Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, 10 Kasım Atatürk’ü anma programı düzenledi. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi salonundaki programda, Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım ile Cumhuriyet Kadınları anlatıldı.

Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85. yıl dönümünde Şefika Pekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, 10 Kasım Atatürk’ü anma programı düzenledi. Programa; Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, Fethiye Garnizon Komutanı Mehmet Sabuncu, Sahil Güvenlik Komutanı Burak Akanpınar, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, STK Başkan ve üyeleri ile siyasi partilerin ilçe başkanları ve üyeleri, öğrenci ve öğretmenler katıldı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylendiği programda, okul müdürü Baki Burucu, günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirdi.

“EMANETİNE BAĞLILIĞIMIZ TAZELENMEKTEDİR”

Okul müdürü Baki Burucu yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 85. yılındayız. 10 Kasımların, Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Bu meyanda Atamızın bize ve ülkemize kazandırdıklarının mutluluğu ile yeni bir 10 Kasım’ı yaşıyoruz. Yüce Atatürk’ün ölümünün 85. yıldönümünde her 10 Kasımda olduğu gibi bu yıl da yine sevgi ve saygı ile anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, üstün askeri dehası ve kararlı duruşuyla, başarılı bir komutan ve lider olarak, milli belleğimizde ve dünya tarihinde saygın bir yer edinmiştir. Aynı zamanda eşsiz bir devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği İstiklâl Mücadelesi’nin kazanılmasının ardından yeni bir devletin temellerini atmakla kalmamış, Türk devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek yaşamda en gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkındırılıp güçlendirilmesinden geçtiğini belirtmiş, batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak “Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir”. Şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir. Her 10 Kasım günü, Atamızı kaybetmenin hüznünü yaşarken, ona ve emanetine olan bağlılığımız tazelenmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı değerleri yaşatmak ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmak en büyük görevimizdir. Şunu da gururla ifade etmeliyiz ki Mustafa Kemal’in “Yurtta barış, dünyada barış.” ilkesi ışığında yol alan ülkemiz, bugün dünyada söz sahibi, dostluğu aranan ve uluslararası sorunların çözümünde stratejik rol üstlenen bir ülke konumundadır. “ dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ, YAPACAĞIZ DA”

Burucu, “Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez!” diyen cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için bugün üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapacağız da… Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan: “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. Bizler de cumhuriyetimizin 100. yılına girmenin mutluluğunu yaşarken onu daha da ileri taşımayı hedefliyoruz. Bugün 10 Kasım’ı, sadece bir anma günü olarak değil, aynı zamanda ülkemizin aydınlık yarınlarına olan inancın bir ifadesi olarak görüyorum. Cumhuriyetimizin temel değerlerine olan bağlılığımızı sürdürerek, daha güçlü, daha müreffeh, daha etkin bir Türkiye için elbirliğiyle çalışacağımıza olan inancımızı yineleyerek, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor. Herkesi saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ SUNULDU”

Konuşmanın ardından Cumhuriyet’in 100.yılında Atatürk’ü anma konulu deneme- yazma yarışmasında dereceye giren; Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki Teknik Anadolu Lisesinden Bilal Koç, Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesinden Canan Süpürgeci ile Ömer Özyer Anadolu Lisesinden  Özge Demirtaş’a ödülleri Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş tarafından sunuldu.

“ATATÜRK VE CUMHURİYET KADINLARI ANLATILDI”

Daha sonra, Şefika Pekin  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri öğretmenleri eşliğinde Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım ile Cumhuriyet Kadınını Atatürk’ün sevdiği şarkılarla anlattılar. Atatürk’ün 12 yaşında askeri okula gitmeye verdiği karar, Afet İnan, annesi Zübeyde Hanımın vefatından duyduğu üzüntüsü, Cumhuriyet ve Devrimler, Halide Edip Adıvar, Atatürk’ün hastalık dönemi, İzmir sevdası, Kara Fatma, Sabiha Gökçen ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı geniş şekilde anlatılırken, kısacası Atatürk’ün doğumundan, kız kardeşi Makbule ve annesi Zübeyde Hanım ile Atatürk’ün hayatı ve Cumhuriyet kadınlarının anlatıldığı program, ilgi ile izlendi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com