü temsilcileri, Rusya’nın kapılarını açması sevindirici fakat, Fethiye ve çevresindeki turizm merkezlerinin ana pazarının İngiltere pazarı olduğunu ifade ettiler.

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, “Bizim bölge olarak ana pazarımız İngiltere pazarıdır. En çok yabancı misafir olarak İngilizleri ağırlıyoruz. İngiltere hükümetinin yaptığı güncelleme bizleri şaşırttı. Biz en azından Türkiye’nin sarı  listeye geçirilmesini ve Türkiye’den ülkelerine dönen vatandaşlarının karantina döneminin kaldırılmasını bekliyorduk. Pek çok İngiliz vatandaşı yurt dışına tatile çıkmak istiyor. İnşallah bu vaka sayıları İngiltere’de de bir an önce düşer ve İngiliz misafirlerimizi bölgemizde ağırlarız” diye konuştu.

“Bölgemizde 10 Gün Sonra Daha Fazla Rus Misafir Görürüz”

Rusya’nın kapılarını açmasının ise turizmcilere bir umut olduğunu belirten Bülent Uysal, “Salı günü itibari ile Rusya kapılanı açtı ve ülkemize Rus turist kafilesi gelmeye başladı. Acentelerden aldığımız verilere göre Türkiye’ye çok ciddi talep var. İlçemizde de Rus turistleri bir hafta ile 10 gün içerisinde daha fazla görmeye başlayacağız. İnşallah kaybettiğimiz turizm sektöründeki ilk aylardaki açığı, sezonu da uzatarak kapatabiliriz diye düşünüyorum. Tabiki vaka sayıları da çok önemli. Umarım şuanda olduğu gibi ülkemizde ve dünyada vaka sayıları bir an önce düşer. Biz turizmciler olarak, bu yılki oranı geçen yılki oranın oldukça üstüne çıkmayı planlıyoruz      “ dedi.

“Sarı Listeye Geçeriz Düşüncesindeydik”

İngiltere’nin en kötü ihtimal Türkiye’yi sarı listeye alacağını düşündüklerini, ancak gerçekleşmediğini  söyleyen TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal, “İngiltere’den gelecek olan açıklamayı ise sabırsızlıkla bekliyorduk. Kırmızı listedeydik ve biz sarı listeye geçmeyi hedefliyorduk. Ama yapılan güncellemede yine kırmızı listede kaldık. Sarı listeye düşerek, Temmuz ayının başları itibari ile bölgemizde İngiltere pazarı açısından bir hareketlilik bekliyorduk. Ama olmadı. İnşallah en kısa sürede kırmızı listeden çıkar ve İngilizleri bölgemizde ağırlamaya başlarız” dedi.

“Bu Yıl Bölgemizde Rus Pazarı da  Hareketli Geçecek Gibi”

Rusya pazarında geçen yıla oranla bu sezon yüzde 20 artış göründüğünü açıklayan Uysal,  “Bilindiği üzere 22 Temmuz itibari ile Rusların ülkemize uçuşları başladı. Özellikle Antalya’ya çok yüksek bir talep var. Açılışın ilk gününde Rusya’dan Antalya’ya 14 Bin kişi geldi. Dalaman Hava Limanına ise 500 kişilik bir Rus kafilesi geldi. 28 Ocak itibari ile, Rusya’dan Dalaman Hava Limanına olan uçuşlar oldukça hissedilir derecede artışa geçiyor. Turizm, musluktaki su gibi çeşmenin kafasını bir yandan diğer yana çevrilmesi ile akmaya başlamıyor. İnsanlar Hava alanlarında  valizleri ile hazır beklemiyorlar. Biz önümüzdeki 10 gün içerisinde Rusların geçen yıla oranla daha fazla sayıda geleceğini öngörüyoruz. Zaten elimize geçen verilerde de geçen yıla oranla Rus vatandaşların Türkiye’ye yüzde 20 daha artış olduğu yönünde” ifadelerinde bulundu. Haber-Foto/Hakan AYKIRI

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com