Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 1963 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği  56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 11-18 Nisan 2021 tarihleri arasında bisiklet severlerle buluşacak. Geri sayım başladı, heyecan dorukta.  56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda Dünya’nın çeşitli ülkelerinden gelen 175 sporcu Fethiye’ye de pedal çevirecekler. Yarışmaya Türkiye’den de bisikletçiler katılıyor. 16 Nisan 2021 tarihinde bisikletçiler Fethiye’den start alarak Marmaris’e pedal çevirecekler. Fethiye- Marmaris etabı 137 kilometre olmakta.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ  BAŞARILAR DİLEDİ”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında “ülkemizin spor altyapısını güçlendirerek, farklı spor dallarının yaygınlaşmasını sağlayarak, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaparak bu alanda çok önemli başarılara imza attık. Bu gayretlerimizin neticesinde 1963 yılında Marmara Turu ile başlayan, 1965’te uluslararası standarda kavuşan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, “Pro Seri” kategorisinde yoluna devam etmektedir. Dünyanın tek “kıtalararası bisiklet turu” niteliğine sahip organizasyonun, tanınırlığının, katılımcı sayısının ve prestijinin giderek arttığını görüyoruz. 2020 yılında, küresel koronavirüs salgını sebebiyle diğer pek çok uluslararası spor etkinliği gibi 56’ncı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu da maalesef gerçekleştirmedik. Bu sene 11 Nisan tarihinde Nevşehir’den başlayıp 18 Nisan’da Kuşadası’nda tamamlanacak.  Himayelerimizde gerçekleşen bu önemli spor organizasyonumuza iştirak edecek tüm sporculara, takımlara, ülke temsilcilerine Türkiye’ye hoş geldiniz diyor, şimdiden kendilerine başarılar diliyorum. Salgın şartlarına rağmen 56’ncı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun icrasında görev alan tüm kurumlarımıza gayretleri için en kalbi şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“3 MİLYAR İZLEYİCİYE HİTAP EDECEK”

Başkan Küçükbakırcı, TUR’un Eurosport ekranlarından canlı yayınlanacağı ve 3 milyar kişinin izlemesinin beklendiğini söyledi.  56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu bu yıl 11 Nisan’da Nevşehir  Kapadokya’da başlayacak olup  Konya, Beyşehir, Alanya, Kemer, Kumluca, Elmalı, Göğübeli Zirve, Fethiye, Marmaris, Turgutreis, Bodrum etaplarıyla devam edecek ve 18 Nisan’da ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Kuşadası’nda sona erecek.

“PANDEMİDE BİSİKLET KULLANIMI 2-3 KAT ARTTI”

Federasyon  Başkanı Erol Küçükbakırcı,  “Pandemide bisiklet kullanımı 2-3 kat arttı. Dünyada Cumhurbaşkanlığı adına koşulan tek yarış olan bu turla ilgili  (Tour Of Turkey) her şey tamamlandı” dedi. Toplam 1347 kilometrelik TUR’un etaplarından biri olan Konya, bisiklete olan ilgisiyle dikkat çekiyor.  Burası ova olma özelliği nedeniyle bisiklet kullanımı fazla olan kent olarak biliniyor. Büyükşehir Belediyesi de bisiklet severlerin trafikte daha rahat sürüş yapması için farklı noktalara toplam 550 kilometre bisiklet yolu yaptı. Ayrıca sadece bisiklet kullanıcıları için eski tramvaylardan biri nostaljik hale dönüştürülerek Kampüs- Alaeddin seferlerinde kullanılır hale getirildi. Ülkemizde yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi ulaşımını  bisiklet ile sağlıyor.  Konya ilimiz bisiklet yoluyla New York’tan sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. Pandemi başladığından bugüne  bisiklete olan ilgi arttı. İnsanlar kalabalığa girmemek için açık havada bisikletle gidip gelmeye başladılar.

“BİR GÜN HERKES BİSİKLETE BİNECEK”

Başkan Erol Küçükbakırcı, “Konya’da bisiklet kullanımı bir numara. Bundan 25 sene önceye de baktığımızda, dünya sıralamasına giriyorduk. Bir gün herkes bisiklete binecek. Yollarda hareketlilik artınca, dünya güzelliklerinin de artacağına inanıyorum” dedi.

”TURA KATILACAK OLAN  25 TAKIMDAN 175 SPORCU PEDAL ÇEVİRECEK”

Tura katılan dünya takımları; Astana-Premıer Tech(Kazakistan), Deceunınck-Quıck-Ste(Belçika), Israel Start-Up Natıon(İsrail). Pro Takımlar; Alpecın-Fenıx (Belçika), Andronı Gıocattolı – Sıdemerc (İtalya), B&B Hotels P/B Ktm(Fransa), Bardıanı Csf Faızane (İtalya), Bıngoal Wb (Belçika), Burgos-Bh (İspanya), Caja Rural – Seguros Rga(İspanya), Delko(Fransa), Eolo – Kometa Cyclıng Team (İtalya), Equıpo Kern Pharma (İspanya), Euskaltel – Euskadı (İspanya), Gazprom -Rusvelo(Rusya), Rally Cyclıng (Abd), Team Novo Nordısk (Abd), Uno-X Pro Cyclıng Team(Norveç), Vını Zabu’ Brado Ktm(İtalya). Kıta Takımları;A Bolc Ct(Hollanda), Nıppo-Provence-Pts (İsviçre)İ Salcano Sakarya Bb Team (Türkiye), Spor Toto Cyclıng Team(Türkiye), Team Sapura Cyclıng (Malezya), Wıldlıfe Generatıon Pro Cyclıng(ABD)

“TUR 2021 ETAPLARI”

11 Nisan 2021 Kapadokya – Kapadokya (156 km), 12 Nisan 2021 Konya – Konya (150 km), 13 Nisan 2021 Beyşehir – Alanya (218 km), 14 Nisan 2021 Alanya – Kemer (180 km), 15 Nisan 2021 Kemer – Elmalı (Göğübeli) (162 km), 16 Nisan 2021 Fethiye – Marmaris (137 km), 17 Nisan 2021 Marmaris – Turgutreis (182 km), 18 Nisan 2021 Bodrum – Kuşadası (162 km), Toplam mesafe :  1347 km. HABER/GÖKHAN AYYILDIZ

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com