Fethiye’de 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıldönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, 15 Temmuz hain FETÖ kalkışmasının 5. yıldönümünde yaptığı konuşmada “Yüce Türk milleti Cumhurbaşkanımızın emriyle meydanlara indi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne, Gazi Meclisi önüne işte buraya Beşkaza Meydanı’na gelerek meydanları doldurdu ve tanka, topa, tüfeğe göğsünü siper etti” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programı etkinlikleri kapsamında Fethiye’de Beşkaza Meydanı’nda toplanan vatandaşlar demokrasi nöbetini geç saatlere kadar sürdürdü. Anma programına Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Fethiye İlçe Jandarma Komutanı Rüştü Şen, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, daire amirleri, STK başkan ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla Fethiye Beşkaza Meydanı’nda toplanan çok sayıda vatandaş, gece boyunca demokrasi nöbeti tuttu.  Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla vatandaşlara lokma, kar şerbeti ve çeşitli ikramlar dağıtıldı.

15 Temmuz anma programı saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlçe Vaizi Raşit Korkmaz’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra program 15 Temmuz Gazisi Özcan Aybey ve Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’ın konuşmalarıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten şiirler okunarak, mehteran takımı gösteri yapıldı.

“ŞEHİTLERİMİZİN, GAZİLERİMİZİN KANIYLA BURADAYIZ”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Eyüp Sultan önündeki direnişte İstanbul Eyüp Sultan’da açılan ateşle sol bacağından yaralanan Özcan Aybey, anma programında yaptığı konuşmada, “ 15 Temmuz o hain gecenin, kalkışmanın bembeyaz kar gibi, şehitlerin ve gazilerin kanıyla temiz bir sabaha dönüşmesinin 5. yılını idrak ediyoruz. Burada konuşacağımız hiç aklımıza gelmezdi. Çünkü bizler o gün yaşayacağımızı dahi düşünmüyorduk. Dışarı çıktığımızda köşe başında, sokakta her yerde insanların parçalanmış bedenlerini ve kanlar içinde hala abdest almaya çalıştıklarını, Kur’an-ı Kerim okuyup tekbir getirdiklerini gördükçe cesaretlendik. İlk baştaki korkumuzu bir anda cesarete çevirdik. İnsanlar kurşunların üzerine öyle bir yürüyorlardı ki, sanki ölüme gidiyorlardı. Tekbir getiriyorlardı ve yüzleri gülüyordu. Sanki karşıdan kurşun atılmıyordu, sanki onları cennetten peygamber efendimiz çağırıyor gibi ellerinde bayraklarıyla ilerliyorlardı. Bende onlarla meydandaydım. Cumhurbaşkanımızın bizleri başkomutan sıfatıyla çağırmasıyla, Allah’ın izniyle kanımın dökülmesiyle, vatanımın kurtulmasıyla vatanıma hizmet etmekten onur duyuyorum. Yüce Türk milletine akan her kanım helal olsun. Ben bu millet için şehit olamadığıma üzülüyorum. İnşallah yarım kalan şehadetimizi Allah bizlere nasip eder. Bizler gazi olarak onurlandık ama bunu tek başımıza yapmadık. Bütün yüce Türk milleti o gün meydanlardaydı. Bizler sadece sıcak çatışmanın biraz ötesindeydik. Gelemeyenler bizlere dua ettiler. Destek verdiler. Ellerinde son model silah, tank ve her türlü teçhizata sahip olan o hainler, bizlerin inançla, tekbirle, Türk Bayraklarıyla üstlerine yürüdüklerimizi gördüklerinde inanın dirençleri kırıldı. Eğer bugün buradaysak Çanakkale’den 15 Temmuz’a bütün şehitlerimizin, gazilerimizin kanıyla buradayız. Tüm şehitlerimizden Allah razı olsun” dedi.

“ALLAH BU BÜYÜK MİLLETTEN RAZI OLSUN”

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat konuşmasında “ 15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Gününüzü tebrik ediyorum. Türk dünyasının aksakallılarından Dündar Bey bundan yaklaşık 8 asır önce şöyle diyor; ‘Biz çadırımızı yırtıcı hayvanların uğrak yerine kurmuşuz. Yaşamak istiyorsak ya bu çadır ya bu çadırı buradan sökeceğiz ya da bir ömür elde kılıç nöbet bekleyeceğiz.’ Tarih Dündar Bey’i haklı çıkardı. Bu millet çadırını sökmedi. Hatta büyüttü koca koca devletler oldu. Ama binlerce yıldır da ellerinden kılıçları bırakmadı. Varna’da, Kosova’da Haçlılara karşı, Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda bütün dünyaya karşı, Afrin’de, Celabrus’ta, Tel Abyad’ta, Tel Rıf’at’ta alçak PKK, PYD terör örgütüne karşı savaştılar. Düşman değişti, aktörler değişti ama ihanet değişmedi. Belki de bu ihanetlerin en acısı 15 Temmuz 2016 yılında karşımıza direk çıkmaktan korkan, düşmanın içimizden devşirdiği FETÖ terör örgütü eliyle, bu milletin dişinden tırnağından arttırdığı, çoluk çocuğunun nafakasını kesip devleti ve ordusu güçlü olsun diye satın aldığı, devletine emanet ettiği tankını topunu tüfeğini bu millete çevirdi. Yüce Türk milleti Cumhurbaşkanımızın emriyle meydanlara indi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne, Gazi Meclisi önüne işte buraya Beşkaza Meydanı’na gelerek meydanları doldurdu ve tanka, topa, tüfeğe göğsünü siper etti. Allah bu büyük necip milleti sonsuza kadar muzaffer eylesin. Allah bu büyük milletten razı olsun.” ifadelerini kullandı.

“ÖMRÜMÜZ BOYUNCA BU BİLİNCİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, “15 Temmuz 2016’da hain bir darbe girişimi oldu. Hainlerin bu teşebbüsü yanlarına kalmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sayesinde vatandaşlarımız sokaklara, caddelere ve meydanlara aktılar. Millet birlik olup, darbe girişimini önledi. 251 vatan evladı şehit oldu. 2 bin üzerinde gazimiz var. Şehit ve gazilerimizi anmak ve bu bilinci taze tutmak için toplanıyoruz. Ömrümüz boyunca bu bilinci devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com