Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) yoğun katılımla gerçekleştirilen ‘Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı’nda Fethiye’nin tüm sağlık turizmi paydaşlarının FTSO çatısı altında bir araya gelmesi ve uluslararası tanıtım ve pazarlama çalışmalarını tek bir elden yapması kararlaştırıldı. Toplantıya katılan sağlık kuruluşu temsilcileri ve sağlık turizmi paydaşları, bu süreçte Fethiye Belediyesi’nin de desteğine ihtiyaç duyulacağını belirterek yerel seçim sürecinden önce tüm Fethiye Belediye Başkan adaylarına bilgi verilerek destek sözü talep edilmesi konusunda ortak karar aldı.

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın başkanlığında 15 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Fethiye Turizm Bürosu Müdürü Saffet Dündar, Dalaman Havalimanı YDA İş Geliştirme Direktörü Orçun Sungur, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ne sahip sağlık kuruluşlarının temsilcileri ile sağlık turizmi paydaşları katıldı.

Fethiye’nin sağlık turizmi potansiyelinin arttırılmasına yönelik, FTSO öncülüğünde atılabilecek adımların konuşulduğu toplantıda ilk olarak Dalaman Havalimanı YDA İş Geliştirme Direktörü Orçun Sungur tarafından havalimanın dış hatlar operasyonları hakkında bilgi verildi. 2023 yılında Dalaman Havalimanı aracılığıyla 2 milyon turistin bölgeye geldiğini anlatan Sungur, bu turistlerin yüzde 65’ini İngiliz yolcuların oluşturduğunu kaydetti. 2023 yılında rekor olarak kayıtlara geçen yolcu sayısında bu yıl yüzde 10 artış beklediklerini aktaran Sungur, kış turizminin canlandırılması için bölgedeki her şey dâhil otel gruplarından otellerinden birini 2025 turizm sezonuna kadar açık tutması konusunda talepte bulunmaya hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Fethiye Turizm Bürosu Müdürü Saffet Dündar ise Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı (TGA) yetkililerinin katılımıyla önümüzdeki günlerde Muğla’da yapılması planlanan geniş katılımlı toplantıda, Fethiye sağlık turizminin geliştirilmesine yönelik talepleri kapsayan bir sunum yapmak istediklerini dile getirdi. TGA’dan talep edilecek desteklere yönelik hazırlık için 1 aylık bir süreleri olduğunu anlatan Dündar, Fethiye’de sağlık ve spor turizminin geliştirilmesine yönelik önemli hedefler belirlemek istediklerini vurguladı.

Katılımcıların Fethiye Belediyesi’nin de sağlık turizminin geliştirilmesi yönelik çalışmaların içinde olması talebi üzerine açıklamalarda bulunan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise “Fethiye’de sağlık turizminin gelişimine yönelik atılacak tanıtım ve diğer çalışmalarda belediyemizin desteği bizim için çok önemli. Fethiye Belediyemizin içinde olmadığı bir girişimin amacına ulaşması çok zor olacaktır. Bu nedenle Fethiye Belediye Başkan adaylarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılarak sağlık turizmine destek taleplerimizi şimdiden ileteceğiz.” dedi.

Toplantı Fethiye’nin tüm sağlık turizmi paydaşlarının FTSO çatısı altında bir araya gelmesi ve uluslararası tanıtım ve pazarlama çalışmalarını tek bir elden yapılması kararlaştırıldı. Katılımcılar oluşturtulan birliktelik sayesinde fiyatla değil, kaliteyle rekabet edilmesi ve etik ilkeler oluşturulması konusunda görüş birliğine vardı.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com