Fethiye Belediyesi Kasım ayı olağan Meclis toplantısı Alim Karaca Başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında, Fethiye Belediyesi ile Çin’in Gouizhou eyaleti arasında spor konusunda dostluk ve işbirliği protokolü yapılması için Başkan Alim Karaca’ya yetki verildi.

Belediye Başkanı Alim Karaca konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz Eylül ayında belediyemizi temsilen çalışma arkadaşlarımız Yavuz Topateş ile Serkan Türedi’yi bir haftalığına Çin’e göndermiştik. Tüm masrafları Çin tarafından karşılanan söz konusu çalışma ziyareti kapsamında arkadaşlarımız Gouizhou eyaletinin Xingyi kentindeki Uluslararası Dağcılık Turizmi ve Doğa Sporları Konferansına katılmışlardı. Bahse konu konferansa eski Fransa başbakanı, Güney Kore eski başbakanı, çeşitli ülkelerin Spor Bakanları, Kültür Bakanları, Turizm Bakanları, Birleşmiş Milletler yöneticileri gibi çok üst düzey kişiler de katılmışlardı. Gururla söylemek istiyorum ki; bu konferansa Türkiye’den sadece Fethiye Belediyesi davetliydi.

Biz göreve geldiğimizden bu yana 4.5 yıldır turizm sezonunu uzatmaktan, turizmi çeşitlendirmekten, sadece İngilizlere bağımlı kalmayıp daha farklı ülkelerden de turist çekmekten bahsediyoruz. Bilindiği gibi Fethiye’ye yıllardır önemli bir Çin ilgisi var. Biz şu ana kadara attığımız adımlarla bunu daha da kuvvetlendirmek istiyoruz.

Arkadaşlarımızın Eylül ayında gittikleri Gouizhou eyaletinin yetkilileri bizimle sportif konularda, özellikle paraşütçülük ve doğa sporları konusunda işbirliğini artırmak, Babadağ’daki tecrübelerimizden yararlanmak istediklerini belirttiler. Gouizhou eyaletinin kalkınması için dağcılık ve yamaç paraşütü konusunda atılım yapmayı planladıklarını, dünyada bu konuda gördükleri en başarılı örneklerden birisi Fethiye olduğu için ve de son yıllarda Çin’den çok sayıda insanın tatil amacıyla Fethiye’ye gitmesinden ötürü Fethiye ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini, Fethiye ile Gouizhou eyaleti arasında yamaç paraşütü alanında bir işbirliği protokolü imzalamayı arzuladıklarını söylediler. Biz de bu teklife olumlu yaklaştık.

Bu protokol, bir kardeş şehir protokolü değil. Fethiye ile Çin arasında yalnızca spor alanında işbirliği yapılmasını öngörüyor ve bize hiçbir yükümlülük getirmiyor. Bu ve benzeri somut adımlarla tek amacımız ilçemize daha fazla Çinli turist çekmektir.” dedi.

KARACA: “ÇİNLİ TURİSTLER FETHİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Çinli turistlerin Fethiye için çok önemli olduğunu kaydetti.

Başkan Karaca; “Göreve geldiğimizden bu yana, çok önemli bir turizm pazarı olarak değerlendirdiğimiz Çin pazarı ile ilişkilerimizi geliştirmeye özel bir gayret gösteriyoruz. Bu konuda bize destek olan diğer siyasi parti temsilcilerine, Ticaret Odası, TÜRSAB, Fethiye Otelciler Birliği ya da Çalış-Der gibi sivil toplum kuruluşlarına tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bu konuyu günlük siyasete alet edilmemesi gereken, siyaset üstü konulardan biri olarak görüyorum.

2019 yılından beri Çin ile çeşitli temaslarımız oldu. Örneğin, 2019 yılında Çin medyasından konuklarımız vardı ve bu sayede Çin ulusal medyasında Fethiye ile ilgili haberler çıkmasını sağladık. İlişkilerimizde pandemi nedeniyle maalesef yaklaşık 2 yıllık bir kesinti oldu. Geçtiğimiz yıl Çin Halk Cumhuriyeti’nin en etkili medya kuruluşlarının mensupları ile iş insanlarından oluşan bir heyeti burada ağırladık. Çin’in en zengin bölgelerinden birisi durumundaki Qingdao West Coast New Area Bölgesi ile işbirliğine gittik. O bölgenin Belediye Başkanlığı’nın resmi web sayfasında Fethiye’nin tanıtımına başlandı. Şimdi de Çin’deki bir başka eyalet ile imzalayacağımız işbirliği protokolü ile spor alanındaki ilişkilerimizi geliştirmek ve sonuç olarak ilçemize daha fazla Çinli turist getirtmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com