Telafide Ben de Varım programı kapsamında Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait Gezici Anadolu Masalları Evi’nin açılışı yapıldı.

Şehit Fethi Bey Parkı’nda gerçekleşen etkinliğe Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, AK Parti Fethiye İlçe Başkan Yardımcısı Salih Dündar, diğer ilgililer, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Kaymakam Fırat program öncesinde, minik öğrencilere oyuncak hediye etti. Gezici Anadolu Masalları Evi projesi ile 12 Temmuz-27 Ağustos tarihleri arasındaki Telafide Ben de Varım programı süresince; Fethiye’nin farklı noktalarında masal eğitmenleri tarafından anaokul, ilkokul 1 ve 2. Sınıf öğrencilerimize yönelik masallar anlatılacağı belirtildi. Böylelikle kültürel değerlerimiz yeni nesillere aktarılırken öğrencilerinin hayal gücü gelişimleri, sosyal ve dil becerilerine katkı sağlanmaları amaçlanıyor. Programda ilk olarak Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ, proje hakkında bilgiler aktardı. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, bu çalışmanın hayırlı olması temennisinde bulundu.

GEZİCİ MASAL EVİMİZ ÇOK DAHA FAYDALI OLACAK

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “Çok güzel bir etkinlik . Orijinal bir düşünceye sahip olan ‘Anadolu Masalları Gezici Evi’nin açılışını gerçekleştirmiş olmaktan son derece mutluyum. Çocuklarımız pandemi sürecinde çok etkilendi. Belki akademik yönde eksiklikleri olmayabilir ancak psikolojik ve sosyolojik anlamda bazı kayıpların ve sıkıntıların yaşandığını düşünürsek, yapmış olacağımız açılış ve sonrasında ‘Telafide ben de varım’ programı kapsamındaki yapacağımız bir dizi etkinliklerin çocuklarımızın bu eksikliklerini gidermesi bakımından son derece önemli olduğuna inanıyorum. Çünkü her şeyden önemlisi akıl ve ruh sağlığı. Öğrencilerin psikolojilerinin bir an önce toparlanmasıyla, Eylül ayı içerisinde yüz yüze eğitime hızlı ve hazır bir şekilde ulaşmayı planlıyoruz. Masal aslında sadece küçükler için yazılmamıştır. Masal ilk başta büyükler için kaleme alınmış ancak sonrasında büyükler küçüklere aktarırken, küçükler için ele alınmış bir yazı türü olarak karşımıza çıktı. Ama aslında hepimiz için nesilden nesile kültürel bir aktarım olarak masallar son derece önemlidir. Öğretme Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’müzde Anadolu Masalları projesiyle bu sene bu önemi fazlasıyla ele alarak il ve ilçelerimizde uygulamaktadır. Gezici evimiz çok daha faydalı bir şekle kavuşacaktır. Çocuklarımızın enerjilerine enerji katmak için buradayız. İl genelimizde bir dizi etkinliğimiz var. 500’den fazla okulumuzda 5000’den fazla etkinlik yapılıyor. Çocuklarınız ile birlikte istediğiniz il ve okulda, tatil yerine de gitseniz size en yakın okuldaki ‘Telafide ben de varım’ programına dahil olabilirsiniz.” dedi.

MASALLAR İLE OKUMA ALIŞKANLIĞI 

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “ Zor bir pandemi süreci geçirdik. Bitti diyemeyiz ancak önemli bir mesafe de kat ettik. Çok şükür yavrularımızla bir aradayız. Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırabilmek, okumanın önemini anlatabilmek ve bunu masalla başarabilmek adına böyle bir etkinlik yapıldı. Çocuklara bu güzel alışkanlığı öğretirken aynı zamanda örf, adet ve kültürümüzü de aktarabilmek gerçekten benim için çok önemli. Çok güzel bir proje… Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com