Fethiye’de yıllarca eczacılık  yapan ayrıca Fethiye Belediyesi Müzik akademisi Koro şefi olan eczacı prof. Dr.Emin Akan 92 yaşında vefat etti.Akan ,son yolculuğuna müzik eğtimi verdiği her yaştan  öğrencileri ve sevenleri tarafından dualarla uğurlandı.

Fethiye aşığı olan edebiyatçı,şair,ressam,bestekar ve koro şefi olan Emin Akan aşırı kilo kaybı nedeniyle kaldırıldığı Fethiye Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde vefat etti.Fethiye’de   çeşitli sanat etkinliklerinde yer alan resim sergileri açan Fethiye Belediyesi Müzik akademisi korosu şefi eczacı Emin Akanın Ege Üniversitesi Devlet Türk müsikisi konservaturarında öğretmenlikte yapmıştı. Fethiye .Müzik akademisi ile de milli bayramlarda ve değişik zamanlarda konserler veren Emin Akan’ın vefatı Fethiye edebiyat grubu arkadaşlarını derin üzüntüye boğdu.Bir çocuk babası Emin Akan için Fethiye belediyesi Özer Olgun Kültür merkezi salonundaki belediye müzik akademisi önünde cenaze merasimi düzenlendi . Cenaze merasimine Fethiye belediyesi belediye meclis üyesi Veli Pabuşçu,Fethiye edebiyat grubu başkanı Coşkun Karabulut ve sevenleri katıldı.Emin Akanın öz geçmişini ve eserlerini edebiyat grubu arkadaşlarından Gülseren Pars okurken göz yaşlarına boğuldu.Fethiye belediyesi din görevlisinin okuduğu kuran-ı Kerimin ardından Akanın cenazesi arkadaşları tarafından cenaze aracına alındı.Emin akanın cenazesi Fethiye taşyaka mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından aynı mezarlıkta dualarla toprağa verildi.

Aslen Kağızmanlı olan ve yıllar önce eczacı olarak geldiği Fethiye’de yaptığı etkinliklerle “ unutulmazlar”arasına katılan eczacı Emin Akan kültür ve sanata gösterdiği ilgisi hiç unutulmayacak.Emin akana Allahtan rahmet ,kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Emin Akan Kimdir?

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Hocalarındandır.Tanbur’un yanısıra lavta, Ud, bağlama, çello, piyano da çalan Emin Akan, Tanbur Metodu, Tanburi Cemil Bey kitabı gibi bir çok esere imza atmıştır. Gazetecilik yapmış, Ressam, Şair yönü olan Emin Akan’ın çok sayıda ödüllü bestesi bulunmaktadır. Hayatının uzun bir dönemini sürdürdüğü Fethiye’de, Belediye Müzik Akademisi Şefi olarak görev yapan, her zaman öğretme aşkıyla hayat bulan, son nefesine kadar müzikle yaşayan,çok değerli kültür,sanat aşığı bir kişiydi .

Türk Hava Kurumu (THK) Fethiye Şubesi, Kurban Bayramı’nda 23 Bin 930  adet kurban derisi topladı. Geçen yıl 23 bin 500 adet Kurban derisi toplanırken, bu yıl toplanan deri sayısında yüzde 30’luk artış oldu.

THK Fethiye Şubesi, Kurban Bayramı süresince ilçe genelinde 11 bin 300 adet keçi derisi, 12 Bin 450 adet koyun derisi ve 180  adet büyükbaş hayvan derisi topladı.Bayram boyunca yaklaşık 15 ekip, Fethiye merkez ve Seydikemer ilçeleri ile köylerinde deri toplama çalışması yaptı. Toplanan derilerde geçen yıla göre yüzde 30’luk bir artış sağlandı.

 

Bizde kalın, habersiz kalmayın! BeskazaTV.com