S.S. Likya Fethiye Kadın Girişimi, Üretim, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi, belediye iş hanı zemin katında hizmete açıldı. Kooperatifin Kurucusu Çiğdem Karaca, “Fethiye sınırları içerisinde yaşayan kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi, kadın emeğinin değerlendirilmesi, üretici kadınlara satış ve pazarlama olanaklarının sağlanması, kadınların kendi yaşamlarını, çevrelerini ve toplumlarını olumlu yönde değiştirmeleri için desteklemek ve güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Kooperatifimizin kuruluş amacı; Fethiye sınırları içerisinde yaşayan kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi kadının emeğinin değerlendirilmesi üretici kadınlara satış ve pazarlama olanaklarının sağlanması için diğer kadınlarla kadın örgütleriyle odalarla kamu ve özel sektör bileşenleri ile ilkeli işbirlikleri yapmak kadınların kendi yaşamlarını ve çevrelerini olumlu yönde değiştirmeleri için desteklemek, kadın emeğinin değerli olduğu eşitsizliklerin yoksulluğun ve yoksunlukların olmadığı bir toplumun yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla kişisel ve maddi hiçbir menfaat gözetmeyen 7 kurucu ortakla kurulmuş ve ortak sayısı 29’a çıkmıştır.  Fethiye Likya markasının kimliğini yaratan tasarım ürünlerini yaratmak ve ilçemizde coğrafi işaret alan kaya halısı ve üzümlü dastarını hak ettiği değere çıkarmak yine ilçemizde kadınlarca üretilen yerel el sanatları ürünlerinin yaşatılması ilçemizin 41 mahallesinde adım adım kadın ve çocuk merkezlerinin kurulması Fethiye ata tarımsal kalkınma kooperatifi işbirliği ile yerel ve sağlıklı gıda alanlarında markalaşma Fethiye ve kooperatiflerimizin tanıtımı için ilgili birimlerle komisyonlar kurup ortak projelerde yer almak en büyük hedefimizdir. Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muhakkak surette birleşmede kuvvet vardır. Kooperatif yapmak, maddi ve manevi kuvvetleri, zeka ve maharetleri birleştirmektir. Her ev bir atölye diye çıktığımız bu yolda bize destek veren tüm kişi ve kurumlara sonsuz teşekkür ederiz. 2021 yılının tüm insanlığa getireceği sağlıklı mutlu huzur dolu maskesiz virüssüz günlerde buluşmak dileğiyle. ” dedi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın eşi Çiğdem Karaca tarafından kurulan S.S. Likya Fethiye Kadın Girişimi, Üretim, İşletme ve Kalkınma Kooperatifinin açılışına Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, CHP Kadın Kolları, STK Temsilcileri, Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“LİKYA MARKASININ KİMLİĞİNİ YANSITAN ÜRÜNLER”

S.S. Likya Fethiye Kadın Girişimi, Üretim, İşletme ve Kalkınma Kooperatifi kurucusu Çiğdem Karaca, “Fethiye sınırları içerisinde yaşayan kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi, kadın emeğinin değerlendirilmesi, üretici kadınlara satış ve pazarlama olanaklarının sağlanması için diğer kadınlarla, kadın örgütleriyle, kamu ve özel sektör bileşenleri ile ilkeli işbirlikleri yapmak, kadınların kendi yaşamlarını, çevrelerini ve toplumlarını olumlu yönde değiştirmeleri için desteklemek ve güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Fethiye Likya markasının kimliğini yansıtan tasarım ürünleri yaratmak, ilçede üretilen yerel el sanatları ürünlerinin yaşatılması, modernize edilerek sürdürülebilirliğinin sağlanması, yerel ve doğal gıdaların tüketime sunulması için Fethiye Likya projelerinde buluşalım” dedi. Çiğdem Karaca, Fethiyelilerin yeni yılını kutlayarak, sözlerini tamamladı.

“İSTANBUL’DA STANTLAR HAZIR”

İstanbul’dan aldığı müjde ile konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Alim Karaca ise “Seçimlerden önce kooperatiflerimize destek vereceğimizi söylemiştik. Şimdiye kadar birçok kooperatifimize destek verdik. Bu konuda vermiş olduğum sözü tutmuş olmaktan dolayı mutluyum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kooperatifimize İstanbul’da satış stantları verildi. Bunun müjdesini değerli kooperatif üyelerine vermek istiyorum.”dedi.

İMAMOĞLU’NDAN 1 MİLYON 200 BİN TL’LİK DESTEK”

Konuşmasına devam eden Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca; “ Biz kooperatiflerimize destek olacağımızı ifade etmiştik. Biz girişimlerimiz neticesinde 1 milyon 200 bin TL değerinde İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun bize vermiş olduğu destekle 2 kooperatifimize hibe olarak satış stantları verildi. Bunun müjdesini de kooperatifin değerli üyelerine iletmek istiyorum. Sadece İstanbul’da değil diğer büyükşehir belediyeleri ile de görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah Ankara’da olacak, İzmir’de olacak. Farklı yerlerde bu kooperatiflerimize destek olacağız. Gerçekten güzel işler yapıyorlar. Daha öncesinde Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yerel tohumları desteklemek adına nasıl doğal ürünler yetiştirdiğini hepimiz biliyoruz. Şimdi de kadın girişimcilerimizi desteklemek için 41 mahallemizde desteğimiz süresiz bir şekilde devam edecek. Sözümüzün arkasındayız.” dedi.

“COĞRAFİ İŞARETLER ALINDI”

Daha önce başvuruları yapılan Yeşilüzümlü Dastarı ve Kayaköykilimi coğrafi işaretini de aldıklarını belirten Karaca, “Daha önce başvurular yapılmıştı. Bizlerin de 2 yıldır süren çabasıyla dastarımızın ve Kayaköy kilimimizin coğrafi işaretleri verildi. Dastarımıza ve Kayaköy kilimimize çok katkı sağlayacak sevindirici bir olay oldu” dedi. Tüm Fethiyelilerin yeni yılını kutlayan Karaca, “Pandemiden uzak, tüm yurttaşlarımın sevdikleriyle, aileleriyle birlikte olduğu bir 2021 yılı diliyorum. Yeni bir başlangıç olsun. 2020 yılından herkes çok çekti. Hala büyük problemler var. Tüm yurttaşlarıma mutlu bir yıl diliyorum” diye konuştu.(HABER/FOTO-NUR İLİK)

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com