Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescil belgesi alınarak Türkiye’nin tescilli ilk tahini olan çifte kavrulmuş ‘Fethiye Tahini’ coğrafi işaret logosuyla satışa sunulmaya başlandı. Başvurusu kabul edilerek coğrafi işaret logosu kullanmaya hak kazanan ilk firma Başak Tarım Ürünleri, Gıda, Sanayi ve Turizm, Ticaret Limited Şirketi oldu.

Fethiye ve Seydikemer’de yetişen iri susamlar toplanarak üretilen, çifte kavrulmuş özelliğiyle ise benzerlerinden ayrılan Fethiye Tahini, 23 Mart 2021 tarihinde coğrafi işaret tescil belgesi alarak Türkiye’nin tescilli ilk tahini oldu. Tescil sürecinin ardından Fethiye’de üretim yapan firmalar, tahini coğrafi işaret logosuyla satışa sunmak için girişimlere başladı. Analiz sürecinin tamamlanması ve gerekli taahhütnamelerin sunulmasının ardından Başak Tarım Ürünleri, Gıda, Sanayi ve Turizm, Ticaret Limited Şirketi, Fethiye Tahini’ni coğrafi işaret logosuyla pazarlamaya hak kazanan ilk firma oldu. Firma temsilcisi Yunus Emre Çoban’a, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı tarafından ‘Coğrafi İşaret Logo Kullanım Belgesi’ verildi.

Başkan Çıralı “Şimdi tanıtım ayağına hız verme zamanı”

Firmaya yetkilisi Çoban’ı tebrik eden Başkan Çıralı, Fethiye Tahini’nin artık coğrafi işaret logosuyla pazarlanacağını belirterek, markalaşma konusunda çok önemli bir adım attıklarını kaydetti. Firmanın talep edilen analiz sonuçlarını, Fethiye Tahini coğrafi işareti kullanım, denetim talimatını, kullanım sözleşmesini, müstahsil makbuzlarını ve diğer taahhütnameleri hızla FTSO’ya sunduğunu belirten Başkan Çıralı “Fethiye ve Seydikemer’in yerel susamı ile ürettikleri Türkiye’nin ilk tescilli tahinini coğrafi işaret logosu ile pazarlamaya hak kazandılar. Coğrafi tescil belgesi firmanıza hayırlı olsun. Şimdi bu ürünü bölgemizin ötesine taşımanın ve tanıtım ayağına ağırlık vermenin zamanı.” dedi.

Firma yetkilisi Yunus Emre Çoban ise yıllardır kaliteli yerli susamı Fethiye ve Seydikemer bölgesinden alarak tahin ürettiklerini belirterek tescil belgesinin yaptıkları çalışmaların haklı sonucu olduğunu kaydetti. Logo kullanımının kendilerini ayrıca mutlu ettiğini aktaran Çoban “Fethiye tahinini coğrafi işaret ile satışa sunacak olmak ve takdim edilen bu belge firmamız için çok kıymetli. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın yerel değerlere verdiği değer için teşekkür ediyoruz. Coğrafi işaret ile ürünün standardı korunacak ve yerli susamla yapılan Fethiye Tahini’nin değeri daha da artacak.” dedi.

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com